Slávia do finále pohára: Ružomberok sme po týždni zdolali opäť, tentokrát vysoko

Basketbalistky banskobystrickej Slávie sa po týždni opäť radovali z výhry nad Ružomberkom. Bystrické pumy tentokrát Liptáčky jasne prevýšili, a po prvýkrát si tak zahrajú finále Slovenského pohára.

Zverenkyniam trénerky Zuzany Žirkovej sa v sobotu 14. januára podarilo zvíťaziť pod Čebraťom v 1. kole nadstavbovej časti extraligy a po týždni sa s Ružomberkom stretli opäť, tentokrát v rámci semifinále Slovenského pohára v piešťanskej Diplomat aréne. Účasť medzi štyrmi najlepšími sme si zaistili piatkovou výhrou nad tímom Young Angels Košice do 23 rokov, zatiaľ čo Liptáčky boli, ako posledný víťaz Slovenského pohára a aktuálne druhý celok extraligy, nasadené do semifinále automaticky.

Prvý kôš zápasu dali Ružomberčanky, no Erika Holíková prvou trojkou poslala náš tím do vedenia. Z nasledujúcich minút, ktoré priniesli vyrovnaný priebeh so striedaním vedenia, zaujala presná strela spoza perimetra v podaní Lindsey Pulliam na konci 24-sekundového limitu na útok. Naše pumy zakončili prvú štvrtinu 10-bodovou šnúrou, vďaka ktorej viedli po 10-tich minútach o 7 bodov (12:19).

Naše zámorské posily sa v úvode druhej štvrtiny postarali o navýšenie náskoku na dvojciferný počet bodov, pričom z diaľky sa trafila Ceejay Nofuente (14:27) a tréner Ružomberka Juraj Suja reagoval time-outom. Pumy však mali naďalej navrch a na koše súperiek reagovala dvomi veľmi dôležitými trojkami Michaela Grigerová. Tú napodobnila Lindsey Pulliam, ktorá v 18. minúte zvýšila spoza oblúka už na 20-bodový odstup (20:40, po polčase 21:42).

Autor foto: Ladislav Duračka (Basket.sk)

Hráčky Slávie nezastavila ani polčasová prestávka. Práve naopak, naše pumy v prvej polovici tretej štvrtiny ani raz neinkasovali a po 14-bodovej šnúre viedli už o vyše 30 bodov (22:56). V tretej 10-minútovke predviedli naše dámy najdominantnejší výkon, keď ju vyhrali 25:8, pričom si pomáhali výbornou streľbou. V tretej štvrtine pridala už svoju tretiu trojku Pulliam, druhú Nofuente i Holíková a svoju prvú si pripísala Lucia Striešová.

Žirkovej zverenkyne tak pred záverečnou štvrtinou viedli o takmer 40 bodov (29:67). Aj preto dostali priestor aj najmladšie pumy, pričom zámorské trio už oddychovalo. Ružomberčanky vyhrali štvrtú štvrtinu 19:9, no nič to už nezmenilo na tom, že sme sa radovali z presvedčivého víťazstva a premiérového postupu do finále Slovenského pohára. O trofej a lesk prvej medaily v histórii klubu zabojujú bystrické pumy v nedeľu od 16.00 h proti domácim Piešťanským Čajkám.

Ani jednému družstvu sa príliš nedarilo na trestných hodoch, kde mali Liptáčky menej ako polovičnú úspešnosť. Naším pumám sa darilo strelecky, keď premenili až polovicu pokusov za 3 body a ich celková úspešnosť streľby z poľa činila 43 percent. Ružomberčanky naopak zakončili duel s len 26-percentnou úspešnosťou streľby.

Autor foto: Ladislav Duračka (Basket.sk)

Našou najviac bodujúcou hráčkou bola 16-bodová Lindsey Pulliam, ktorá premenila 3 trojky a pridala aj 5 doskokov. Zápas vyšiel aj 12-bodovej Michaele Grigerovej, ktorá mala v streľbe spoza oblúka dokonalú úspešnosť (3/3). Dvojcifernú hranicu pokorila aj Ceejay Nofuente, ktorá si pripísala aj 5 asistencií či 3 zisky. Ruth Sherrill mala s 9-timi bodmi a 8-mimi doskokmi blízko k double-double, pričom si vypýtala 5 faulov. Na strane Ružomberka to padalo najviac 14-bodovej kapitánke Alexandre Buknovej.

Povedali o zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: „Vedeli sme, čo nás čaká. Súper nastúpil v trošku pozmenenej zostave a aj s nejakou tou agresivitou, ale dokázali sme sa s tým vysporiadať. Začali sme hrať veľmi jednoducho a rýchlo, padli nám k tomu nejaké koše. Samozrejme, keď ste v laufe v útoku, tak aj obrana sa pridá, aj keď ja hovorím, že by to malo byť naopak – chytiť sa v obrane a pridá sa útok. Dnes to ale bolo obojsmerné. Oproti zápasu v Ružomberku sme nezmenili nič, stále ideme jednotnou cestou. Dievčatá vidia samy, že keď ju dodržiavajú, tak funguje. Minimálne z psychologického hľadiska znamená toto víťazstvo pre nás veľa, aj preto, že sme Ružomberok neporazili len raz. Dnes sme vyhrali vysokým rozdielom, takže môžeme byť spokojní. Či to bol dnes najlepší výkon pod mojím vedením? Z ofenzívneho hľadiska jednoznačne, ale chyby sú tam stále. Zajtra je úplne iný deň, ešte sme neskončili. Počas finále tu bude výborná atmosféra, prostredie tu v Piešťanoch je veľmi prajné. My zabojujeme o každý jeden bod a verím, že to bude pekný zápas pre divákov.“

Autor foto: Ladislav Duračka (Basket.sk)

Lindsey Pulliam, hráčka Slávie, 16 bodov v zápase: „Do zápasu sme vstúpili s veľmi dobrou intenzitou a zakrátko sme začali kontrolovať hru. Energiu sme držali na vysokej úrovni po celých štyridsať minút. Najdôležitejšie bolo, že sme hrali dobre v obrane. Vedeli sme, že v útoku vieme skórovať a v defenzíve sme boli sústredené po celý zápas, vďaka čomu sa nám darilo zastavovať útoky súpera. Stále sa však môžeme zlepšovať, a to vo všetkých aspektoch hry, napríklad v komunikácii v obrane či v malých veciach v útoku. Verím, že to ukážeme už v nedeľu vo finále. Očakávam, že to bude agresívny zápas, budeme musieť pracovať tvrdo. Na finále sa nesmierne teším.“

Michaela Grigerová, hráčka Slávie, 12 bodov v zápase: „Mali sme veľmi dobrý začiatok, dobre sme bránili a dali sme ľahké strely. Po polčase sme vyhrávali už o 20 bodov, takže sme sa to snažili udržať, pretože sme vedeli, že Ružomberok nám to len tak nepustí. Som rada, že sa to podarilo. V tretej štvrtine sme sa chytili hneď od úvodu, čo bolo dôležité. Vieme, že Ružomberok sa po polčase vždy snaží pritvrdiť v obrane, takže sme chceli ostať naďalej koncentrované, čo sa aj potvrdilo. Pokiaľ ide o moju úspešnosť v trojkách, mala som otvorené strely a len som sa ich snažila premeniť, čo sa dnes podarilo, takže som veľmi rada, že som mohla pomôcť tímu aj bodmi.“

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Gratulujem Banskej Bystrici k postupu do finále, zaslúžila si ho. Súperky išli v prvej štvrtine do vedenia a viedli po zvyšok zápasu, takže nás dnes zdemolovali. Dnes bol rozdiel v tom, že minule sme prehrali o päť a dnes o tridsať bodov. Súper nás dnes neprekvapil, my sme prekvapili sami seba, týždeň čo týždeň…“

Slovenský pohár – Final six – semifinále – sobota 21.01.2023, 19.00 h – Diplomat aréna – Piešťany

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 48:76 (12:19, 21:42, 29:67)

Štvrtiny: 12:19, 9:23, 8:25, 19:9. Rozhodovali: Šarišský, Obertová, Bullo. Diváci: 60.

Zostava MBK Ružomberok a body: Buknová (C) 14, Havranová 9, A. Andělová 7, Hadačová 4, Svetlíková 3 (Dovčíková 5, Jarošová 2, Štefančová 2, Uramová 2, Urbanová 0, Michaličková 0, Ďuratná 0). Tréner: J. Suja.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Pulliam 16, Nofuente 11, Sherrill 9, Holíková 6, van Dalen (C) 1 (Grigerová 12, Striešová 7, Janštová 4, da Cruz 4, Kozáková 4, Nagyová 2, Podhradská 0). Trénerka: Z. Žirková, asistent: M. Suriak.

TH: 13/27 – 17/28, trojky: 3/21 – 11/22, fauly: 21 – 19, doskoky: 38 – 44, asistencie: 7 – 15, zisky: 11 – 9, straty: 17 – 14, bloky: 0 – 2, streľba z poľa: 16/60 (26%) – 24/55 (43%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Program a výsledky – Slovenský pohár 2022/2023 – Final six – Diplomat aréna – Piešťany

Piatok 20. január – štvrťfinále

16.30 h: Slávia Banská Bystrica – Young Angels Košice U23 74:27

19.00 h: ŠBK Šamorín – Young Angels Košice 54:78

Sobota 21. január – o 5. miesto a semifinále

14.00 h, o 5. miesto: ŠBK Šamorín – Young Angels Košice U23 73:49

16.30 h, semifinále: Piešťanské Čajky – Young Angels Košice 48:81

19.00 h: semifinále: MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 48:76

Nedeľa 22. január – o 3. miesto a finále

13.30 h, o 3. miesto: Young Angels Košice – MBK Ružomberok

16.00 h, finále: Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica

Vstupenky na najbližšie domáce zápasy Slávie proti Piešťanským Čajkám (sobota 4. febuár) a MBK Ružomberok (sobota 18. február) si môžete zakúpiť na tomto odkaze – VSTUPENKY NA DOMÁCE ZÁPASY SLÁVIE.