Posilnili sme sa o tri hráčky zo zahraničia

V úvode septembra hlásime ďalšie novinky. Do banskobystrickej Slávie prichádza americká krídelníčka, chorvátska pivotka a rozohrávačka reprezentácie Bosny a Hercegoviny.

Na prvom tréningu letnej prípravy sa ukázalo sedem hráčok, medzi nimi aj nové tváre Vanda Kozáková a Anna Kaliuzhna. Po Majstrovstvách Európy do 18 rokov B-divízie sa následne k pumám pripojili aj mládežnícke reprezentantky Nina Janštová, Dominika Kollárová, Tamara Podhradská a Ema Nagyová, ktoré tak budú pôsobiť našom tíme aj v nasledujúcej sezóne.

Iggy Allen: Kyra mi dala len tie najpozitívnejšie referencie

Z amerického univerzitného tímu Old Dominion Monarchs k nám prichádza krídelníčka Iggy Allen, ktorá zaznamenala v minulej sezóne v priemere 15,4 bodu na zápas.

„Rozhodla som sa pre Banskú Bystricu, lebo tak, ako veľa krajín v Európe, je Slovensko krásne a ďaleko od domova, takže očakávam odlišnú skúsenosť, pokiaľ ide o kultúru. Navyše, v minulej sezóne hrala za Banskú Bystricu moja kamarátka Kyra Lambert, ktorá mi dala len tie najpozitívnejšie referencie na krajinu, tím a ľudí pracujúcich v klube. Viem, že prídem do skvelého prostredia obklopeného úžasnými ľuďmi,“ vyjadrila sa Iggy Allen, ktorá taktiež povedala viac o svojich silných stránkach: „Fanúšikovia môžu očakávať niekoho, kto hrá na oboch stranách palubovky. Som tímová hráčka, milujem tímovú radosť z víťazstva, veľkého či menšieho. Moje silné stránky sú streľba za tri body, výbušnosť a schopnosť doskakovať, napriek tomu, že meriam len 180 centimetrov.“

Jovana Mandić: Som silná pivotka s vnímaním rozohrávačky

Druhou novou posilou je 192 cm vysoká chorvátska pivotka Jovana Mandić, ktorá prichádza z portugalského celku CAB Madeira, kde v minulej sezóne zaznamenala v priemere 10,3 bodu a 8,2 doskoku na zápas.

„Vybrala som si bystrické pumy, pretože hrajú štýlom, do ktorého môžem zapadnúť a pomôcť tímu na oboch koncoch palubovky. Takisto vnímam, že Slávia je ambiciózna, keďže okrem slovenskej ligy bude bojovať aj v Eurocupe. Chcem byť toho súčasťou a pomáhať tímu víťaziť. Keď som dostala ponuku, nevedela som o klube nič. Jeden z trénerov mi však povedal viac, a tak som si vyhľadala niekoľko zápasov z minulej sezóny na YouTube. Viem, že klub prechádza rebrandingom, takže sa teším na to, ako bude všetko vyzerať,“ povedala viac o svojom príchode pod Urpín Jovana Mandić.

Aj 30-ročná Chorvátka priblížila, na čo sa môžu naši fanúšikovia v jej podaní tešiť: „Som silná pivotka s vnímaním rozohrávačky a rada vyhrávam. Rada čítam hru a hľadám výhodu v situáciách, ktoré sa dejú okolo mňa. Takisto mám rada kontaktnú a fyzickú hru v podkošovom priestore, ale viem aj dobre behať, nájsť spoluhráčku prihrávkou aj vystreliť spoza perimetra. V defenzíve je náročné cezo mňa prejsť, rada blokujem a som vždy pripravená brániť podkošový priestor.“

Posilní nás aj kapitánka Bosny a Hercegoviny

Treťou zahraničnou posilou je 32-ročná, 178 cm vysoká rozohrávačka Milica Deura, ktorá je kapitánkou reprezentácie Bosny a Hercegoviny. Do Banskej Bystrice prichádza z nemeckého tímu Rutronik Stars Keltern.

„Sme veľmi radi, že sa nám napokon podarilo dohodnúť sa na príchode Milice. Ide o veľmi skúsenú hráčku, je to kapitánka Bosny a Hercegoviny, ktorá sa predstaví na blížiacich sa Majstrovstvách sveta. Tam jej budeme držať palce, aby jej šampionát vyšiel a spravila si chuť pred nadchádzajúcou sezónou. Očakávame od nej prílev neoceniteľných skúseností a rozhľad nad vecami, ktoré sa nedajú natrénovať, ale iba získať. Dúfame, že sa jej bude v Bystrici páčiť a obojstranne bude panovať veľká spokojnosť počas celej sezóny,“ povedal Milan Špiner, manažér banskobystrickej Slávie.

https://www.youtube.com/watch?v=WwIwlFFLVVY

Okrem troch zahraničných posíl nájdeme v aktuálnom kádri bystrických púm ďalšie dve nové mená. Skupinu mládežníckych reprezentantiek v klube rozšíri Carlota Sofia Da Cruz a Danica Ďuratná. Obe majú ešte stále iba 15 rokov. Prvá menovaná debutovala v slovenskej extralige v roku 2020 v drese Spišskej Novej Vsi ako 13-ročná, čím sa stala historicky najmladšou hráčkou našej ženskej najvyššej súťaže.

„U týchto dvoch hráčok ide v prvom rade o spojenie štúdia s basketbalom, ktoré vieme dlhodobo zabezpečovať vďaka spolupráci so Strednou športovou školou, na ktorú idú obidve študovať. Vieme teda dievčatám zabezpečiť tréningový proces aj v dopoludňajších hodinách v rámci vyučovania, čo je obrovský plus. Ide o dve talentované hráčky, ktoré sa zúčastnili na nedávnych Majstrovstvách Európy B-divízie do 16 rokov, kde tvorili duo rozohrávačiek. Sme veľmi radi, že prichádzajú. Je to jedna z vytýčených ciest našej organizácie – presviedčať a priťahovať k nám do klubu mladé talentované hráčky, ktoré chcú na sebe pracovať a milujú basketbal. Momentálne bude ich prioritou ich veková kategória, čiže U17 (kadetky) a U23 (mladé ženy). Tam budeme fokusovať ich minutáž. Ak nás presvedčia výkonmi a tréningovou morálkou o tom, že si zaslúžia priestor v extralige, bol by to veľký plus. Sám som zvedavý, ako sa zapoja do extraligového tréningového procesu, keďže budú zaradené v extraligovej tréningovej skupine,“ povedal viac o príchode mládežníckych reprezentantiek Milan Špiner. Carlota Sofia Da Cruz aj Danica Ďuratná si cez leto zahrali aj v Banskej Bystrici, keď reprezentovali Slovensko na EYOF-e.

Bystrické pumy odštartujú extraligovú sezónu v sobotu 1. októbra na palubovke majstrovských Piešťanských Čajok. Domáci zápas kvalifikácie Eurocupu proti gréckemu tímu Eleftheria Moschatou odohráme vo štvrtok 6. októbra. Ešte predtým, počas víkendu od 23. do 25. septembra, sa náš A-tím v rámci predsezónnej prípravy predstaví na turnaji v českom Trutnove, kde budú okrem domáceho klubu účinkovať aj ďalší dvaja účastníci Eurocupu – Žabiny Brno a AZS AJP Chorzow.

Aktuálny káder A-družstva Slávia Banská Bystrica:

Iggy Allen, Carlota Sofia Da Cruz, Milica Deura, Danica Ďuratná, Michaela Grigerová, Erika Holíková, Nina Janštová, Anna Kaliuzhna, Dominika Kollárová, Vanda Kozáková, Jovana Mandić, Ema Nagyová, Simona Neuschlová, Tamara Podhradská, Lucia Striešová, Laura van Dalen