Pumy čaká turnaj v Trutnove, stretnú sa aj s účastníkmi Eurocupu

Naše A-družstvo vo štvrtok 22. septembra v skorých ranných hodinách vycestovalo na sever Česka. Pumy čakajú do soboty 24. septembra tri zápasy na 22. ročníku turnaja O pohár mesta Trutnov, kde sa stretnú aj s účastníkmi Eurocupu. Pred odchodom do Trutnova sme vyspovedali hlavného trénera Miloslava Michálika a našu letnú posilu Vandu Kozákovú.

Naše pumy odštartovali prípravu na sezónu 2022/2023 8. augusta. Aká bola doterajšia časť prípravy nášho A-tímu? „Turbulentná. Bolo to veľmi rozhádzané, aj vzhľadom na to, ako sa hráčky pripájali do prípravy. V tom kompletnom zložení sme vlastne ešte ani nezačali, lebo ešte neprišla Milica Deura (reprezentuje Bosnu a Hercegovinu na práve prebiehajúcich Majstrovstvách sveta, pozn. red.) a Lucia Striešová je zranená. Ten optimálny tréningový proces začal minulý týždeň, lebo dievčatá z reprezentácií U18 a U16 sa pridávali postupne, keďže tiež museli mať nejaké voľno. Potom prišli zahraničné hráčky. Mali sme aj drobné choroby a zranenia. Robili sme s tým, čo sme mali. Ja som rád aspoň za tieto dva týždne, že už sa dávame pomaly dohromady. Príprava ale prebieha veľmi dobre, dievčatá vytvárajú slušnú partiu, tréningová morálka sa zlepšuje zo dňa na deň. Už potrebujeme dávať dohromady nejaké tie basketbalové veci, zohrávať sa a vychytávať muchy v útočných a obranných kombináciách. Ale aby som to zhrnul, má to stúpajúcu tendenciu,“ odpovedal tréner Miloslav Michálik.

V rámci letnej prípravy odohrali pumy aj dva prípravné zápasy s kadetmi Žiaru nad Hronom. „Bol to adekvátny súper pre nás. V druhom zápase nastúpili aj hráči Žiaru, ktorí boli zaradení do reprezentácie U16. Prvý zápas sme odohrali s ôsmimi hráčkami. Som rád za to, že sme mali vôbec možnosť odohrať tie zápasy, pretože my sme mali možnosť dostať sa do hry päť na päť v tréningovom procese možno v posledných dvoch týždňoch. Ten druhý zápas s kadetmi Žiaru už vyzeral trošku lepšie, pretože už prišli aj Iggy Allen s Jovanou Mandić, aj keď mali za sebou možno dva tréningy,“ povedal viac k zápasom s kadetmi Žiaru nad Hronom tréner Michálik.

Kormidelníka bystrických púm sme sa opýtali aj na jeho očakávania od turnaja v Trutnove: „Očakávam, že súhra sa bude zlepšovať každým jedným zápasom. Verím v to, že veci sme nastavili tak, že družstvo to pochopí, a môže nám to pomôcť v hernom prejave. Turnaj začíname zápasom proti domácemu Trutnovu. Český basketbal je niekde úplne inde. O sile Žabín Brno sa ani nemusíme baviť. Gorzów je kvalifikantom Eurocupu, takže sú na nejakej európskej úrovni. Sám som zvedavý, ako sa s tým vysporiadame. Konfrontácia s takýmito tímami nám môže len prospieť. My sme s výnimkou februárového Federálneho pohára nemali konfrontáciu so zahraničnými družstvami, čiže sám som plný očakávaní. Ja ako tréner viem, čo môžem očakávať, pretože poznám tie tímy a som rád, že baby si to zažijú na vlastnej koži aj na tej klubovej úrovni, lebo na tej reprezentačnej si to zažívajú, dá sa povedať, každý rok.“

Jednou z letných posíl je aj Vanda Kozáková, ktorá je v tíme od prvého dňa prípravy: „Prípravu sme začali veľmi intenzívnym tréningovým procesom, ktorý bol náročný. Už sa pomaly spoznávame a začíname tú hru smerovať a chápať, čo od stanoveného systému chceme. Teším sa, že po dvoch prípravných zápasoch proti chlapcom nás čakajú tri zápasové previerky proti tímom na turnaji v Trutnove. Myslím, že turnaj nám nastaví také prvotné zrkadlo. Bude to super príprava pred prvým extraligovým zápasom, ktorý nás čaká (1. októbra v Piešťanoch, pozn. red.). Dokážeme si potom povedať, kde robíme najväčšie chyby, a získať feedback k tomu, čo trénujeme, a môžeme to zlepšovať ešte ďalej, aby sme boli pripravené na začiatok sezóny.“

Vanda Kozáková (vľavo)

Na 22. ročníku turnaja O pohár mesta Trutnov sa pumy najprv stretnú vo štvrtok od 19.00 h s domácim tímom KARA Trutnov. Zápas môžete sledovať v priamom prenose na tomto odkaze. V piatok o 16.30 h nastúpia pumy na duel proti účastníkovi základnej skupiny Eurocupu – Žabiny Brno. Basketbalistky banskobystrickej Slávie zakončia svoje účinkovanie na turnaji v sobotu od 10.30 h, keď sa stretnú s tímom PolskaStrefalnwestycji Enea Gorzów, ktorý je, rovnako ako my, účastníkom kvalifikácie Eurocupu.

Program – 22. ročník turnaja O pohár mesta Trutnov

štvrtok 22. september

16.30 h: Žabiny Brno – PolskaStrefalnwestycji Enea Gorzów

19.00 h: KARA Trutnov – Slávia Banská Bystrica

piatok 23. september

16.30 h: Slávia Banská Bystrica – Žabiny Brno

19.00 h: PolskaStrefalnwestycji Enea Gorzów – KARA Trutnov

sobota 24. september

10.30 h: PolskaStrefalnwestycji Enea Gorzów – Slávia Banská Bystrica

13.00 h: KARA Trutnov – Žabiny Brno