Získali sme veľmi cenné striebro, Čajky zlomili finále Slovenského pohára v tretej štvrtine

Basketbalistky banskobystrickej Slávie získali prvú medailu v novodobej histórii klubu. Bystrické pumy v nedeľu vo finále Slovenského pohára podľahli favorizovaným Piešťanským Čajkám, ktoré tak oslavovali zisk trofeje na domácej palubovke.

Finálovú účasť si hráčky Slávie vybojovali v sobotu domiantnou výhrou nad Ružomberkom. Slušne zaplnená Diplomat aréna v Piešťanoch sledovala v nedeľu 22. januára od 16-tej hodiny pomerne vyrovnaný úvod duelu. O prvý kôš zápasu sa postarala Lindsey Pulliam, ktorá nám po následnom vyrovnaní Čajok na 6:6 prinavrátila vedenie tromi premenenými trestnými hodmi. Krátko na to zvýšila Ruth Sherrill prvou trojkou stretnutia na 8:12, ale Piešťanky potom 9-bodovou šnúrou otočili priebežný stav. V závere prvej štvrtiny znížila Ceejay Nofuente svojím druhým košom na 3 body (17:14).

Lucia Striešová otvorila druhé dejstvo vyrovnávajúcim košom spoza perimetra a po ďalších bodoch Pulliam sme išli do vedenia (17:19). Čajky však reagovali 11-bodovou sériou, v ktorej premenili dve trojky a bodovú odmlku našich púm zastavila svojou druhou presnou 3-bodovou strelou Striešová (28:22). Na konci 17. minúty odskočili domáce po prvýkrát na dvojciferný rozdiel, ale Vanda Kozáková trojkou s klaksónom znížila na polčasových 9 bodov (38:29), vďaka čomu sme boli pred druhým polčasom stále v hre.

Autor foto: Lukáš Droppan

Chlieb sa lámal v tretej štvrtine, ktorú ovládli Čajky jednoznačne 24:9, hoci už zakrátko nazbierali 5 faulov. Hráčky Piešťan dostali svoj náskok po prvýkrát nad 20 bodov v 26. minúte. Úradujúci slovenský majster sa prezentoval výbornou defenzívou a naše dámy púšťal zväčša len do ťažších pozícií. Domáce mali prevahu v doskokoch (51 – 35 v celom zápase) a svoju úspešnosť streľby z poľa držali na 40-timi percentami, zatiaľ čo naše pumy mali v celom stretnutí len tretinovú úspešnosť.

Družstvá vstupovali do štvrtej štvrtiny za stavu 62:38, a o víťazovi tak už bolo rozhodnuté. V záverečnej 10-minútovke pripomínal obraz hry prvý polčas a hráčky Slávie sa párkrát dostali blízko k zníženiu na menej ako 20-bodový rozdiel. V 38. minúte sa to dokonca podarilo Kozákovej, ktorá pridala svoju druhú trojku (76:57). Posledné koše však patrili Čajkám, ktoré po výhre o 25 bodov oslavovali so svojimi fanúšikmi zisk druhého Slovenského pohára v histórii klubu z kúpeľného mesta. Spokojné môžu byť aj naše pumy, ktoré sa počas predposledného januárového víkendu postupom do svojho prvého finále Slovenského pohára postarali o najväčší úspech v modernej histórii nášho klubu.

Autor foto: Lukáš Droppan

Víťaznému tímu pomohla vo finále výrazne najužitočnejšia hráčka celého Final six turnaja Božica Mujović z Čiernej Hory, ktorá si pripísala 17 bodov, 5 doskokov či 5 asistencií. Dvojcifernú hranicu pokorila aj 10-bodová Ke’Shunan James, rovnaký počet zaznamenala česká reprezentantka Gabriela Anělová, ktorá bola vyhlásená za najlepšiu hráčku zápasu na strane Čajok. Na strane Slávie bola ocenená americká pivotka Ruth Sherrill, ktorá sa vo finále pohára prezentovala 18-timi bodmi a 6-timi doskokmi. So 14-timi bodmi jej sekundovala Lindsey Pulliam, ktorej sa však v boji o pohár nedarilo spoza perimetra, keď nepremenila ani jeden zo 7-mich trojkových pokusov.

Povedali o zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: „Najskôr by som chcela pogratulovať súperovi k poháru, odohrali svoj štandardný výkon. My sme sa nedokázali vysporiadať z ich agresivitou a tretia štvrtina nás stála cennejší výsledok. Do tretej štvrtiny prišli domáce s nasadením, hrali svoju hru a dali jednoduché koše. My nie sme ešte pripravení zvládnuť taký tlak v ten daný moment. My sme vďační za to, že sme sa dostali do finále, ale naša cesta ide ešte ďalej, bič plieska na konci. Som rada, že tu bolo toľko divákov, a že sme ich potešili aspoň nejakými peknými akciami. Z psychologického hľadiska znamená tento úspech pre nás určite veľa. Urobili sme si tu dobré meno a získali sme rešpekt.“

Autor foto: Lukáš Droppan

Laura van Dalen, kapitánka Slávie: „Veľmi sme sa tešili z toho, že sme postúpili do finále. Snažili sme sa nastaviť tak, že ideme zvíťaziť. Dali sme všetko do toho, aby sme súpera potrápili a mysleli aj na víťazstvo, aj keď sa nám to nepodarilo. Boli tam fázy, kedy to vyzeralo, že sa možno opúšťame, ale Piešťany hrali dobre, touto cestou im gratulujem. Mali dobrý zápas aj skvelú divácku kulisu, čiže vyhral ten lepší. Turnaj je však z nášho pohľadu úspešný, keďže sme sa po prvýkrát dostali do finále. Odohrali sme výborný zápas proti Ružomberku, a to finále bolo takou čerešničkou na torte. Prvá medaila a prvé finále sú ďalšie úspechy, ktoré sme nazbierali. Myslím si, že je to aj odkaz basketbalovej verejnosti, že naša výkonnosť stúpa, že naše ciele sú najvyššie a pôjdeme si za tým.“

Ruth Sherrill, pivotka Slávie, 18 bodov v zápase, hráčka zápasu na strane púm: „Hralo sa agresívne. V prvom polčase sme súpera trápili, ale v druhom polčase sme začali strácať. Napriek tomu som hrdá na to, ako sme bojovali po celých štyridsať minút. V tretej štvrtine sme začali kopiť straty a naša obrana mohla byť agresívnejšia, aby sme sa vyrovnali energii súperiek. Celkovo to však bola dobrá skúsenosť pre celý tím, veľa sme sa naučili. Tieto veľké zápasy sú užasné, milujem hrať pred takouto kulisou. V takýchto zápasoch sa veľa naučíte, takže som si duel užila. Užívala som si hru s tímom na celom turnaji, mali sme výborné zápasy. Stále sa spoznávame, takže tri zápasy za tri dni nám padli vhod.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „Ďakujem Banskej Bystrici za korektný a veľmi pekný zápas. Predviedli veľmi dobrý výkon, určite išli výkonnostne hore. Zápas bol veľmi ťažký, boli sme pod väčším tlakom ako Banská Bystrica, čo bolo na nás zo začiatku vidieť, ale postupom času sme sa oklepali. Skúsenosti z Eurocupu nám veľmi pomohli v dnešnom zápase. Konečný rozdiel možno nezodpovedá až tak tomu, čo sa dialo na palubovke, ale som rád, že sme si to uhájili doma, pred svojimi divákmi.“

Gabriela Anělová, hráčka zápasu na strane Piešťanských Čajok: „Sme veľmi rady, pretože Banská Bystrica sa posilnila a vedeli sme, že to nebude jednoduchý súper. Verili sme, že budú s nami vo finále. Bola to taká skúška, veľmi sme nevedeli, čo od nich čakať. O to viac sme rady, že sme to takto zvládli. V tíme Banskej Bystrice je cítiť iná chémia ako predtým, dievčatá sa viac podporujú a sú dravšie. Tri legionárky im veľmi pomohli a v lige to budeme mať ešte dosť ťažké. Bolo vidieť, že sme viac zohrané ako ony, keďže sa len začínajú zohrávať. Na to, ako krátko sú spolu, hrali slušný basketbal. U nás sa uplatnili aj skúsenosti z Eurocupu.“

Božica Mujović, hráčka Čajok, najužitočnejšia hráčka celého turnaja: „Individuálne ocenenie som si nezaslúžila sama, má na ňom podiel celý tím. Zisk Slovenského pohára pre nás znamená, že rastieme každým zápasom. Dnes rozhodlo to, ako sme hrali v obrane, bojovali, spolupracovali a nevzdávali sa. Banská Bystrica bola naozaj dobrým súperom, hrali dobre a ukázali, že môžu hrať basketbal na vskutku vysokej úrovni.“

Slovenský pohár – Final six – finále – nedeľa 22.01.2023, 16.00 h – Diplomat aréna – Piešťany

Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 82:57 (17:14, 38:29, 62:38)

Štvrtiny: 17:14, 21:15, 24:9, 20:19. Rozhodovali: Šarišský, Bartoš, Bullo. Diváci: 800.

Zostava Piešťanské Čajky a body: Mujović 17, G. Andělová 10, James 10, Mandić 8, Jurčenková (C) 6 (Martišková 8, Moravčíková 8, Vandlíková 6, Taušová 5, Rusiňáková 4). Tréner: P. Jankovič.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Sherrill 18, Pulliam 14, Holíková 6, Nofuente 5, van Dalen (C) 0 (Kozáková 8, Striešová 6, Grigerová 0, da Cruz 0, Janštová 0). Trénerka: Z. Žirková, asistent: M. Suriak.

TH: 17/26 – 11/19, trojky: 7/20 – 6/23, fauly: 21 – 22, doskoky: 51 – 35, asistencie: 13 – 14, zisky: 10 – 10, straty: 17 – 16, bloky: 5 – 4, streľba z poľa: 29/65 (44%) – 20/62 (32%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Výsledky – Slovenský pohár 2022/2023 – Final six – Diplomat aréna – Piešťany

Piatok 20. január – štvrťfinále

16.30 h: Slávia Banská Bystrica – Young Angels Košice U23 74:27

19.00 h: ŠBK Šamorín – Young Angels Košice 54:78

Sobota 21. január – o 5. miesto a semifinále

14.00 h, o 5. miesto: ŠBK Šamorín – Young Angels Košice U23 73:49

16.30 h, semifinále: Piešťanské Čajky – Young Angels Košice 48:81

19.00 h: semifinále: MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 48:76

Nedeľa 22. január – o 3. miesto a finále

13.30 h, o 3. miesto: Young Angels Košice – MBK Ružomberok 60:69

16.00 h, finále: Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 82:57

Vstupenky na najbližšie domáce zápasy Slávie proti Piešťanským Čajkám (sobota 4. február) a MBK Ružomberok (sobota 18. február) si môžete zakúpiť na tomto odkaze – VSTUPENKY NA DOMÁCE ZÁPASY SLÁVIE.