Máme nový rekord, máme dvestovku

V sobotu 28. októbra sme sa na domácej palubovke v Športovej hale Dukla dočkali nového rekordu v slovenskej extralige žien. Naše slávistky nastrieľali v stretnutí 6. kola nováčikovi BK AS Trenčín až 201 bodov.

Trénerka Zuzana Žirková mala proti Trenčínu kvôli maródke k dispozícii len osem hráčok. Napriek tomu sme od úvodu sledovali očakávanú dominanciu domácich. Až do poslednej minúty prvej štvrtiny skórovali Trenčianky len po štyroch premenených trestných hodoch, potom sa už presadili aj z poľa. Naše pumy súperky nešetrili a v prvej 10-minútovke nastrieľali 43 bodov.

Aj v druhej štvrtine dali hostky 6 bodov, ale naše hráčky ešte o desať viac ako v prvej, a tak nechýbalo veľa, aby sme sa dočkali stovky už pred polčasovou prestávkou (96:12). Trenčianky sa nevedeli vysporiadať s pressingom slávistiek, z čoho pramenili zisky už pod košom hosťujúceho družstva.

Tretia štvrtina bola bodovo najchudobnejšia, vyhrali sme ju 38:3, a tak sa za stavu 134:15 po 30-tich minútach zdalo, že do dvestovky to bude ďaleko. Potom sa však začali lámať rekordy. Štvrtú štvrtinu vyhrali naše pumy až 67:1, presnou trojkou s klaksónom ju zakončila Natália Martišková, ktorá dala výsledku konečnú podobu 201:16. Basketbalistky banskobystrickej Slávie tak vytvorili nový rekord slovenskej extraligy žien v počte nastrieľaných bodov aj bodovom rozdiele v skóre. Podľa dostupných záznamov mal predošlý rekord súťaže hodnotu 182:32, v sezóne 1998/1999 ho vytvorili hráčky Ružomberka proti Leviciam.

Dočkali sme sa aj nového rekordu v počte bodov nastrieľaných od jednej hráčky. Srbská krídelníčka Snežana Bogićević ich nastrieľala až 64, pričom pridala aj 24 doskokov a 16 ziskov, a tak zaznamenala triple-double. Ku quadruple-double jej chýbala jedna asistencia. Natália Martišková nastrieľala až 7 trojok, celkovo zaznamenala 45 bodov a s 15-timi asistenciami a 13-timi ziskami má tiež na konte triple-double. Kristýna Brabencová si pripísala 27 bodov a 14 ziskov, do triple-double jej chýbal jeden doskok.

Povedali o zápase

Laura van Dalen, asistentka trénerky Slávie: „Takýto zápas som ešte nezažila, nemám čo k tomu dodať. Ani nie, že by sme mysleli na tú dvestovku, ale potrebovali sme takýto zápas, lebo sme v oklieštenej zostave. Čaká nás ešte Eurocup, nejaké tempo sme potrebovali udržať. Nebolo to vôbec o tých bodoch, bolo to o tej našej hre a prístupe. Dievčatá boli pri chuti, odstrieľali to, čo mali. Mali sme aj ráno strelecký tréning, takže bola tá streľba v pohybe. Takže áno, dá sa povedať, že sme si trošku vynahradili to, že sme v poslednom období nemali toľko možností trénovať a strieľať v tejto hale. Pre Trenčín je to určite náročné, ale verím, že aj takéto zápasy ich budú posúvať vpred. Mne sa páči, že sa po celý zápas nevzdávali. Je to pre ne veľká škola, ale tiež som niekedy bola v takej situácií. Verím, že ich to neodradí a budú bojovať ďalej, sú na dobrej ceste. V stredu nás ale čaká iný súper. Verím, že nás bude viacej, že choré a zranené hráčky sa dajú dokopy, bude to pre nás dôležité. Ja verím, že potešíme divákov dobrým výkonom z našej strany. Budeme chcieť podať lepší výkon ako proti Mechelenu. Pokiaľ ide o našu maródku, tak verím, že do stredy sa niektoré hráčky vrátia, ale teraz neviem povedať, koľko z nich sa vráti.“

Snežana Bogićević, hráčka Slávie, 64 bodov, 24 doskokov, 16 ziskov: „Sú to len čísla, ktoré sú pekné. Je to môj kariérny rekord v počte bodov. Najdôležitejšie je, že sme vyhrali a hrali sme dobre v obrane. Bol to pre nás svojim spôsobom tréningový zápas. Po eurocupovom zápase sme potrebovali niečo, čím by sme sa opäť naštartovali a dokázali si, že vieme hrať dobre. Mali sme dobrý strelecký večer, získavali sme množstvo lôpt, z ktorých sme dávali ľahké body.“

Simona Neuschlová, hráčka Slávie, 15 bodov a 13 asistencií: „Dali sme si v šatni pokyny, že každá hráčka bude mať svoj osobný cieľ. Chceli sme hlavne makať v obrane, pritlačiť na ne a neukázať nejakú ľútosť. Chceli sme makať tak, ako v každom zápase a na tréningu. Dvesto bodov, skvelý pocit, je to asi historický moment. Podarilo sa to preto, lebo sme všetky makali a nikto nič nevypúšťal. Pokiaľ ide o moje ciele v zápase, snažila som sa pritlačiť v obrane, čo sa odzrkadlilo na mojich štyroch fauloch. V druhom polčase som sa snažila angažovať už aj v útoku. V druhom polčase som sa nechcela vyfaulovať, aj keď som stále myslela na tú obranu. Snažila som sa makať viac na nohách a nezapájať toľko ruky.“

Richard Ďorďai, tréner BK AS Trenčín: „Ťažko sa hodnotí výsledok, my si asi musíme prejsť trpkú cestu. Vydali sme sa na ňu a niekedy si musíme kalich horkosti vypiť do dna. Bohužiaľ, teraz bol osud na nás asi moc tvrdý, ale aj taký je šport. My sa musíme z toho otrepať a pozerať sa ďalej. Máme mladé družstvo, nemáme žiadnu legionárku, nie je to tím, že nakúpime hráčky a ideme hrať. Nie sme pripravení na to, že hráme celoplošne a súper nás vydusí celoplošným pressingom. Verím, že nám to dá niečo do ďalších zápasov, to je asi celé. Je to taká povinná jazda, nám nezostáva nič iné, len pokračovať v tom, čo robíme – trénovať a dievčatá mentálne pripravovať. Mentálny proces je pre nás asi najťažší.“

Niké Extraliga žien – 6. kolo – sobota 28.10.2023, 18.00 h – ŠH Dukla – B. Bystrica

Slávia Banská Bystrica – BK AS Trenčín 201:16 (43:6, 96:12, 134:15)

Štvrtiny: 43:6, 53:6, 38:3, 67:1. Rozhodovali: Uhrin, Višniarová, Kubík. Diváci: 106.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Martišková 45, Holíková 19, da Cruz 16, Mujović 11, Šimonovičová (C) 4 (Bogićević 64, Brabencová 27, Neuschlová 15).
Trénerka: Z. Žirková.

Zostava BK AS Trenčín a body: Mamráková 7/10 doskokov, Barboričová 3, Seifertová (C) 3, Šoltésová 1, Sorádová 0 (S. Kozáková 2, Křenová 0, Grellová 0, Hlávková 0, Jamrichová 0,  Dobiášová 0).
Tréner: R. Ďorďan.

TH: 14/22 – 8/13, trojky: 17/48 – 0/5, fauly: 19 – 20, doskoky: 62 – 36, asistencie: 57 – 2, zisky: 67 – 2, straty: 9 – 94, bloky: 9 – 0, streľba z poľa: 85/148 (57%) – 4/35 (11%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

8 BK ŠK UMB Banská Bystrica 258:478 0/2 (0,00%) 0/4 (0,00%) 0/6 0,00%

Basketbalistky banskobystrickej Slávie čaká ďalší zápas už v stredu 1. novembra, keď o 18.00 h privítajú v Športovej hale Dukly v rámci 4. kola skupinovej fázy Eurocupu tureckého favorita Besiktas Istanbul. Vstupenky si môžete zakúpiť tu – VSTUPENKY: SLÁVIA – BESIKTAS.

Autor foto: Ivan Golembiovský