Postup do semifinále spečatený ďalšou stovkou, Žofia Hruščáková je späť

Sobotňajší druhý zápas štvrťfinálovej série play-off Niké Extraligy žien medzi bystrickými sovičkami a pumami dopadol podobne ako ten prvý.

Po dlhodobom zranení sa na našu zápasovú súpisku vrátila Žofia Hruščáková, na maródke je ešte stále Božica Mujović a Kseniya Malashka. Do druhého duelu série vstúpili hráčky UMB lepšie ako do prvého. V prvej polovici prvej štvrtiny platil stav 7:7 a slávistky si do prvej krátkej prestávky vypracovali len 5-bodový náskok – 13:18. V druhej časti však naše hráčky pridali v obrane a zjednodušili hru v útoku, čoho výsledkom bola až 46-bodová šnúra. V druhej štvrtine inkasovali zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej len v jej dvanástej sekunde a potom už do polčasu ani raz.

Bodovú šnúru slávistiek zastavili sovičky až v úvode 23. minúty, a to na čísle 53. Naše hráčky nepredviedli takú dlhú bodovú sériu ani v rekordnom zápase s Trenčínom. Pre obe družstvá išlo najmä o prípravu na tie dôležitejšie súboje v play-off, ktoré ich čakajú. V druhom polčase sme sa už niečoho podobného ako v druhej štvrtine nedočkali, ale pumy naďalej výrazne navyšovali svoj náskok a napokon zvíťazili o 76 bodov. Desiatu stovku v extraligovej sezóne pokorili na začiatku 34. minúty po trestných hodoch Kristýny Brabencovej, našej najviac bodujúcej hráčke v sobotňajšom mestskom derby. Bodovalo všetkých jedenásť hráčok na našej súpiske, teda aj Žofia Hruščáková, ktorá pri svojom návrate na palubovku nazbierala za necelých päť minút 6 bodov. Lindsey Pulliam premenila všetky tri svoje pokusy za tri body.

V semifinále play-off Niké Extraligy žien nás čaká opäť MBK Ružomberok. Prvý duel série, ktorá sa bude hrať na tri víťazstvá, je na programe v stredu 3. apríla v Športovej hale Dukla.

Povedali po zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Áno, na začiatku sme sa trošku prispôsobili tomu, že to bol možno taký zápas-nezápas. Chvíľku nám to trvalo, kým sme sa dostali do zápasu, ale potom sme si dali priority, čo musíme splniť. Potom to už išlo v podstate samo. Tých zápasov máme teraz tak málo, že si nemôžeme dovoliť takto začať, pokračovať ani skončiť, takže chvalabohu sa to zmenilo a otočilo. Áno, návrat „Žofi“ je určite vzpruhou, aj keď hrala len chvíľku. Treba to nejak dávkovať, takže verím, že to nadávkujeme úplne perfektne a správne až do konca.“

Žofia Hruščáková, hráčka Slávie, návrat po zranení: „Mám za sebou asi tak dva tréningy s tímom. Dostala som pár minút, taká bola dohoda, aby sme to nepresilili hneď na začiatok. Ale myslím si, že dobre po tých piatich mesiacoch. Noha bolela, ale mám ju. Mali sme ťažký začiatok. Asi sme očakávali, že sa zápas vyhrá sám. To sa stáva, nebudeme si klamať, došlo k podceneniu súpera. Ale rýchlo sme sa spamätali a nakoniec to bolo v poriadku.“

Niké Extraliga žien – štvrťfinále play-off – 2. zápas – sobota 23.03.2024, 17.00 h – Tajovského 40, B. Bystrica

BK ŠK UMB Banská Bystrica – Slávia Banská Bystrica 37:113 (13:18, 15:64, 27:91)

Štvrtiny: 13:18, 2:46, 12:27, 10:22. Rozhodovali: Stopka, Kubík, Višniarová. Diváci: 40. Konečný stav série: 0:2.

Zostava BK ŠK UMB a body: Vaigl 14, Krajčírová 9, Dovčíková 7, Mrváňová (C) 6, Háberová 1 (Poliaková 0, Cvoligová 0, Shapovalova 0).
Trénerka: A. Izáková.

Zostava Slávia a body: Brabencová 18, Pulliam 17/3 trojky, Martišková (C) 14/11 asistencií, Bogićević 11, Bura 6 (Žilinská 11, Holíková 9, Striešová 9, da Cruz 6, Sherrill 6, Hruščáková 6).
Trénerka: Z. Žirková.

TH: 11/18 – 12/13, trojky: 2/19 – 9/23, fauly: 18 – 18, doskoky: 37 – 50, asistencie: 11 – 36, zisky: 4 – 27, straty: 38 – 11, bloky: 0 – 7, streľba z poľa: 12/53 (22%) – 46/89 (51%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.


Autor: Slávia BB. Foto: archív Slávia BB (I. Golembiovský)