Zuzana Žirková: V útoku musíme hrať jednoducho a rýchlo, to je zbraň tohto tímu

Basketbalistky banskobystrickej Slávie čaká po reprezentačnej prestávke mestské derby na palubovke BK ŠK UMB. Naše pumy po prvýkrát povedie trénerka Zuzana Žirková, ktorej sme po stredajšom tréningu položili pár otázok.

Pani trénerka, na čo ste sa v tréningoch zameriavali počas prvého týždňa vo funkcii?

Začali sme drobnou organizáciou hry, aby každá hráčka vedela, kde má svoje miesto. Dievčatá boli zvyknuté na niečo úplne iné, takže to muselo byť vybalansované. Striktne a direktívne sa systém nedá meniť, takže mojou úlohou je dať to dokopy aj s pozitívnou energiou, aby družstvo dokázalo fungovať v najbližších dňoch. Nepozerám sa však na najbližšie dni, ale skôr do budúcnosti, aby to fungovalo neskôr.

Ako by ste charakterizovali tím, ktorý ste tu našli?

Veľa individualít, ktoré treba dať dokopy, ale keďže basket je kolektívna hra, tak mojou úlohou je snažiť sa to urobiť. Keď sa mi to podarí, tak to môže fungovať, lebo sú tu mladé baby, ktoré majú mať energiu na to, aby to potiahli. Nech každá zoberie zodpovednosť na seba, ale aby to bolo v prospech tímu.

V sobotu nás čaká derby proti banskobystrickej UMB, ktorej vyšli posledné dva zápasy na výbornú. Na čo si treba dať pozor?

My sa musíme sústrediť na seba a nie na súpera, aby sme vyzerali ako jedno družstvo, ktoré si pomáha na ihrisku. Potom bude aj naša obrana úplne inak vyzerať, v útoku zas musíme hrať jednoducho a rýchlo, to je zbraň tohto tímu, to treba využiť. Ja sama budem ešte z veľkej časti pozorovateľ, pretože ešte stále som tu s cestou len pár dní, takže je to pre mňa nová situácia.

Ako sa vy osobne tu v Banskej Bystrici zatiaľ cítite?

V pohode. Ja poznám Bystricu veľmi dobre, nemám tu žiadny problém a aj vedenie mi vyšlo vo všetkom v ústrety, takže zatiaľ som veľmi spokojná. Dúfam, že to tak aj ostane.

Foto: Ivan Golembiovský

Bystrické derby medzi sovičkami z BK ŠK UMB a pumami zo Slávie má naplánovaný úvodný rozskok na sobotu 3. decembra o 17.00 h v telocvični Filozofickej fakulty UMB na Tajovského 40. Vstup na stretnutie 10. kola Niké Extraligy žien je zdarma, avšak kapacita miest v telocvični nedosahuje ani trojciferné číslo, takže fanúšikom odporúčame prísť v predstihu.

Hráčky UMB majú momentálne dobrú formu. Sovičky vyhrali posledné dva zápasy, keď vyhrali v Poprade aj vďaka 13-tim trojkám a naposledy doma deklasovali CBK Košice 25-bodovým rozdielom. Naše pumy pod vedením dočasného trénera Ľubomíra Douška najprv doma v rámci Eurocupu potrápili slávny Galatasaray a v uplynulom extraligovom vystúpení prevýšili, taktiež v hale na Štiavničkách, košické Young Angels až o 33 bodov. V prvom bystrickom derby aktuálneho ročníka siahali hráčky našej Slávie na stovku, ku ktorej chýbal jediný bod.