Víťazná premiéra Žirkovej, do stovky nechýbalo veľa, v derby bodovali všetky hráčky Slávie

V sobotu 3. decembra sa v telocvični Filozofickej fakulty UMB odohralo mestské basketbalové derby medzi domácimi sovičkami z BK ŠK UMB a našimi pumami.

Zuzana Žirková si v bystrickom derby odkrútila premiéru na lavičke Slávie. V našej zostave sa po prvýkrát v sezóne predstavila pivotka Vanda Kozáková, ktorá sa zranila na vyše dva mesiace ešte v predsezónnej príprave.

Hráčky Slávie rozhodli už v úvode, do zápasu vstúpili 20-bodovou šnúrou

Naše pumy vstúpili do zápasu 12-bodovou šnúrou, na ktorej sa zhodne pričinila Nina Janštová, Jovana Mandić a Iggy Alen. Trénerka domácich Andrea Izáková tak reagovala time-outom, ktorý však našu sériu nezastavil a po košoch Janštovej, Michaely Grigerovej  či prvej trojke zápasu v podaní Iggy Allen sme odskočili už na 0:20. O prvý kôš tímu UMB sa v 6. minúte postarala Eva Ďurjaková. Potom sa sovičky v prvej štvrtine bodovo presadili už len raz, zatiaľ čo pumy nastrieľali v prvej časti až 29 bodov. Už v prvej 10-minútovke pokorila dvojcifernú bodovú hranicu Iggy Allen aj Nina Janštová. V 8. minúte zasiahla do hry vôbec po prvýkrát v sezóne Vanda Kozáková, ktorej netrvalo dlho pripísať si prvé body.

Prvých 5 bodov druhého dejstva dala Milica Deura. Domáca pivotka Eva Ďurjaková následne trestným hodom a presnou strelou spoza perimetra znížila na 8:34. Sovičkám sa už v druhej štvrtine darilo v útoku oveľa viac ako v prvej. Po trojke Jany Matejčíkovej nám prinavrátila 30-bodové vedenie rovnakým spôsobom Dominika Kollárová (17:47). V závere druhej časti sa spoza oblúka trafila aj domáca Katarína Piperková a Nina Janštová na druhej strane upravila na polčasových 20:49.

Prvé 4 body druhého polčasu patrili tímu Slávie, na čo zareagovala svojou druhou trojkou Matejčíková (23:53). V ďalšom priebehu tretej 10-minútovky domáce znížili na 30-bodový rozdiel opäť spoza perimetra, tentokrát zásluhou Ďurjakovej. Krátko na to hodila prvú presnú trojku v sezóne Vanda Kozáková, na čo odpovedala rovnakou mincou Katarína Piperková, a hráčky UMB tak opäť znížili na 30 bodov (31:61). V tretej štvrtine to padalo z diaľky hráčkam z oboch celkov, keď sa v jej závere trafila za 3 body aj Erika Holíková a svoju druhú trojku pridala Dominika Kollárová (38:75).

Návrat Vandy Kozákovej, Dominika Kollárová zmenila dres

V poslednom dejstve tak išlo aj o to, či sa našim pumám podarí pokoriť 100-bodovú hranicu. Sovičky síce predviedli v druhej a tretej štvrtine sympatický výkon, no po jednoznačnej úvodnej časti už bol zápas rozhodnutý skôr. Favoritky vyhrali aj poslednú 10-minútovku, pričom druhú trojku v zápase zaznamenala Ema Nagyová aj Erika Holíková. Výsledku dala konečnú podobu svojou treťou presnou strelou spoza oblúka domáca Jana Matejčíková.

Na strane UMB to padalo najviac pivotke Eve Ďurjakovej, ktorá si pripísala 17 bodov a 4 doskoky. Druhou sovičkou s dvojciferným počtom bola, najmä vďaka trom trojkám, Jana Matejčíková. Klaudia Háberová sa prezentovala 9-timi doskokmi, všetky pozbierala v obrane. Vo všetkých štatistických ukazovateľoch malo navrch družstvo Slávie, ktoré sa v úspešnosti streľby z poľa dostalo takmer na 50%, zatiaľ čo domáci tím mal menej ako tretinovú úspešnosť. Dominancia Slávie pod košmi sa ukázala aj pri doskokoch, v ktorých mali zverenkyne Zuzany Žirkovej navrch dvojnásobne (27 – 54).

Štyrom bystrickým pumám sa podarilo pokoriť dvojcifernú bodovú hranicu. Okrem troch legionárok sa to podarilo aj Nine Janštovej, ktorá bola tentokrát s 15-timi bodmi najlepšou strelkyňou Slávie a pridala aj 9 doskokov či 2 bloky. Vanda Kozáková si pri svojom návrate po zranení pripísala 5 bodov, 3 doskoky, 1 blok a, na pivotku pekných, 5 asistencií. Sobotné derby bolo špecifické pre Dominiku Kollárovú, ktorá doteraz hosťovala práve v tíme UMB, no tentokrát už stála na strane Slávie a premenila dva z troch pokusov za 3 body. Do zápasu naskočili všetky hráčky na našej súpiske, všetkým sa zároveň podarilo bodovať.

Povedali o zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: „Striedali sa pozitívnejšie chvíľky s tými horšími. Dostať skoro 50 bodov je veľmi veľa a budem dbať na to, aby ich bolo oveľa menej, lebo to je pre mňa podstatné. V obrane k tomu musíme pristúpiť trošku inak. V útočnej fáze bolo otázkou času, kedy sa dokážeme presadiť. Mali sme výborný začiatok, to bolo podstatné, ale potom sme ako keby uspali samy seba a robili sme veľmi veľa chýb. Pokiaľ ide o mladšie hráčky, na to sú tieto zápasy, aby dostali viac priestoru. Musia v prvom rade ukázať svoju energiu na ihrisku a potiahnuť ten tím. Niekedy sa im to darilo, niekedy nie, ja som z niektorých vecí prekvapená, ale ešte si to musím usporiadať v hlave, aby som sa vedela posunúť ďalej.“

Nina Janštová, pivotka Slávie, najviac bodov spomedzi púm: „Snažili sme sa hrať rýchlo, dávať dôraz na obranu a ubrániť ľahké koše, čo nám niekedy vyšlo, niekedy nie. Každá hráčka dostala šancu, každej sa podarilo aj skórovať. Mne osobne sa hralo dobre, aj keď v druhom polčase som si necítila polku tváre, keďže som dostala lakťom do úst.“

Vanda Kozáková, pivotka Slávie, návrat po zranení: „Chceli sme sa sústrediť na obranu a komunikáciu, čo sa nám darilo. Bol to prvý krok k niečomu, na čom chceme stavať do budúcnosti, aby ten herný výkon vyzeral podľa našich predstáv. Nesústredili sme sa dnes na skóre, chceli sme si nacvičiť hlavne obranné veci. Každá baba dostala priestor a myslím si, že po tej reprezentačnej pauze sme sa začali zohrávať a budovať našu hernú tvár. Pokiaľ ide o pani trénerku Žirkovú, pre mňa je to staronová trénerka, už ju poznám. Je známa tým, že nikomu nenechá nič zadarmo. Mne sa páči, že je taká a verím, že to pomôže celému tímu k napredovaniu. Som šťastná, že som svoju porciu minút dokázala využiť v zdraví. Chcem sa od dneška odraziť, začať napredovať, získať všetko späť, stavať na tom a ísť ďalej.“

Dominika Kollárová, hráčka Slávie, predtým v sezóne hráčka UMB: „Myslím si, že výsledok nikoho neprekvapil. Našim cieľom bolo hrať rýchlo, čo sa nám darilo. Pozitívom je, že do rotácie sa dostali všetky hráčky, určite boli aj platné. Tento trošku iný koncept hry je pre nás stále nový, ale myslím si, že môžeme byť s výkonom spokojné, aj keď to nebolo úplne perfektné. Bol to pre mňa výnimočný zápas, keďže som po prvýkrát v sezóne hrala za Sláviu a hneď proti môjmu bývalému tímu. Na ihrisku je to ale iné, sú to moje kamarátky, aj keď už za UMB nehrám. Malo to pre mňa príjemnú atmosféru, nič negatívne som zo strany domáceho tímu necítila, za čo som rada.“

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Začali sme s väčším rešpektom, ale možno aj voči sebe, že si dievčatá menej verili ako si mohli veriť. To sa ukázalo v druhej štvrtine, v ktorej sme zaostali len o štyri body. Niektoré veci nám vychádzali, vznikali z toho aj pekné akcie a otvorené strely. To sú veci, na ktorých sa snažíme pracovať aj proti takýmto súperom, kde je naozaj ťažké sa presadiť pod košom, aj keď Evka Ďurjaková dnes bojovala. Pivotky to mali dnes ťažké, ale sekundovali im aj dievčatá na perimetri. Náš výkon hodnotím celkom pozitívne. Vieme, kde sme mali rezervy, kde sme mohli pridať, ale aj naďalej nás čakajú ťažkí súperi, takže musíme pokračovať s tvrdou drinou.“

Eva Ďurjaková, pivotka BK ŠK UMB, najviac bodov spomedzi sovičiek: „Môj strelecký výkon mohol byť lepší, lebo niektoré strely ku koncu mi nepadli, ale ja sa nikdy nepozerám na svoj výkon, ale na ten kolektívny. Trošku ma aj mrzí, že sme dnes zápas začali až v druhej štvrtine. Už keď som videla na rozcvičke niektoré naše dievčatá, necítila som sa dobre. Neboli sme možno dobre rozbehané a rozcvičené, takže aj z toho pramenil ten úvod. My sme na trošku inej úrovni ako Slávia, máme menšiu lavičku a je cítiť fyzický rozdiel. Ale keď sme sa už rozbehli, tak to bolo celkom fajn. Aj v obrane to potom celkom fungovalo, druhá štvrtina bola celkom pozerateľná aj pre diváka.“

Niké Extraliga žien – 10. kolo – sobota 03.12.2022 – Telocvičňa FF UMB BB – Tajovského 40

BK ŠK UMB Banská Bystrica – Slávia Banská Bystrica 47:93 (4:29, 20:49, 38:75)

Štvrtiny: 4:29, 16:20, 18:26, 9:18. Rozhodovali: Obertová, Donovalová, Višniarová. Diváci: 100.

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Ďurjaková 17, Matejčíková 11, Vyšná 3, Háberová 2, Mrváňová 0 (Piperková 8, Turčanová (C) 6, Šimčíková 0, Luptáková 0, Villányiová 0). Trénerka: A. Izáková.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Janštová 15, Mandić 13, Allen 10, Kollárová 6, Grigerová 5 (Deura 11, Holíková 8, Striešová (C) 6, Nagyová 6, Kozáková 5, da Cruz 4, Podhradská 4). Trénerka: Z. Žirková.

TH: 4/8 – 11/16, trojky: 7/24 – 8/23, fauly: 14 – 13, doskoky: 27 – 54, asistencie: 15 – 30, zisky: 9 – 20, straty: 27 – 19, bloky: 1 – 5, streľba z poľa: 18/60 (30%) – 37/75 (49%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

8 CBK Košice 527:721 1/4 (20,00%) 0/5 (0,00%) 1/9 10,00%

Basketbalistky Slávie sa najbližšie predstavia v Piešťanoch, kde v stredu 7. decembra o 18.00 h nastúpia na stretnutie 5. kola skupinovej fázy Eurocupu proti domácim Čajkám.