Slávistky vstúpili do play-off úspešne, návrat Sherrill a Žilinskej okorenený stovkou

Prvý zápas štvrťfinálovej série Niké Extraligy žien medzi Sláviou Banská Bystrica a BK ŠK UMB Banská Bystrica priniesol podľa očakávania vysoké víťazstvo bystrických púm. Hrali už aj naše nové posily.

Keďže bystrické pumy obsadili po základnej a nadstavbovej časti druhé a sovičky siedme miesto, v štvrťfinále sme sa dočkali mestského derby. Naše hráčky nič nepodcenili a od úvodu na palubovke dominovali. Hostky, ktoré vstúpili do play-off po dobrých výsledkoch v nadstavbe, ešte na prvé naše koše reagovali (6:5), ale slávistky potom predviedli 24-bodovú šnúru a do prvej krátkej prestávky si vypracovali vedenie 33:7. Sypalo to najmä Natálii Martiškovej, ktorá dala už v prvej štvrtine 14 bodov. V druhej štvrtine sa obraz hry nezmenil a zverenkyne trénerky Zuzana Žirkovej pokračovali v navyšovaní vedenia. Tímy išli do šatní za stavu 61:13. Už v prvom polčase zasiahlo do hry všetkých dvanásť hráčok na našej súpiske.

Aj po zmene strán mali jasne navrch naše hráčky, no súperkám dovolili v tretej štvrtine zaznamenať viac bodov ako za celý prvý polčas. Pokorenej stovky sme sa dočkali v polovici 34. minúty, keď už našou trinástou trojkou upravila na 102:30 Erika Holíková. Pre pumy je to už deviata pokorená stovka v extraligovej sezóne. Pri pohľade na individuálne výkony zaujalo až 5 trojok v podaní Kristýny Brabencovej. Patricia Bura zaznamenala double-double s 18 bodmi a 10 doskokmi. Výhru púm o 80 bodov zdobilo až 34 asistencií. Postup do semifinále môžu naše dámy spečatiť v sobotu 23. marca od 17.00 h na palubovke UMB v telocvični na Tajovského 40.

Povedali po zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Som rada, že Ruth s Luckou sa prispôsobili veľmi rýchlo tomuto družstvu. Ešte majú nejaké fyzické resty, ale verím, že tými tréningami sa to zlepší. Myslela som, že súperky do toho dajú v prvom polčase viacej energie po tom, ako mali dobré úseky v lige, ale možno je to tým, že sme im nedovolili. Boli sme agresívne a v útoku sme mali 34 asistencií. To znamená, že tá lopta išla, s tým to bolo celé spojené. Lindsey nedohrala, lebo sme ju šetrili. Ešte ju to trošku pobolieva, tak načo to siliť.“

Ruth Sherrill, návrat do Slávie, 15 bodov: „Bolo to milé, dostalo sa mi pekného privítania. Boli sme trpezlivé a mňa aj „Lucy“ sme zapracovali do hry postupne, aby sme si osvojili zvyky tímu a hru. Bol to pekný návrat. Bol to úžasný pocit, byť späť na palubovke, špeciálne so Sláviou, teda s tímom, v ktorom sa cítim komfortne a v meste, ktoré poznám. Cítila som sa dobre aj po fyzickej stránke. Zápas to bol dobrý. Mali sme čiastkové ciele, na ktorých pracujeme v zápasoch ako bol tento. Podarilo sa nám ich splniť, takže je fajn, že budujeme novú chémiu v tomto zložení.”

Lucia Žilinská, návrat do Slávie, 8 bodov: „Pocity sú veľmi dobré. Na začiatku som sa trošku obávala, lebo som bola s tímom iba dva dni, ale všetky sme to zvládli super. Ja som šťastná, že tam padli aj dáke koše a fungovala to. Zápas bol dobrý, dobrá energia z publika. Ja som niečo takéto prvýkrát zažila, lebo keď som tu hrávala predtým, tak fanúšikovia veľmi nechodili. Takže za to som rada. Aj podpora spoluhráčok a trénerky bola úžasná, voči mne aj spoluhráčkam, takže celkovo to hodnotím veľmi pozitívne.“

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB: „Očakávali sme, že Slávia bude hrať agresívny, rýchly basketbal. Trošku ma mrzí, že sme to očakávali, ale asi sme sa tým samy seba prekvapili. Keď sme sa dokázali trošku vysporiadať s tým tlakom, tak sa nám podarili celkom pekné akcie. Žiaľ, nedostali sme sa do zápasu aspoň trochu tými jasnými situáciami, ktoré mohli padnúť a nepadli. Ale ja verím, že v odvete na domácej palubovke im trošku viacej sťažíme ten postup, a že ukážeme väčšiu súhru. Neboli sme všetky úplne zdravotne fit, ale to nie je úplná príčina toho, čo sa dnes dialo.“

Niké Extraliga žien – štvrťfinále play-off – 1. zápas – streda 20.03.2024, 18.00 h – ŠH Dukla, B. Bystrica

Slávia Banská Bystrica – BK ŠK UMB Banská Bystrica 120:40 (33:7, 61:13, 89:28)

Štvrtiny: 33:7, 28:6, 28:15, 31:12. Rozhodoujú: Ribakovs, Cibulka, Begáni. Diváci: 159. Stav série: 1:0 (na 2 víťazstvá).

Zostava Slávia a body: Martišková (C) 20, Brabencová 19/5 trojok, Bura 18/10 doskokov, Holíková 6, Pulliam 0 (Sherrill 15, Malashka 14, Žilinská 8, Striešová 7, Podhradská 6, Užovičová 5, da Cruz 2).
Trénerka: Z. Žirková.

Zostava BK ŠK UMB a body: Háberová 8, Krajčírová 8, Mrváňová 7, Kozáková 5, Dovčíková 0 (Turčanová (C) 6, Cvoligová 3, Neuschlová 2, Vaiglová 1, Poliaková 0).
Trénerka: A. Izáková.

TH: 13/14 – 6/12, trojky: 13/27 – 6/21, fauly: 15 – 14, doskoky: 52 – 30, asistencie: 34 – 10, zisky: 24 – 7, straty: 15 – 39, bloky: 6 – 2, streľba z poľa: 47/85 (55%) – 14/55 (25%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Autor: Slávia BB. Foto: archív.

Kompletnú fotogalériu nájdete tu.