Preview: Zuzana Žirková pred sobotným duelom s Piešťanskými Čajkami

Basketbalistky banskobystrickej Slávie odohrajú v sobotu 4. februára prvý domáci zápas v nadstavbovej skupine extraligy o 1. až 4. miesto. Pred súbojom s majstrovskými Piešťanskými Čajkami sme sa rozprávali s trénerkou Zuzanou Žirkovou.

Naše pumy vstúpili do nadstavbovej skupiny výhrami na palubovkách súperov, keď v Ružomberku zvíťazili o 5 bodov (51:56) a Šamorín deklasovali až o 40 bodov (43:83). Družstvo Slávie sa teraz pripravuje na najväčšieho favorita súťaže. „Celkovo som spokojná, teda až na prvý deň, kedy sme mali trošku problém sústrediť sa, ale ide to celkom podľa mojich plánov a predstáv. Verím, že to tempo udržíme, aj keď dievčatá sa cítia unavené, lebo sa trénuje trošku viac,“ povedala trénerka Zuzana Žirková k tréningovému procesu počas tohto týždňa.

Pumy a Čajky sa v tejto sezóne stretli už 5-krát, a to v troch rôznych súťažiach. Zakaždým sa z výhry radovali Piešťanky, naposledy po finále Slovenského pohára v kúpeľnom meste. „V tíme Banskej Bystrice je cítiť iná chémia ako predtým, dievčatá sa viac podporujú a sú dravšie. Tri legionárky im veľmi pomohli a v lige to budeme mať ešte dosť ťažké. Bolo vidieť, že sme viac zohrané ako ony, keďže sa len začínajú zohrávať. Na to, ako krátko sú spolu, hrali slušný basketbal,“ povedala po finále pohára hráčka Piešťan Gabriela Andělová.

Čajky vtedy rozhodli o svojej výhre o 25 bodov najmä v tretej štvrtine, ktorú vyhrali 24:9. Cieľom našich púm bude potrápiť lídra tabuľky opäť o čosi viac. Aj podľa slov Andělovej môžeme konštatovať, že výkony Slávie proti majstrovi majú stúpajúcu tendenciu. „Výsledok tomu nezodpovedal, ale áno, chceme podať opäť lepší výkon. Rozhodujúca bude tretia štvrtina, v ktorej Čajky vždy naberú na obrátkach, snažia sa to rozhodnúť vo svoj prospech. Musíme teda udržať bodový rozdiel, ktorý bude prijateľný pre nás, alebo si vytvoriť ešte lepšiu východiskovú pozíciu. Musíme hrať svoju hru a byť agresívne. Nesmieme poľaviť, lebo akonáhle poľavíme, tak sa stratíme aj v útočnej fáze, a potom nás to stojí dobrý výsledok,“ reagovala trénerka Žirková.

Na rozdiel od finále pohára bude tentokrát doma Slávia. Zuzana Žirková preto verí, že práve fanúšikovia budú šiestym hráčom na palubovke a pomôžu pumám k priaznivému výsledku: „Fanúšikov tu veľmi potrebujeme, lebo hala je veľká. Čím viac ich príde a o čo viac budú povzbudzovať, o to lepšie sa nám bude hrať. Verím, že tak ako prídu v utorok na Banskobystrickú latku, tak by mohli prísť aj v sobotu na Piešťanské Čajky. Treba zavolať aj veľa detí, ktoré to vedia rozprúdiť. Keď diváci aj povzbudzujú, tak to ženie dievčatá vpred a určite sa im omnoho ľahšie hrá.“

Družstvo Piešťan ešte v tejto sezóne neokúsilo na slovenskej scéne chuť porážky. Najlepšou strelkyňou majstra je s priemerom 15 bodov na zápas Američanka Ke’Shunan James, ktorej patrí v tejto štatistike 7. miesto v rámci celej extraligy. Čajky si však body rozdeľujú medzi sebou pomerne rovnomerne, keď až päť z nich má momentálne v priemere bodov na zápas na konte dvojciferné číslo. Líderkou extraligy v bodovom priemere je momentálne s hodnotou 23,67 americká pivotka našej Slávie Ruth Sherrill.

Stretnutie 3. kola nadstavbovej skupiny Niké Extraligy žien o 1. až 4. miesto medzi Sláviou Banská Bystrica a Piešťanskými Čajkami sa odohrá v sobotu 4. februára od 18.00 h v hale na Štiavničkách. Vstupenky si môžete zakúpiť na tomto odkaze – VSTUPENKY: SLÁVIA – ČAJKY.