Galatasaray bol nad naše sily, v druhom polčase sme zaostali len tesne

Basketbalistky banskobystrickej Slávie nastúpili v stredu 26. októbra o 18.00 h v Istanbule na svoj prvý zápas v skupinovej fáze druhej najvyššej európskej súťaže. Pumy na vysoko favorizovaný Galatasaray nestačili, keď im ušla najmä prvá štvrtina, ale druhý polčas prehrali len o 4 body.

Hráčky Galatasaraya naše pumy od úvodu zápasu nešetrili a zakrátko si vypracovali 10-bodový náskok. Iggy Allen na začiatku 7. minúty znížila trojkou na 16:7, ale domáce dávali v závere prvej štvrtiny kôš za košom a prvú 10-minútovku napokon vyhrali až 24-bodovým rozdielom. Tím Galatasaraya vstúpil do druhej časti sériou 11:0. Napriek tomu dali naše pumy v druhej štvrtine o dva body viac ako v prvej. Po polčase sme však prehrávali už o 38 bodov.

Zdroj foto: FIBA

Hráčky Slávie po zmene strán zlepšili výkon a nepripustili výrazné navýšenie bodovej straty, keď tretiu 10-minútovku prehrali len o 6 bodov. Štvrtú štvrtinu naše pumy dokonca o 2 body vyhrali. Zároveň zabránili stovke, na ktorú mohli hráčky Galatasaraya po polčase pomýšľať. Náš tím tak môže mrzieť najmä prvá štvrtina, v ktorej si turecké družstvo vytvorilo podstatnú časť svojho náskoku a „štedro“ nás privítalo v skupinovej fáze Eurocupu.

Výšková prevaha hráčok tureckého celku sa prejavila pod košom, keď domáce prevýšili naše hráčky v doskokoch 56 – 25. Domácim sme sa vyrovnali v ziskoch (9 – 10) či stratách (18 – 19). Na výsledku mala výrazný podiel slušná efektivita tureckého družstva v streľbe z poľa (50% – 32%).

Na strane Galatasaraya to najviac padalo 25-bodovej Alaine Coates, ktorá pridala aj 9 doskokov. Našou najlepšou strelkyňou bola opäť Iggy Allen, ktorá si okrem 16 bodov pripísala aj 5 doskokov či 3 zisky. S 12 bodmi jej sekundovala Nina Janštová, ktorá zaznamenala 6 doskokov či 2 bloky, pričom sa ako pivotka raz presadila aj spoza trojkového oblúka. Svoje prvé body v Eurocupe dala ešte len 15-ročná Carlota Sofia Da Cruz.

Miloslav Michálik, tréner Slávie Banská Bystrica: „V prvej štvrtine sa naplno prejavila dominancia domáceho družstva. My sme mali obrovský problém v doskoku a obrane dolného priestoru. V prvej štvrtine sa rozhodlo o výsledku zápasu. Ja som rád, že v takomto zápase mala možnosť zahrať si každá hráčka, väčšina z nich z toho určite mala zážitok. Som aj rád, že sme sa nevzdali, nedali sme hlavu dole a zápas sme odohrali s charakterom a cťou, lebo v prvej štvrtine som mal niekedy pocit, že už prepadávame chaosu a letargii. Ale záver zápasu sme ustáli, baby chceli dohrať zápas so cťou až do konca.“

Milica Deura, hráčka Slávie Banská Bystrica: „Bol to pre nás náročný zápas. Galatasaray je veľmi skúsený a kvalitný tím. Snažili sme sa dať zo seba všetko a myslím si, že v druhom polčase sme s väčšou energiou. Súperky boli príliš silné na doskoku. Práve súboj o doskok bol pre nás v tomto zápase najväčšou výzvou. Napriek výsledku sme sa snažili hrať naplno až do konca zápasu, na tom by sme mali stavať aj do ďalších stretnutí. Pripravíme sa na ďalšie kolo, v ktorom chceme hrať lepšie.“

Carlota Sofia Da Cruz, hráčka Slávie Banská Bystrica: „Hrali sme proti silnému súperovi, proti hráčkam, ktoré majú oveľa viac skúseností ako my. V prvej štvrtine nás prekvapili a nezačali sme ideálne, ale postupom času sme sa do toho dostali a bojovali sme. Napriek tomu stavu sme sa snažili hrať svoju hru.“

FIBA Eurocup – skupina C – 1. kolo – streda 26.10.2022 – Sinan Erdem Arena – Istanbul

Galatasaray Cagdas Factory – Slávia Banská Bystrica 94:52 (34:10, 60:22, 80:36)

Štvrtiny: 34:10, 26:12, 20:14, 14:16. Rozhodovali: Mumini (KOS), Panov (MKD), Torok (HUN)

Zostava Galatasaray a body: Coates 25, Stevens 15, Nacickaite 14, Bilgic 0, Alben 0 (Pulvere 11, Jurjane 9, Yildizhan 7, Uygul 6, Tanacan 5, Balotu 2, Vardar 0
Tréner: A. Durur

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Allen 16, J. Mandić 10, Deura 5, Striešová 3, Grigerová 0 (Janštová 12, van Dalen 4, Da Cruz 2, Neuschlová 0, Kaliuzhna 0, Podhradská 0, Holíková)
Tréner: M. Michálik

TH: 14/18 – 8/12, trojky: 8/23 – 4/22, fauly: 14 – 14, doskoky: 56 – 25, asistencie: 31 – 12, zisky: 9 – 10, straty: 18 – 19, bloky: 2 – 3, streľba z poľa: 36/72 (50 %) – 20/62 (32 %). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

52 94 -42 52.0 94.0 1

Naše pumy sa najbližšie predstavia na domácej palubovke v hale na Štiavničkách, kde v sobotu 29. októbra o 18.00 h privítame v rámci 6. kola Niké Extraligy žien BAM Poprad. Vstupenky si môžete zakúpiť na tomto odkaze.