Napriek návratu do zápasu sme na Čajky opäť nestačili. Žirková: Na začiatku sme neboli

Basketbalistky banskobystrickej Slávie sa v sobotu 4. februára už po šiestykrát v sezóne stretli s Piešťanskými Čajkami. Naše pumy nevstúpili do stretnutia 3. kola nadstavbovej skupiny extraligy práve najlepšie a hoci sa v tretej štvrtine vrátili do zápasu, úradujúcim majsterkám napokon podľahli o vyše dvadsať bodov.

Úvod zápasu patril Piešťanským Čajkám, ktoré si už v prvej polovici prvej štvrtiny vypracovali 10-bodový náskok (2:12), na čo naša trénerka Zuzana Žirková reagovala time-outom. Úradujúce slovenské majsterky a víťazky pohára dominovali aj naďalej, keď odskočili na 4:20. Naše pumy znížili stratu aj trojkami Michaely Grigerovej a Carloty Sofie da Cruz, ale prvú štvrtinu sme prehrali až 12:24.

Hráčky Piešťan po troch premenených trestných hodoch Natálie Martiškovej a trojke Any Mandić zvýšili v úvode druhej 10-minútovky na 14:30. Naše dámy sa trápili v zakončení a Čajky trestali z protiútokov, čoho výsledkom bola 10-bodová šnúra hostiek a priebežný 23-bodový rozdiel (14:37). Hráčky Slávie sa následne nadýchli tromi košmi v rade a úsekom 15:10 znížili na polčasových 29:47. Naše trápenie v zakončení podčiarkuje fakt, že hoci sme si v prvom polčase vypracovali o 11 pokusov z poľa viac, tak sme zaznamenali len 30% úspešnosť, zatiaľ čo Piešťanky premenili až 57% svojich zakončení z hry.

Tretia štvrtina bola zo strany našich púm jednoznačne najlepšia. V jej úvode sme znížili po druhej trojke v podaní Lindsey Pulliam na 15 bodov, a keď sa v závere tretej časti trafila spoza perimetra Ceejay Nofuente i Lucia Striešová a 3-bodovú akciu, po koši s faulom, pridala aj Ruth Sherrill, rozdiel bol už len 12-bodový. V týchto momentoch výrazne ožilo aj vyše 500 prítomných divákov, a zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej tak boli späť v zápase.

Čajky však záver duelu zvládli, keď štvrtú časť otvorila 3-bodovou strelou Ke’Shunan James, a keď naša Slávia po druhej trojke Striešovej zaostávala o 14 bodov, rovnakou mincou odpovedala česká reprezentantka v drese Piešťan Gabriela Andělová (55:72). V samom závere ešte hostky svoj náskok navýšili na konečných 23 bodov. Aj dva týždne po finále Slovenského pohára sa tak po súboji družstiev spod Urpína a kúpeľného mesta radoval favorit.

Povedali o zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: „Na začiatku sme neboli, potom sme sa kúsok vrátili a začali sme normálne hrať. V prvom polčase to bolo proste bez energie. V druhom polčase nás trochu potiahla zóna, keďže sme poznali akcie, ktoré hrajú. Opäť sme sa však dostali do situácií, keď sme dlho neskórovali, aj keď sme ubránili, odstavili, doskočili, ale stále tomu niečo chýbalo. Rozdiel je opäť taký, aký je, aj keď druhý polčas tomu nenasvedčoval. Rozhodla možno aj strelecká úspešnosť, ale stále nevieme brániť „pick and roll“, aj keď sa tomu stále venujeme na tréningoch. Vniky nechávame veľmi otvorené, máme s tým obrovský problém. Po našom návrate do zápasu nám možno chýbal kúsok šťastia, nejaký kôš, ktorý nám vypadol v tom danom momente. Možno by to bolo iné, ale Čajky majú silu, a keď potrebovali dať kôš, či už James alebo Andělová, tak skórovali.

Som rada, že fanúšikovia prišli a povzbudzovali. Aj oni nám pomohli vrátiť sa späť a verím, že sa budeme v takomto počte stretávať aj v budúcnosti, lebo tie najdôležitejšie zápasy ešte len prídu.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „Určite som dnes spokojnejší ako pred týždňom po zápase s Ružomberkom. Tam nešlo o to, že som bol nespokojný s tým, že sme vyhrali o 19 bodov, ale s prístupom. Mali sme pohovor, dievčatá si to zobrali k srdcu, čo si veľmi vážim. Aj vďaka tomu sme mali veľmi dobrý, koncentrovaný vstup do zápasu, v útoku sme hrali rozumne. Trošku sme sa potom zastavili na zónovej obrane súpera, mali sme s tým problém, ale aj tak sme našli recept. Dali sme 88 bodov, čo je na ženský basketbal naozaj fajn. Dostali sme trošku viac bodov ako by som si predstavoval, ale nedá sa byť všade. V prvom rade som veľmi rád za víťazstvo, nehrá sa tu ľahko. Zabezpečili sme si prvé miesto pred play-off.

Ťažko porovnávať naše vzájomné zápasy, vždy je to o mentálnom nastavení v danom dni. My musíme ostať pri zemi. Môžeme byť hrdí na to, že sme prví, ale musíme ostať pokorní, musíme si to vážiť. Nie sú to samozrejmé veci, Bystrica má kvalitu, a keď bude mať dobrý deň a my zlý, potom vznikne problém. Nechcem to porovnávať v globále, ten basketbal je trochu iný ako na začiatku sezóny, ale my sa sústredíme iba na seba.“

Lucia Striešová, hráčka Slávie Banská Bystrica, 12 bodov v zápase: „Prvý polčas bol z našej strany veľmi zlý, vôbec sme nenastúpili do zápasu s dostatočnou energiou. Čajky nás prevalcovali v agresivite a rýchlosti. Na začiatku zápasu sme sa nevedeli vôbec trafiť, či už spod koša, z diaľky, vôbec nič nám nepadalo, z toho sme boli rozhodené. Prvý polčas by som najradšej zahodila za hlavu, ale v druhom sme sa nevzdali, bojovali sme až do konca a nechali sme na ihrisku čo sme mohli. Bola som tak sústredená na hru, že skóre som si až tak nevšímala, ale počula som divácku kulisu, takže som vedela, že rozdiel sťahujeme. Keď to bolo o 12 bodov, možno tam chýbalo trochu šťastia, a mohli sme to zlomiť na nejaký lepší výsledok, ale vtedy nám Čajky opäť ušli. Hala bola skoro úplne plná, to som tu predtým videla len proti Galatasarayu.“

Ceejay Nofuente, hráčka Slávie Banská Bystrica, 9 bodov v zápase: „Bol to náročný súboj. V druhom polčase sme sa vrátili, stiahli sme stratu takmer na jednu cifru. Na oboch koncoch palubovky to bol boj, striedali sa dobré úseky oboch tímov, ale súperky ich mali viac. Do druhého polčasu sme vstúpili s väčšou intenzitou. Ukázali sme, že sa chceme pobiť o výsledok namiesto toho, aby sme sa vzdali a prehrali o viac ako 40 bodov. Hráčky Piešťan dobre bránili podkošový priestor, hrali tam agresívne, takisto výborne zakončovali. Musíme teda zapracovať na defenzíve, viac si pomáhať, komunikovať a na druhej strane ihriska im to vrátiť.

Atmosféra bola skvelá, hľadisko bolo napratané. Teraz bude reprezentačná prestávka, takže prišlo veľa ľudí, veľa detí, čo som si užívala. Dúfam, že po pauze predvedieme silný záver v nadstavbovej časti a dobre sa pripravíme na play-off.“

Niké Extraliga žien – nadstavbová skupina o 1. až 4. miesto – 3. kolo – sobota 04.02.2023, 18.00 h – ŠH Dukla na Štiavničkách

Slávia Banská Bystrica – Piešťanské Čajky 65:88 (12:24, 29:47, 51:64)

Štvrtiny: 12:24, 17:23, 22:17, 14:24. Rozhodovali: Ženiš, Ribakovs, Hudec. Diváci: 506.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Sherrill 13, Nofuente 9, Pulliam 8, Holíková 0, van Dalen (C) 0 (Striešová 12, Kozáková 8, Grigerová 6, Janštová 6, da Cruz 3). Trénerka: Z. Žirková, asistent: M. Suriak. TCH: 20. lavička.

Zostava Piešťanské Čajky a body: James 16, G. Andělová 16, A. Mandić 14, Jurčenková (C) 13, Mujović 10 (Martišková 10, Rusiňáková 4, Vandlíková 3, Moravčíková 2). Tréner: P. Jankovič.

TH: 11/17 – 17/21, trojky: 8/27 – 7/22, fauly: 20 – 21, doskoky: 35 – 45, asistencie: 17 – 22, zisky: 11 – 8, straty: 17 – 18, bloky: 0 – 6, streľba z poľa: 23/71 (32%) – 32/59 (54%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Tabuľka nadstavbovej časti Niké Extraligy žien o 1. až 4. miesto po 3. kole
# Tím Skóre V/P (%) Doma V/P (%) Von V/P %
1 Piešťanské Čajky 723:449 5/0 (100,00%) 4/0 (100,00%) 9/0 100,00%
2 MBK Ružomberok 557:543 3/2 (60,00%) 2/2 (50,00%) 5/4 55,56%
3 Slávia Banská Bystrica 559:583 1/3 (25,00%) 3/2 (60,00%) 4/5 44,44%
4 ŠBK Šamorín 463:727 0/4 (0,00%) 0/5 (0,00%) 0/9 0,00%

Počas najbližšieho víkendu je v ženskom basketbale na programe reprezentačná prestávka. Po nej budú hrať basketbalistky Slávie doma v hale na Štiavničkách v sobotu 18. februára od 18.00 h, keď v stretnutí 4. kola nadstavbovej skupiny o 1. až 4. miesto privítajú MBK Ružomberok.