V Ružomberku sme neuspeli, tlak domácich nám robil problémy

Basketbalistky banskobystrickej Slávie sa v nedeľu 23. októbra od 17.00 h predstavili na palubovke MBK Ružomberok. V strenutí 5. kola Niké Extraligy žien sa naše hráčky nevysporiadali s nátlakovou hrou domácich.

Naše pumy viedli len v prvej štvrtine, keď otočili priebežný stav z 9:4 na 9:13. Ružomberčanky si však prinavrátili vedenie ešte do konca prvej štvrtiny. V druhej štvrtine sa domáce po prvýkrát dostali do dvojciferného vedenia (29:28), ale hráčky Slávie zareagovali 6-bodovou šnúrou, a tak nebolo po polčase ešte nič stratné (31:24).

Ružomberčanky nepribrzdila ani polčasová prestávka, naďalej svojou bojovnosťou a agresívnou hrou v obrane trápili naše pumy. Domáce neboli v ofenzíve presnejšie, no do zakončenia sa dostávali častejšie a v priebehu tretej 10-minútovky odskočili dvakrát už na 13-bodový rozdiel.

V záverečnej štvrtine sa naše hráčky ešte nadýchli k návratu do hry o výhru, keď 9-bodovou sériou znížili na 5, a následne aj na 3 body. Posledné koše však patrili domácemu družstvu, ktoré v závere ubojovalo víťazstvo. Napriek výškovej prevahe púm mali v doskokoch celkovo mierne navrch hráčky Ružomberka (40 – 38). Hráčky Slávie zaznamenali až 28 strát.

Domáci tím potiahla v ofenzíve najmä 17-bodová Viktória Havranová a 16-bodová Alexandra Buknová. Našou najlepšou strelkyňou bola opäť Iggy Allen, ktorá sa s 27 bodmi postarala o viac ako polovicu našich bodov, pričom premenila 3 trojkové pokusy a pridala aj 11 doskokov. Prvý zápas v sezóne odohrala po zranení naša kapitánka Lucia Striešová, ktorá sa prezentovala 9 bodmi a 7 doskokmi.

Miloslav Michálik, tréner Slávie Banská Bystrica: „My sme sa celý zápas nedokázali vysporiadať s tvrdou nátlakovou hrou Ružomberka. Vedeli sme, že sa tým budú prezentovať, a to nám robilo obrovský problém. Tak to aj dopadlo, 28 strát v takomto zápase, to je jeden faktor. Druhý faktor, viazla nám úplne organizácia, spolupráca v útoku. Hlavne ten tlak domácich, ktorý bol enormný, nám robil obrovské problémy. Vedeli sme už dávno predtým, že Ružomberok hrá v tejto zostave takto. Dievčatá na to boli upozorňované, ale dnes asi ostali všetky tie veci, ktorými sme sa chceli prezentovať, v šatni.“

Lucia Striešová, kapitánka bystrických púm: „Ja som už pred zápasom hovorila, že budú veľmi agresívne. Keďže majú nízku zostavu, tak sa dalo čakať, že budú hrať takýmto štýlom. Odjakživa, aj po minulé roky, nám tá agresivita robila problém, tak tomu bolo aj teraz. Neviem, čím to je, ale keď na nás pritlačia, tak je to v útoku z našej strany čistý chaos. Nevedeli sme sa v prvom polčase absolútne presadiť. V druhom polčase to bolo lepšie, ale úplne sme zlyhali, že sme sa nechali pritlačiť. Ponaučením je asi to, že si na tréningu musíme vytvoriť také podmienky, aké nás budú čakať v zápase. Ak sa na tréningu nebudeme mastiť tak, ako nás mastia v zápase, tak na to nebudeme pripravené. Pokiaľ ide o môj návrat po zranení, nečakala som, že po dvoch tréningoch mi tréner dá takúto dôveru. Odohrala som dosť minút, celkom to bolo fyzicky náročné. Na prvý zápas som ale spokojná, snažila som sa, ako som vedela. Momentálne ma bolí všetko, keďže som mimo tej stopercentnej fyzickej prípravy, ale dá sa to zvládnuť.“

Laura van Dalen, hráčka Slávie Banská Bystrica: „Bol to náročný zápas aj z hľadiska tlaku, ktorý vytvárali na nás. Nedokázali sme sa s tým vysporiadať celých 40 minút. To vo veľkej miere rozhodlo, aj ich dravosť, aj po doskoku, tam nás predčili úplne. Takisto naše jednoducho stratené lopty, ktoré vychádzali presne z toho ich tlaku, celoplošného pressingu, agresivity. Ja môžem len gratulovať súperovi. Pre nás je to veľké ponaučenie do ďalších tréningov a zápasov. Celá atmosféra tu bola taká napätá, diváci, rozhodcovia, hráčky… Nechali sme sa uniesť aj tou atmosférou, čo by sa nám nemalo stávať. V stredu nás čaká EuroCup, potom hráme s Popradom, takže každá prehra je ponaučenie, potrebujeme to dať dokopy a šliapať tak, ako my vieme.“

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „V prvom rade želám Banskej Bystrici veľa šťastia v EuroCupe v stredu v Istanbule, aby odohrali naozaj dobrý zápas. Som hrdý na náš tím za to, čo dnes nechal na palubovke. Kto prišiel do haly a videl pred zápasom, aký pomer fyzičnosti a výšky tu bol na rozcvičke, tak si asi nedokázal predstaviť, že ako je možné to, čo sa stalo, že sme preskákali Banskú Bystricu a donútili ju k 28 stratám. Mali sme aj úzku rotáciu, išli sme naozaj na doraz. Pre nás to bol zápas ako o titul. Banská Bystrica v takom zložení bola pre nás naozaj veľká výzva. Som šťastný z toho, čo dnes dievčatá ukázali. Ďakujem ľuďom, ktorí prišli, lebo podľa mňa bola pekná návšteva. Bol tu aj fanklub, po ťažkom včerajšom zápase, (v sobotu sa hral futbalový zápas medzi MFK Ružomberok a banskobystrickou Duklou, pozn. red.) ďakujem im všetkým za to, že prišli a som rád, že baby ich potešili.“

Viktória Havranová, hráčka MBK Ružomberok: „Bol to ťažký zápas. Konečne sme sa po nevydarenom zápase v Košiciach prezentovali dobrou obranou, hlavne tímovou obranou. Padli nám niekedy aj ťažké strely. Makali sme spolu ako celý tím. U nás väčšinou býva problém tretia štvrtina, po polčase, ale myslím, že tú sme celkom dobre ustáli. Skôr tá štvrtá štvrtina bola taká, že nám dochádzali sily a organizácia hry už nebola taká, akú máme. Víťazstvo má obrovskú cenu, Bystrica hrá EuroCup, takže bol to naozaj dobrý zápas a ukázali sme, že nie sme len outsideri, ale že naozaj na niečo máme.“

Niké Extraliga žien – 5. kolo – nedeľa 23.10.2022 – ŠH Koniareň – Ružomberok

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 58:50 (15:13, 31:24, 46:36)

Štvrtiny: 15:13, 16:11, 15:12, 12:14. Rozhodovali: Zubák, Donovalová, Fanfara.

Zostava MBK Ružomberok a body: Havranová 17, Buknová 16, Štefančová 9, Hadačová 6, Dovčíková 5, Uramová 5, A. Andělová 0, Urbanová 0, Jarošová 0

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Allen 27, Striešová 9, Grigerová 7, Janštová 4, J. Mandič 2, van Dalen 1, Deura 0, Holíková 0, Kaliuzhna 0, Da Cruz 0

TH: 8/13 – 14/24, trojky: 6/26 – 4/15, fauly: 24 – 19, doskoky: 40 – 38, asistencie: 11 – 2, zisky: 14 – 9, straty: 17 – 28, streľba za 2 body: 16/40 – 12/28. Štatistický prehľad nájdete tu.

8 BK ŠK UMB Banská Bystrica 223:413 0/2 (0,00%) 0/3 (0,00%) 0/5 0,00%

Naše pumy sa najbližšie predstavia v Turecku, kde v stredu 26. októbra o 18.00 h nastúpia na prvý zápas skupinovej fázy EuroCupu proti domácemu Galatasaray Istanbul.