Preview: V Hradci Králové nás čaká Federálny pohár

Druhý marcový víkend strávia basketbalistky banskobystrickej Slávie v Hradci Králové, kde sa predstavia na 2. ročníku Federálneho pohára. Pred odchodom do Česka sme vyspovedali trénerku Zuzanu Žirkovú, kapitánku Lauru van Dalen a Luciu Striešovú.

Prvý ročník Federálneho pohára sa konal pred rokom v Piešťanoch. Zúčastnilo sa ho len 6 družstiev, z toho dva české. V Diplomat aréne sa napokon z triumfu radoval Sokol Hradec Králové, ktorý vo finále zdolal Young Angels Košice. Práve víťaz bude hostiť 2. ročník a práve s Hradcom Králové sa naše pumy stretli v minuloročnom štvrťfinále. Po vysokej prehre nasledoval zápas o 5. miesto proti Slovanke Mladá Boleslav, ktorý naše pumy dotiahli do predĺženia, no napokon prehrali.

Druhý ročník odštartuje družstvo Slávie v piatok 10. marca o 14.30 h štvrťfinálovým duelom s aktuálne druhým celkom tabuľky českej extraligy – Žabiny Brno. S brnenským tímom sme sa stretli aj v predsezónnej príprave na turnaji v Trutnove, keď sme prehrali 42:100.

„Každý takýto zápas mimo slovenskej ligy je veľmi vzácny a dôležitý. Preto ho musíme využiť naplno, aby sme mohli všetko zúročiť v play-off. Odohrať tri zápasy v tejto fáze sezóny je dosť, ale máme Žofi, ktorá prišla len minulý týždeň, takže na zohratie sa tímu to bude dôležité. Chceme plniť naše obranné veci a byť disciplinovanejšie v útoku. Verím, že potešíme nielen seba samé. Určite dostane príležitosť všetkých trinásť hráčok, ktoré cestujú do Hradca,“ hovorí pred odchodom do Hradca Králové trénerka Slávie Zuzana Žirková.

Naša odchovankyňa a dlhoročná hráčka A-tímu Lucia Striešová sa teší na zmenu: „Naša slovenská liga je už niekoľko rokov skoro stále o tom istom. O popredné priečky bojujú viac-menej stále tie isté tímy, s tými istými hráčkami. V našej súťaži sa dejú len malé zmeny, takmer všetky hráčky sa už poznáme. Takéto medzinárodné zápasy sú pre nás preto vždy plus. S českými družstvami sa často nestretávame, takže je to pre nás niečo viac, pripraviť sa na takéto zápasy. Bude to zároveň veľmi dobrá príprava na play-off. Česká liga je o niečo kvalitnejšia ako naša. Myslím si, že je aj vyrovnanejšia. Hrajú taký inakší basketbal ako my, hrajú rýchlejšie a dynamickejšie. Aj to bude pre nás dobrá skúsenosť, že sa stretneme s iným štýlom hry.“

„Je to skvelá príležitosť byť spolu ako tím a konfrontovať sa aj s českými družstvami. Tieto zápasy môžeme využiť v náš prospech, na náš posun individuálny, ale aj kolektívny. Zároveň ideme zabojovať o čo najlepší výsledok, aby sme na konci turnaja boli všetci spokojní s naším účinkovaním. Pre naše družstvo to bude určite prospešné aj z hľadiska dolaďovania detailov pred play-off. Vďaka týmto zápasom sa môžeme viac zohrať ako tím, čo nám padne vhod,“ dodáva kapitánka Slávie Laura van Dalen.

Priame prenosy z Federálneho pohára môžete sledovať tu – TVCOM.CZ.

Krátko po Federálnom pohári, už v utorok 14. marca, odštartujú naše pumy cestu v play-off extraligy. Vstupenky na domáci štvrťfinálový zápas proti CBK Košice, ktorý začne o 18.00 h v ŠH Dukla na Štiavničkách, si môžete zakúpiť na tomto odkaze – VSTUPENKY NA PLAY-OFF: CBK KOŠICE.

Program – Federálny pohár 2023 – 2. ročník – Hradec Králové

piatok 10.03.2023

12.00 h: BLK Slavia Praha – Piešťanské Čajky (QF4)

14.30 h: Žabiny Brno – Slávia Banská Bystrica (QF2)

17.00 h: KP Brno – MBK Ružomberok (QF3)

19.30 h: Sokol Hradec Králové – ŠBK Šamorín (QF1)

sobota 11.03.2023

11.00 h: porazený QF2 – porazený QF4

13.30 h: porazený QF1 – porazený QF3

16.00 h: víťaz QF2 – víťaz QF4

18.30 h: víťaz QF1 – víťaz QF3

nedeľa 12.03.2023

10.00 h: o 7. miesto

12.30 h: o 5. miesto

15.00 h: o 3. miesto

17.30 h: finále