Preview: Naša európska premiéra už vo štvrtok, pumy očakávajú atraktívny zápas

Basketbalistky banskobystrickej Slávie sa po prvýkrát predstavia v európskom pohári, keď vo štvrtok 6. októbra o 19.00 h privítajú v prvom zápase kvalifikácie súperky z gréckych Atén. Pred európskou premiérou bystrických púm vám prinášame vyjadrenia trénera Miloslava Michálika i hráčok Laury van Dalen a Anny Kaliuzhnej.

Bude štvrtková premiéra bystrických púm v Eurocupe tým najväčším zápasom, aký sa zatiaľ v modernej histórii bystrického ženského basketbalu odohrá? „Ja si myslím, že určite áno, vzhľadom na to, že je to medzinárodná konfrontácia. Za posledné roky sme mali najväčšie zápasy možno v rámci našej slovenskej ligy, takže veľmi sa na to tešíme. Určite to bude atraktívne pre divákov. Každá európska konfrontácia je určite dobrá aj pre hráčky a celkovo pre klub,“ odpovedala naša najskúsenejšia hráčka Laura van Dalen v rozhovore pre BB FM rádio. Záznam rozhovoru, v ktorom okrem Laury van Dalen odpovedala za tím Slávie aj Lucia Striešová a Simona Neuschlová, nájdete na tomto odkaze.

V gréckom tíme hráčka so skúsenosťami z WNBA

Súperom Slávie v kvalifikačnom dvojzápase bude grécky celok Eleftheria Moschatou, ktorý to skúšal v kvalifikácii druhej najvyššej európskej súťaže aj minulý rok, no neuspel. Po pondelkovom tréningu nášho družstva nám tréner Miloslav Michálik povedal, čo zatiaľ vie o gréckom súperovi: „Je veľmi zložité získavať informácie o tom tíme. Sledujeme čo sa dá. Čo vieme? Oproti minulému roku sa zmenili všetky zahraničné hráčky, momentálne majú štyri. Najväčším problémom bude asi Brittany Brewer, ktorá má 196 centimetrov, tú som trošku sledoval, lebo minulý rok hrala proti Ružomberku. Bola draftovaná Atlantou Dream a vo WNBA odohrala päť zápasov. Grécky basketbal, tie rozohrávačky sú tam pomerne nízke, takže jednoznačne očakávam, že budú tvrdé, agresívne v obrane, budú sa spoliehať na výšku tej Brittany Brewer. Grékyne sú tiež známe tým, že nehľadajú príležitosti, čiže keď majú možnosť, hrajú jedna na jedna, poprípade strieľajú. Ja očakávam veľmi agresívne poňatie hry z ich strany. Ešte máme dva dni, určite sa ešte budeme snažiť niečo nájsť. Hrali teraz grécky pohár, štatistiky z neho máme, takže vieme, o koho sa opierajú.“

Naše pumy odohrali v rámci predsezónnej prípravy dva tréningové zápasy s kadetmi Žiaru nad Hronom a predstavili sa aj na turnaji v českom Trutnove, kde tesne zdolali domáci tím a následne nestačili na ďalších účastníkov Eurocupu – Žabiny Brno a poľský Gorzów. Za sebou už máme aj 1. kolo Niké Extraligy žien, keď sme v Piešťanoch nestačili na majstrovské Čajky.

Anna Kaliuzhna: Chcem, aby fanúšikovia mali zo zápasu dobrú emóciu

S európskymi konfrontáciami už má skúsenosti pivotka Anna Kaliuzhna, ktorá posilnila náš tím cez leto. „Pre mňa nie sú európske zápasy novinkou. V Košiciach som hrávala aj EWBL a EGBL. Na zápas s Eleftheriou sa veľmi teším, lebo je to kvalitný súper. Snáď sa nám bude dariť viac ako proti Piešťanom. Pracujeme na chybách, dáme do zápasu veľa energie a budeme bojovať. Myslím si, že fanúšikom ukážeme dobrý basketbal. Nech sa na zápas tešia, sú tu vítaní. Chcem, aby fanúšikovia mali zo zápasu dobrý pocit a dobrú emóciu,“ nechala sa počuť 20-ročná Ukrajinka, ktorá má aj slovenské občianstvo.

Autor foto: Jan Bartoš

Prvý zápas kvalifikácie Eurocupu medzi Sláviou Banská Bystrica a gréckym tímom Eleftheria Moschatou sa odohrá vo štvrtok 6. októbra od 19.00 h v Športovej hale Dukla na Štiavničkách. Vstupenky za zvýhodnenú cenu 6 € si môžete zakúpiť v predpredaji na tomto odkaze. Podrobné informácie o fyzickom predaji vstupeniek v deň zápasu nájdete v tomto článku. Odveta je na programe vo štvrtok 13. októbra v Aténach.