Pumy odštartovali prípravu, privítali sme aj prvé posily

V pondelok 8. augusta odštartoval náš A-tím v ŠH Dukla na Štiavničkách prípravu na sezónu 2022/2023, v ktorej sa predstavíme okrem slovenskej aj na medzinárodnej scéne.

Prvého tréningu letnej prípravy sa zúčastnilo sedem hráčok. Okrem Laury van Dalen, Lucie Striešovej, Michaely Grigerovej, Simony Neuschlovej a Eriky Holíkovej sme privítali aj prvé dve posily – Annu Kaliuzhnu a Vandu Kozákovú. Naše mládežnícke reprezentantky Nina Janštová, Dominika Kollárová, Tamara Podhradská a Ema Nagyová momentálne oddychujú po nedávno skončených ME do 18 rokov B-divízie, na ktorých obsadili Slovenky pekné 4. miesto. Ešte pred začiatkom tréningu si naše pumy prevzali nové tričká.

Na prvom tréningu sezóny nechýbalo ani vedenie klubu. O úvodný príhovor sa postaral prezident klubu Juraj Koval a konateľ Roman Porubský. Dievčatá sa dozvedeli viac o novom názve a logu, o podmienkach a ambíciách. Zmeny nastali v realizačnom tíme. Hlavnému trénerovi Miloslavovi Michálikovi bude z pozície asistentky pomáhať Inna Kaliuzhna. „Na pozíciu konzultanta prichádza do klubu Ľubomír Doušek, ktorý svojimi skúsenosťami a vedomosťami obohatí realizačný tím extraligového družstva. Tréner, ktorý pôsobil aj pri reprezentácií Slovenska, bude nápomocný aj kormidelníkom mládežníckych družstiev a veríme, že aj jeho pričinením sa práca v klube posunie o krôčik vpred,“ doplnil Milan Špiner, ktorý sa z pozície asistenta trénera pri A-tíme presunul na post generálneho manažéra klubu.

Ľubomír Doušek, konzultant v klube Slávia Banská Bystrica

S tímom trénovali už aj prvé dve letné posily. Anna Kaliuzhna je banskobystrickým priaznivcom basketbalu dobre známa. V minulej sezóne bola bodovou líderkou sovičiek z BK ŠK UMB Banská Bystrica. V priemere si 20-ročná rodáčka z ukrajinského Dnipra pripísala 13,22 bodu na zápas.

„Mala som rôzne možnosti, ale život je zmena a veľká zmena nastala aj u mňa. Ocitla som sa tu v pumách a na sezónu sa veľmi teším. Niektoré baby už poznám a dúfam, že aj s novými, ktoré prídu, vytvoríme super kolektív. Snáď budeme bojovať o vyššiu pozíciu v porovnaní s tou, ktorú dosiahli pumy v minulej sezóne. Baby ma prijali do kolektívu celkom dobre a snáď im v tejto sezóne pomôžem. Dúfam, že budeme hrať ako jeden veľký kolektív a ukážeme súperom, čo je v našich silách,“ povedala po prvom tréningu s pumami naša nová pivotka.

Anna Kaliuzhna v drese BK ŠK UMB, foto: Slávia Banská Bystrica (I. Golembiovský)

Z majstrovského tímu Piešťanských Čajok prichádza pod Urpín Vanda Kozáková. Rodáčka z Košíc už za bystrické pumy hrala, a to v sezóne 2017/2018. V uplynulej sezóne odohrala v nabitej konkurencii celku z kúpeľného mesta v priemere niečo vyše 16 minút na zápas s bilanciou 7,11 bodu na jeden duel.

„Môj príchod sa zrodil po dlhej komunikácii. Už som raz tu v Bystrici bola a prišlo mi to ako najlepší nápad, urobiť ďalší krok tu. Keď som mala osemnásť, tak som tu už hrala. Trénerov poznám a myslím, že máme dobrý vzťah. Viem, čo od nich čakať a oni vedia, čo môžu čakať odo mňa. Toto mesto je mi veľmi blízke a taktiež chcem pôsobenie v Banskej Bystrici skĺbiť s ukončením vysokej školy. Budem sa snažiť odovzdať tímu všetko, čo je vo mňe a v konečnom dôsledku dovŕšiť nejaký tímový úspech. Myslím si, že interný tímový cieľ bude určite pobiť sa o medailu. Budeme mať aj nové podmienky, takže všetko by to malo ísť hore. Je super, že liga môže byť vyrovnanejšia, aspoň v prvej štvorke,“ priblížila svoje pocity z príchodu do Slávie 188 cm vysoká pivotka.

Vanda Kozáková za Piešťanské Čajky proti bystrickým pumám, foto: Slávia Banská Bystrica (I. Golembiovský)

Oboch nových posíl sme sa zároveň opýtali na to, čo im ide v rámci basketbalových schopností najlepšie, na čo sa môžu fanúšikovia v ich podaní tešiť. „Neviem to povedať takto presne, ale myslím si, že sa to ukáže v zápasoch. Budem sa snažiť hrať tímovo, teda tak, ako aj doteraz. Ako kolektív toho dosiahneme viac. Budem sa tešiť, keď nás bude chodiť povzbudzovať viac a viac fanúšikov, lebo táto sezóna bude pre nás veľmi dôležitá,“ odpovedala Anna Kaliuzhna. Jednu konkrétnu hernú činnosť nešpecifikovala ani Vanda Kozáková, ale aj ona prisľúbila stopercentnú oddanosť tímu: „Neviem, či to teraz dokážem takto vypichnúť, ale určite to, čo dokážem tímu ponúknuť, je môj tímový duch a nasadenie pre hru. Môžem sľúbiť, že dám do toho srdce a nechám všetko na ihrisku, keď ma tam vypustia.“

O ďalšom priebehu prípravy, posilách a prípravných zápasoch vás budeme informovať.