Žofia Hruščáková: „Žiro“ mi zavolala, že ako sa mám…

Našu Sláviu posilnila 28-ročná slovenská reprezentantka Žofia Hruščáková. S pumami absolvovala prvý tréning v stredu 1. marca.

Žofia Hruščáková začala sezónu vo francúzskom tíme Flammes Carolo Basket, kde odohrala dva zápasy a podstatnú časť sezóny vynechala kvôli zraneniu. Chýbala tak aj v reprezentačnom kádri v tohtosezónnych zápasoch kvalifikácie na Majstrovstvá Európy, kam sa slovenská basketbalová reprezentácia žien prebojovala. Hruščáková bude nosiť dres banskobystrickej Slávie s číslom 13. Viac už v rozhovore…

Žofi, vitaj v Slávii. Ako sa to celé upieklo?

Ďakujem pekne. Veľmi rýchlo. „Žiro“ (trénerka Zuzana Žirková) mi zavolala, že ako sa mám a za dva-tri dni sme to tak nejak zbúchali.

Bola práve prítomnosť trénerky Žirkovej jedným z faktorov, prečo si sa rozhodla prijať ponuku?

Bol to veľmi významný faktor. Povedala by som, že ten najväčší, pretože „Žiro“ poznám ešte z čias, keď som s ňou hrávala v Good Angels Košice. Pravdupovediac, nechystala som sa túto sezónu niekde dohrávať. V Slávii mi však vyšli v ústrety s niektorými vecami a „Žiro“ poznám, takže som sa rozhodla, že jej prídem pomôcť.

Čo zatiaľ vieš o Slávii?

Párkrát som tu v Banskej Bystrici hrala, ešte ako juniorka, a vlastne aj so ženami. Viem, že hrali Eurocup, sledovala som ich, ale bohužiaľ, mali silnú skupinu, takže nemali veľkú šancu postúpiť. Dúfam, že im nejako pomôžem, aspoň v slovenskej lige, dosiahnuť lepšie výsledky.

Poznáš osobne nejaké hráčky z tímu Slávie?

Zisťujem, že už mám celkom veľa rokov… (smiech) Síce dvadsaťosem, ale len dve-tri baby poznám z videnia a o ostatných nemám zatiaľ šajnu, kto sú.

Čo môžu naši fanúšikovia od teba očakávať?

Budem bojovať. Keď sa chytím v obrane, tak uvidíme, ako zapadnem v útoku. Ideme na to. Dúfam, že tímu pomôžem.

Čo by si chcela dosiahnuť so Sláviou?

Videla som, že so Šamorínom uhrali v pohode partiu, takisto s Ružomberkom, s ktorým už vyhrávajú pravidelne. Takže už len s Piešťanmi odohrať nejaké lepšie súboje, lebo si nemyslím, že toto družstvo by s nimi malo prehrávať o tridsať bodov, takže možno ich aj poraziť, veď prečo nie.

Zranenie ťa vyradilo z podstatnej časti sezóny. Sama si pred chvíľou spomínala, že si zvažovala, či sezónu niekde dohráš. Ako si na tom teda momentálne po zdravotnej stránke? Už je všetko v poriadku?

Nebolo to nejaké veľké zranenie. Iba sa mi odštiepil meniskus, takže mi vo Francúzsku vyčistili koleno. Bola to potom veľmi rýchla rekonvalescencia. Tu doma som posilňovala, rehabilitovala a trénovala. Síce nie basketbal, skôr hádzanú, posilňovanie a takéto veci, ale cítim sa fajn.

Žirková: Som vďačná, že vkročila do tejto haly

Našim pumám tak vo zvyšku sezóny pomôže kvalitná a skúsená pivotka, ktorá by sa rada rozohrala pred majstrovstvami Európy, ktoré sa budú konať v júni v Izraeli a Slovinsku. Basketbalistky Slávie odohrajú ešte jeden extraligový duel pred play-off, a to v sobotu 4. marca o 18.00 h na palubovke Piešťanských Čajok. Nasledujúci víkend strávia pumy v Hradci Králové, kde ich čaká Federálny pohár. Potom už prídu na rad vyraďovacie boje v extralige.

„Človek má vždy nejaké ciele a vzniklo to na základe mojich vzťahov a kontaktov. Rozmýšľala som aj nad tým, kto by mohol nahradiť dlhodobo zranenú Ninu Janštovú a bola som so Žofi už dlhšie v kontakte. Prišlo mi to ako vhodná príležitosť. Najprv sme o tom len srandovali, ale teraz sa jej príchod uskutočnil a ja som momentálne vďačná, že vkročila do tejto haly,“ povedala Zuzana Žirková k príchodu Žofie Hruščákovej.

A čo si trénerka Slávie sľubuje od novej posily? „Určite energiu a silu pod košom, na doskokoch. Takisto očakávam, že pomôže strelecky, ale aj v obrane. Sľubujem si od nej aj líderstvo, lebo ona to v sebe má, treba to z nej znovu dostať a uvidíme, ako to bude fungovať v týchto slovenských podmienkach,“ odpovedala Žirková.

Kto je Žofia Hruščáková?

Žofia Hruščáková je 28-ročná rodáčka z Košíc a jej výška činí 190 cm. Kariéru odštartovala v Good Angels Košice a od sezóny 2016/2017 hrávala v zahraničí. Okrem maďarského UNI Györ a francúzskeho Flammes Carolo Basket pôsobila aj v talianskych kluboch Neapol a PF Schio, v španielskom Tenerife a tureckom Galatasarayi. V roku 2015 si ju v drafte WNBA vybral v 2. kole klub Phoenix Mercury. Je dvojnásobnou basketbalistkou roka na Slovensku, a to z rokov 2016 a 2017. Na konte má aj dva slovenské extraligové tituly, dvakrát zdvihla nad hlavu Slovenský pohár a v roku 2018 sa tešila zo zisku ligového titulu aj pohára v Taliansku. Reprezentantkou Slovenska je od mládežníckych kategórii a hrala aj v Eurolige.