Zvládli sme aj druhý zápas v nadstavbe, v Šamoríne sme vyhrali o 40 bodov

Basketbalistky banskobystrickej Slávie nadviazali na úspech v Slovenskom pohári aj v extralige, keď v 2. kole nadstavby o 1. až 4. miesto zvíťazili v sobotu na palubovke ŠBK Šamorín o 40 bodov. Pre zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej je to štvrtá ligová výhra v rade.

Prvá štvrtina bola bohatá na body. Naše pumy odpovedali na úvodné koše domácich a po prvej trojke zápasu v podaní Lindsey Pulliam išli do vedenia (4:7), ktoré už nepustili. Šamorínčanky v nasledujúcich minútach znížili na 2 body, ale presnou strelou z diaľky odpovedala Erika Holíková (9:14), ktorú po 7-mich minútach hry napodobnila Ruth Sherrill (16:22). V závere prvej časti strelila jedinú trojku ŠBK v zápase Tilda Slama, a po 10-tich minútach platil stav 23:28.

V úvode druhej štvrtiny sa domácim podarilo znížiť na rozdiel jedného koša, ale hráčky našej Slávie potom 8-bodovou šnúrou odskočili na dve cifry (25:36). Šamorínčanky už svoju stratu pod 10-bodovú hranicu nedostali, keďže bystrické pumy už v druhom dejstve dominovali viac ako v prvom, vyhrali ho o 11 bodov, a po polčase tak platil stav 31:47.

Zlepšenú defenzívu oproti prvej 10-minútovke potvrdili zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej aj v druhom polčase. V tretej štvrtine dovolili hráčkam Šamorína len dva koše, pričom pred prvým z nich ťahali 16-bodovú sériu. Obstojných 21 nastrieľaných bodov za tretiu časť tak znamenalo, že naše družstvo viedlo už o 33 bodov (35:68).

Pred poslednou štvrtinou tak už bolo o víťazovi rozhodnuté, ale naše dámy naďalej dobre bránili. Priestor dostali aj najmladšie hráčky na súpiske Slávie, no záverečná 10-minútovka patrila najmä Lucii Striešovej, ktorá dala v tejto časti 13 bodov, pričom svojou treťou trojkou v krátkom slede rozhodla v poslednej sekunde o tom, že sme zvíťazili presne o 40 bodov.

Na našom výraznom bodovom náskoku sa podpísal najmä fakt, že hráčky Slávie inkasovali v druhom polčase len 12 bodov. Naše pumy preskákali Šamorínčanky takmer dvojnásobne (26 – 49), výrazne mali navrch aj v streleckej úspešnosti z poľa (32% – 47%) i ďalších štatistických ukazovateľoch. Najlepšou strelkyňou zápasu bola Ruth Sherrill, ktorá nazbierala 23 bodov, 13 doskokov, a pripísala si tak double-double. Lucia Striešová dala celkovo 15 bodov, keď premenila tri zo štyroch 3-bodových striel. Nina Janštová sa prezentovala 13-timi bodmi a 7-mimi doskokmi.

Povedali o zápase

Michal Suriak, asistent trénerky Slávie Banská Bystrica: „Po dlhej ceste sme mali trošku prispatý úvod stretnutia. Po pár minútach sme sa však zobudili a začali sme kontrolovať hru. V prvom polčase ešte chýbala agresívna obrana, akou sa chceme prezentovať. V druhom polčase sme sa však prezentovali rýchlou a agresívnou hrou, dievčatá splnili ciele, ktoré sme si dali. Zahrali si všetky dievčatá a môžeme sa tešiť s víťazstva. O týždeň nás čakajú Piešťany, a to už bude iný zápas.“

Ruth Sherrill, pivotka Slávie, 23 bodov a 13 doskokov v zápase: „Bol to z našej strany dobrý zápas, podali sme tímový výkon. Trénerka nám dala tímové aj individuálne ciele, ktoré sme dokázali splniť, v tomto smere bol pre nás zápas veľmi zaujímavý. Chceli sme zareagovať na prehru vo finále pohára a vrátiť sa na víťaznú vlnu. Preto sme víťazstvo potrebovali, aby sme si prinavrátili sebavedomie. Už teraz sa však pripravujeme na boj, ktorý nás čaká o týždeň. Pokiaľ ide o môj výkon, v každom zápase si nastavujem svoj štandard, ktorý môžem dosiahnuť. Sústredím sa na zakončenie z podkošového priestoru, takisto chcem byť silná v doskakovaní, a tento zápas bol toho dobrým príkladom.“

Lucia Striešová, hráčka Slávie, 15 bodov v zápase: „Rozbiehali sme sa pomalšie. Prvý polčas nebol úplne podľa našich predstáv, hlavne pokiaľ ide o obranu. Cez polčas sme si povedali, čo chceme zmeniť. Dali sme si aj interný cieľ do druhého polčasu, ktorý sme napokon aj splnili. Ten druhý polčas už vyzeral z našej strany lepšie. Užili sme si zápas a tešíme sa z výhry.“

Niké Extraliga žien – nadstavba o 1. až 4. miesto – 2. kolo – sobota 28.01.2023, 18.00 h – Šamorín

ŠBK Šamorín – Slávia Banská Bystrica 43:83 (23:28, 31:47, 35:68)

Štvrtiny: 23:28, 8:19, 4:21, 8:15. Rozhodovali: Bara, Turčin, Donovalová. Diváci: 110.

Zostava ŠBK Šamorín a body: Sujová 8, Lüttmerdingová 6, Bábiková 5, Vargová 5, Marcová (C) 2 (Soóky 8, Slama 7, Fenesová 2). Tréner: A. Diósi.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Sherrill 23, Pulliam 11, Nofuente 8, Holíková 7, Grigerová 0 (Striešová 15, Janštová 13, Kozáková 6, van Dalen (C) 0, Nagyová 0, Podhradská 0, Cvoligová 0). Trénerka: Z. Žirková, asistent: M. Suriak.

TH: 8/10 – 10/15, trojky: 1/7 – 7/25, fauly: 16 – 16, doskoky: 26 – 49, asistencie: 9 – 26, zisky: 7 – 10, straty: 21 – 15, streľba z poľa: 17/52 (32%) – 33/70 (47%), bloky: 3 – 5. Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Tabuľka nadstavbovej časti Niké Extraligy žien o 1. až 4. miesto po 2. kole
# Tím Skóre V/P (%) Doma V/P (%) Von V/P %
1 Piešťanské Čajky 635:384 5/0 (100,00%) 3/0 (100,00%) 8/0 100,00%
2 Slávia Banská Bystrica 494:495 1/2 (33,33%) 3/2 (60,00%) 4/4 50,00%
3 MBK Ružomberok 478:489 2/2 (50,00%) 2/2 (50,00%) 4/4 50,00%
4 ŠBK Šamorín 409:648 0/4 (0,00%) 0/4 (0,00%) 0/8 0,00%

Vstupenky na najbližšie domáce zápasy Slávie proti Piešťanským Čajkám (sobota 4. február) a MBK Ružomberok (sobota 18. február) si môžete zakúpiť na tomto odkaze – VSTUPENKY NA DOMÁCE ZÁPASY SLÁVIE.