Naše pumy podľa očakávania postúpili cez mladé Košičanky do semifinále pohára

Basketbalistky banskobystrickej Slávie v piatok odštartovali svoje účinkovanie na Final six turnaji Slovenského pohára v piešťanskej Diplomat aréne súbojom s Young Angels U23 Košice.

Prvé tri koše zápasu patrili našim pumám, no mladé Košičanky v ďalšom priebehu držali bodový odstup na úrovni 6-tich bodov. Pri 50-percentnej úspešnosti streľby z poľa na oboch stranách napokon naše družstvo viedlo po prvej štvrtine 16:8. Druhé dejstvo otvorila prvou trojkou zápasu Michaela Grigerová, no nasledujúce momenty patrili košickému mládežníckemu družstvu, ktoré 10-bodovou sériou znížilo a rozdiel jediného bodu (19:18).

Trénerka Zuzana Žirková si tak medzitým zobrala time-out, počas ktorého musela na svoje zverenkyne zvýšiť hlas. Hráčky Slávie následne pridali a aj vďaka trojkám Laury van Dalen a Eriky Holíkovej si po 9-tich bodoch v rade vypracovali dvojciferný náskok (28:18). Pumy ešte do prestávky svoj náskok mierne navýšili, ale rozhodne nemohli byť spokojné, keďže proti juniorskému až kadetskému tímu boli obrovským favoritom a v prvom polčase zaostali za súperom v doskokoch.

Autor foto: Ladislav Duračka (Basket.sk)

Hráčky Slávie po prestávke zlepšili svoj výkon, a to najmä v defenzíve, keď do polovice tretej štvrtiny aj s trojkou Lucie Striešovej navýšili svoj náskok na 20 bodov (43:23). Naše dámy dovolili súperkám v tretej časti zaznamenať len 3 body a už naplno potvrdzovali papierové predpoklady, keď do konca 30. minúty odskočili na 31 bodov (55:24), pričom svojou druhou presnou strelou spoza perimetra sa prezentovala Laura van Dalen.

V záverečnej 10-minútovke sme sledovali takmer identický priebeh ako v tretej. Bystrické pumy opäť dovolili mladým Košičankám pridať len 3 body, a za druhý polčas ich tak inkasovali len 6. V štvrtej štvrtine sa z diaľky trafila Tamara Podhradská, Vanda Kozáková a Ema Nagyová. Basketbalistky banskobystrickej Slávie tak postúpili do semifinále Slovenského pohára, v ktorom sa v sobotu o 19-tej stretnú s Ružomberkom.

V štvrťfinále Slovenského pohára bodovali všetky naše hráčky na súpiske. Najlepšou strelkyňou nášho tímu bola 13-bodová Vanda Kozáková, ktorá pridala aj 7 doskokov či 3 zisky. Dvojciferný počet zaznamenala aj 10-bodová Lucia Striešová. Na strane Young Angels U23 to padalo najviac Kataríne Šedivej, ktorá k 12-tim bodom pridala aj 7 doskokov.

Povedali o zápase

Michal Suriak, asistent trénerky Slávie Banská Bystrica: „Prvý polčas bol z našej strany zlý. Hrali sme úplne bez energie a agresivity. Príležitosť zahrať si dostali slovenské hráčky, hlavne tie mladé, ale hrali sme tak, ako keby sa Košičanky idú poraziť samy a dajú nám to zadarmo. V prvom polčase nám však nič nedarovali. Dievčatám sme cez prestávku povedali, že sa musia zobudiť, že zápas sa nevyhrá sám. Išlo nám najmä o to, aby mladé hráčky nazbierali skúsenosti. Cieľ, ktorý sme dievčatám dali do druhého polčasu, splnili. Hra sa zlepšila, boli sme agresívnejší v obrane, na čom chceme stavať našu hru. Som rád za víťazstvo a za to, že všetky baby skórovali. Teraz nás čaká Ružomberok, takže sa už musíme pripraviť naň.“

Carlota Sofia da Cruz, 16-ročná rozohrávačka, vyhlásená za hráčku zápasu na strane Slávie: „Prvá štvrtina nešla úplne podľa našich očakávaní. Pravdepodobne sme podcenili súpera, brali sme tento zápas na ľahkú váhu a výhru sme brali automaticky. Asi sme neboli dostatočne sústredené, a preto ten prvý polčas vyzeral zle. Náš výkon bol chaotický a bez energie. Keďže na strane súpera boli mladé hráčky, tak boli plné energie a ubehali nás. Do druhého polčasu sme od trénerky dostali úlohu – dostať maximálne 9 bodov, čo nás motivovalo, aby sme sa zomkli ako tím, začali spoločne brániť a makať na ihrisku. To, že som bola vyhlásená za hráčku zápasu, je zásluhou celého tímu a všetkých piatich dievčat, ktoré boli v danom momente na ihrisku. Som rada, že sme sa dokázali spojiť ako tím a zvládli sme našu úlohu.“

Vanda Kozáková, pivotka Slávie, najviac bodov spomedzi púm: „Do zápasu sme nevstúpili ani zďaleka tak, ako sme chceli. Cez polčasovú prestávku nám trénerka vyčistila žalúdok a potom sme už začali plniť všetko, čo sme chceli. Podarilo sa nám splniť aj náš malý interný cieľ, takže spokojnosť.“

Slovenský pohár – Final six – štvrťfinále – piatok 20.01.2023, 16.30 h – Diplomat aréna – Piešťany

Slávia Banská Bystrica – Young Angels U23 Košice 74:27 (16:8, 33:21, 55:24)

Štvrtiny: 16:8, 17:13, 22:3, 19:3. Rozhodovali: Bartoš – Bullo, Višniarová. Diváci: 35.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: van Dalen (C) 8, Holíková 5, Pulliam 4, Nofuente 2, Sherrill 2 (Kozáková 13, Striešová 10, Janštová 8, Nagyová 7, Podhradská 6, Grigerová 5, da Cruz 4). Trénerka: Z. Žirková, asistent: M. Suriak.

Zostava Young Angels U23 Košice a body: Šedivá 12, Rebejová (C) 4, Pelánová 3, Dubecká 2, Fleischerová 0 (Mandelíková 4, Pomothyová 2, Čatlošová 0, Trusová 0, Karafová 0). Tréner: L. Bule.

TH: 8/11 – 5/12, trojky: 8/27 – 0/4, fauly: 15 – 14, doskoky: 36 – 39, asistencie: 18 – 4, zisky: 24 – 10, straty: 19 – 41, bloky: 4 – 3, streľba z poľa: 29/67 (43%) – 11/42 (26%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Program – Slovenský pohár žien 2022/2023 – Final six – Diplomat aréna – Piešťany

Piatok 20. január – štvrťfinále

16.30 h: Slávia Banská Bystrica – Young Angels U23 Košice 74:27 (33:21)

19.00 h: ŠBK Šamorín – Young Angels Košice 54:78 (37:33)

16.00 h: finále

Vstupenky na najbližšie domáce zápasy Slávie proti Piešťanským Čajkám (sobota 4. február) a MBK Ružomberok (sobota 18. február) si môžete zakúpiť na tomto odkaze – VSTUPENKY NA DOMÁCE ZÁPASY SLÁVIE.