Na úvod Federálneho pohára vysoká prehra proti Žabinám Brno

Basketbalistky banskobystrickej Slávie na úvod druhého ročníka Federálneho pohára vysoko podľahli favorizovaným Žabinám Brno. Naše pumy tak môžu skončiť najlepšie na piatom mieste, najprv ale musia zdolať Slaviu Praha.

Nášmu tímu úvod zápasu vôbec nevyšiel, keď druhý celok tabuľky českej extraligy viedol po troch minútach 10:0. Po time-oute trénerky Zuzany Žirkovej dala náš prvý kôš, spoza trojkového oblúka, Lindsey Pulliam. Slávistky sa v prvej štvrtine presadzovali takmer iba spoza perimetra. Druhú trojku pridala Pulliam, následne si otvorila strelecký účet aj Lucia Striešová. Na palubovke v Hradci Králové jasne dominoval český tím, ktorý po prvej štvrtine viedol 26:11.

Autor foto: M. Štěpánek (Žabiny Brno)

V druhej štvrtine hrali naše pumy už lepšie. Žabiny síce celkom rýchlo dostali svoj náskok na 20 bodov, ale naše hráčky následne znížili na 13. V druhej štvrtine sa dvomi trojkami zaskvela Erika Holíková. V tejto časti sme dali až 20 bodov, ale hráčky z Brna opäť prebrali taktovku a do polčasovej prestávky si prinavrátili vyše 20-bodový náskok (52:31).

Žirkovej zverenkyne po prestávke nenadviazali na druhú štvrtinu a v tretej 10-minútovke inkasovali až 31 bodov. Žabiny počas celého priebehu využívali naše časté straty a trestali najmä z rýchlych protiútokov, pričom v útoku sa prezentovali dynamickou hrou. Z diania v tretej časti stojí za zmienku ešte tretia presná 3-bodová strela v podaní Lindsey Pulliam.

V poslednom dejstve to brnenskému celku padalo najmenej, ale ďalších 20 bodov stačilo na pokorenie 100-bodovej hranice. Hráčky Žabín sa prezentovali slušnou, 50-percentnou úspešnosťou streľby z poľa, zatiaľ čo Slávistky zaznamenali 34-percentnú úspešnosť. Naše pumy sa dokázali favoritovi priblížiť aspoň v doskokoch (44 – 41). Po utŕženom debakli budeme na 2. ročníku Federálneho pohára bojovať o umiestnenie. Naším ďalším súperom bude pražská Slavia. Víťaz duelu, ktorý začne v sobotu 11. marca o 11.00 h, bude hrať v nedeľu o 5. miesto.

Povedali o zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Opäť nám ušiel začiatok zápasu, lebo už pred stretnutím bolo nastavené, že veď Žabiny sú družstvo, s ktorým sme prehrali v príprave o 60 bodov, alebo o koľko, tak prečo by sa to malo zmeniť? Vstup bol taký, aký bol. Postupne sme sa aj dostali do nejakého tempa, ale nedohrávali sme naše obranné veci a nechávali sme ich vystreliť. Boli dobré v pozíciách, ktoré ony využili a my sme im dávali druhé šance, takže to bol podľa mňa hlavný problém. V závere sme už samozrejme aj šetrili sily. Dali sme možnosť aj najmladším dievčatám, čo je super, lebo zistili, aké tempo je to naozajstné tempo. Som napríklad rada, že da Cruz dostala toľko možností, koľko dostala. Chopila sa toho, tak verím, že jej to vydrží. Zajtra nás čaká Slavia Praha. Videli sme, ako hrajú. Musíme hrať v prvom rade našu hru, naše pravidlá v obrane a organizovať si útok, lebo straty nás stoja veľmi veľa síl.“

Lucia Striešová, hráčka Slávie: „Začiatok nám ušiel. Nemyslím si, že sme začali úplne zle. Boli tam také momenty, kedy sme mohli dva-trikrát skórovať, ale jednoducho, nedali sme nič. Žabiny začali 13:0, už vtedy sme museli dobiehať. Myslím si, že sa ten začiatok preniesol do celého zápasu. Najviac nám robili problém v protiútoku, druhých šanciach po doskokoch. Ešte v prvom polčase tam bola pasáž, kedy sme s nimi hrali vyrovnanú partiu. Mohli sme odohrať oveľa lepší zápas. Žabiny majú viacej skúseností, tuším vyhrali svoju skupinu v Eurocupe a odohrali veľa kvalitných zápasov. Ale tak, netreba sa na to vyhovárať, určite sme mohli hrať lepšie.“

Viktor Pruša, tréner Žabiny Brno: „Zachytili sme začiatok stretnutia, boli sme na Banskú Bystricu dobre pripravení. Premenili sme to, čo sme premenili a dobre sme si zdieľali loptu. Bolo to veľmi spojené s obrannou fázou, takže prvá štvrtina, ktorá skončila 26:11, určitým spôsobom udala tón zápasu. V druhej štvrtine sme mali niektoré momenty, keď sa nám dvakrát, trikrát za sebou nedarilo útočne, tak sa to potom prenieslo do obrany, čo je škoda, a tomu sa musíme pred sobotou vyvarovať. Potom sme už druhý polčas, s nejakými výnimkami, hrali podľa mňa v dobrom tempe a pri pohľade na skóre po tretej štvrtine sme boli vo veľkom komforte. Pozitívom je, že sme mohli pošetriť dosť síl a rozložiť minúty. Hlavným negatívom boli trestné hody, nepremenili sme 12 pokusov, čo nás môže vo vyrovnanom zápase veľmi bolieť.“

Federálny pohár 2023 – 2. ročník – piatok 10.03.2023, 14.30 h – Hradec Králové

Žabiny Brno – Slávia Banská Bystrica 103:57 (26:11, 52:31, 83:46)

Štvrtiny: 26:11, 26:20, 31:15, 20:11. Rozhodovali: Dombrovský, Bullo, Karabínová. Diváci: 65.

Zostava Žabiny Brno a body: Stoupalová 18, Homes 16/3 trojky, Cunane 11, Hamzová 7, Záplatová 4 (Vacková 19/4 trojky, Vondráčková 14, Knežević 10, Šoukalová (C) 4, Čechová 0, Buřtová 0, Mezihoráková 0). Tréner: V. Pruša.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Hruščáková 14, Pulliam 10/3 trojky, Holíková 8, Sherrill 8, Nofuente 4 (Striešová 6, Kozáková 4, da Cruz 2, Kollárová 1, Grigerová 0, van Dalen (C) 0, Neuschlová 0). Trénerka: Z. Žirková. Asistent: M. Suriak. Vyfaulovaná: 39. da Cruz.

TH: 23/35 – 6/11, trojky: 10/23 – 7/19, fauly: 16 – 29, doskoky: 44 – 41, asistencie: 19 – 8, zisky: 19 – 5, straty: 11 – 26, bloky: 4 – 1, streľba z poľa: 35/69 (50%) – 22/64 (34%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

sobota 11.03.2023

11.00 h: Slávia Banská Bystrica – BLK Slavia Praha 64:50 (o 5. – 8. miesto)

13.30 h: ŠBK Šamorín – MBK Ružomberok (o 5. – 8. miesto)

16.00 h: Žabiny Brno – Piešťanské Čajky (semifinále)

18.30 h: Sokol Hradec Králové – KP Brno (semifinále)

nedeľa 12.03.2023

10.00 h: o 7. miesto

12.30 h: o 5. miesto

15.00 h: o 3. miesto

17.30 h: finále

Priame prenosy z Federálneho pohára môžete sledovať tu – TVCOM.CZ.

Krátko po Federálnom pohári, už v utorok 14. marca, odštartujú naše pumy cestu v play-off extraligy. Vstupenky na domáci štvrťfinálový zápas proti CBK Košice, ktorý začne o 18.00 h v ŠH Dukla na Štiavničkách, si môžete zakúpiť na tomto odkaze – VSTUPENKY NA PLAY-OFF: CBK KOŠICE.