Pumy na úvod Federálneho pohára s debaklom od Hradca Králové

Družstvo BK ŠKP 08 Banská Bystrica nastúpilo v piatok 4. februára o 18.30 h v piešťanskej Diplomat aréne na svoj prvý zápas na premiérovom ročníku Federálneho pohára žien. Zo stretnutia, v ktorom bystrické pumy nepodali proti Hradcu Králové optimálny výkon a prehrali vysokým rozdielom, vám prinášame aj pozápasové vyjadrenia a fotogalériu.

Pumy držali s levicami z Hradca Králové krok len v prvej 5-minútovke, v ktorej po trestných hodoch Michaely Grigerovej a Kyry Lambert aj po jediný krát v zápase viedli (6:4). Momentálne tretí tím tabuľky českej najvyššej súťaže  následne vyrovnal a tromi trojkami v priebehu necelých 2 minút si vypracoval 9-bodový náskok (8:17), ktorý sa už po zvyšok prvej štvrtiny viac-menej nemenil.

Hradecké levice tak po 10 minútach viedli 12:22 a do druhej štvrtiny vstúpili ďalšími dvomi presnými strelami spoza perimetra (12:28). Následne sa z diaľky trafila aj Petra Oborilová, no bola to jediná trojka v podaní bystrických púm v zápase. V druhej štvrtine bol rozdiel medzi hráčkami BK ŠKP 08 a Hradca Králové najbadateľnejší, keď druhú 10-minútovku vyhrali levice o 16 bodov.

Basketbalistky Hradca Králové sa v zápase prezentovali výbornou defenzívou a chyby púm trestali. To sa odzrkadlilo aj na svetelnej tabuli, ktorá po polčase ukazovala pre Bystričanky veľmi nelichotivý stav 24:50. Pumy vstúpili do druhého polčasu košmi kapitánky Lucie Striešovej a Shalaundy Burney-Robinson, no hráčky Hradca Králové odpovedali sériou 13 bodov (28:63). Náskok českého tímu sa tak v druhom polčase naďalej navyšoval, najviac na 44 bodov (36:80). Pumy sa však súperovi vyrovnali aspoň v poslednej štvrtine, ktorú vyhrali o jediný bod.

Za hráčku zápasu na strane púm bola vyhlásená 19-ročná pivotka Zuzana Vargová, ktorá si pripísala 6 bodov a 8 doskokov. Najviac bodujúcou hráčkou Hradca Králové bola Karolína Šotolová, zaznamenala 18 bodov, pričom si pripísala až 5 úspešných striel spoza trojkového oblúka.

Pumám sa v zápase vôbec nedarilo strelecky, keď premenili len 35% pokusov za dva body. V tejto štatistike boli hráčky Hradca Králové úspešnejšie len o tri percentuálne body, no levice si to vynahradili streľbou spoza perimetra, keď strelili až 11 trojok, zatiaľ čo Bystričanky len jednu z 20 pokusov. Bystrické pumy tak vo štvrťfinále Federálneho pohára žien 2021/2022 podľahli Sokolu Hradec Králové vysoko 44:82 a v sobotu 5. februára si od 14.00 h zahrajú proti tímu Slovanka MB o 5. miesto. Levice naopak postúpili do semifinále, v ktorom sa o 16.30 h postavia domácim Čajkám.

Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Vybuchli sme ako sopka. Neviem si teraz hneď po zápase ešte rozanalyzovať, že kvôli čomu to tak bolo. Všetky veci, na ktoré som upozornil, a o ktorých som vedel, že nás môžu poraziť, tak nás aj porazili. Osobne si myslím, že to bol mentálny výbuch hráčok. Neviem, či neboli mentálne pripravené na zápas, alebo sme nekládli veľký dôraz na to, že súper bude tak hrať. Súper mal voľné strely, nedostupovali sme k nim. Rýchlo si posúvali loptu a my sme boli všade o dve-tri sekundy neskoro. Dnes sme jednoducho nemali energiu. Nepamätám si, kedy sme naposledy takto v obrane vybuchli. V minulosti sme dokázali aj silných súperov v niektorých momentoch ubrániť, ale dnes sme nedokázali ubrániť nič. Do sobotného zápasu pôjdeme s tým, aby sme odčinili dnešný výkon. Ale je jedno, kto by tam dnes proti nám bol. My musíme zmeniť náš prejav, pretože dnes bol náš prejav katastrofálny.“

Shalaunda Burney-Robinson, pivotka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Nehrali sme našu hru, nehrali sme tímovo a preto je skóre také aké je. Keby sme hrali svoju hru, tak by sme mohli vyťažiť aj výhru. Dlho nám trvalo, kým sme zlepšili výkon, ktorý však nebol konzistentný. Kvôli tomu sme prehrali tak vysoko. Vieme hrať lepšie. Stále je tu priestor na zlepšenie, ktoré musíme ukázať v ďalšom zápase. Pri trojkách súpera sme nemali dobrú komunikáciu a osobnú obranu. Neviem, čo očakávať od ďalšieho zápasu, ale musíme hrať najlepšie ako vieme a vrátiť sa sem s oveľa väčším nasadením.“

Zuzana Vargová, pivotka a hráčka zápasu bystrických púm: „Dnešný zápas nebol z našej strany vôbec dobrý. Úvod zápasu sme nezachytili a súper bol vo všetkom lepší. Hrali sme príliš pomaly. Myslím si, že ten rozdiel svedčí o našom dnešnom výkone. Máme na viac. Nedostupovali sme na ich strely, z čoho nás trestali a nedokázali sme zastaviť ani rýchly protiútok. V zajtrajšom zápase proti Slovanke musíme zlepšiť v podstate všetko, aby sme pôsobili viac tím a nie ako individualisti. Musíme robiť menej strát, hrať viac kolektívne a rýchlejšie. To, že som bola vyhlásená za hráčku zápasu nášho tímu, nie je pre mňa náplasťou, pretože tento zápas bol hrozný.“

Romana Ptáčková, trénerka Sokol Hradec Králové: „Vyhrali sme nečakane hladko. Očakávali sme náročnejší boj, pretože sme neprišli v kompletnom zložení a v ideálnom zdravotnom stave. Od začiatku sme mali navrch, dostali sme sa do hernej pohody. Často sa dokážeme strelecky trápiť, ale dnes nám to padalo aj z diaľky a mali sme aj kvalitnú medzihru. Sobotný zápas proti domácim Piešťanským Čajkám môže byť o niečom inom, pretože vždy mali proti nám v CEWL (Stredoeurópska liga, pozn. red.) dobrú defenzívu, takže to môže byť pre nás v útoku náročnejšie.“

Trénerky Hradca Králové sme sa opýtali aj na to, či jej bystrické pumy niečím potrápili jej zverenkyne v tomto zápase. „Dnes nie, ale každý zápas môže byť iný. Tým, že sme boli od začiatku jasne lepší a dostali sme sa do streleckej pohody, tak už bolo náročné pre súperky s tým niečo urobiť,“ odpovedala Romana Ptáčková.

Federálny pohár žien – štvrťfinále – piatok 04.02.2022 – Diplomat aréna – Piešťany

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – Sokol Hradec Králové 44:82 (24:50)

Zostava BK ŠKP 08 Banská Bystrica a body: Burney-Robinson 7, Lambert 6, Vargová 6, Grigerová 6, Striešová (C) 6 (Oborilová 3, Holíková 2, van Dalen 2, Kollárová 2, Šimčíková 2, Rausova 2, Neuschlova 0). Tréner: M. Michálik

Zostava Sokol Hradec Králové a body: Šotolová 18, Čuperková 14, Fišerová 8, Pokorná 6, Effangová (C) 2 (Bolardtová 14, Matušková 9, Dautovic 5, Vlčková 4, Bartáčková 2, Vojtíková 0). Trénerka: R. Ptáčková

Štvrtiny: 12:22, 12:28, 8:21, 12:11. TH: 9/16 – 11/13. Trojky: 1/20 – 11/25. Fauly: 17 – 14. Rozhodovali: Peterková, Uhrin, Karabínová. Diváci: 28