Ako sa darilo mladým pumám v repre U20

Slovenská reprezentácia do 20 rokov obsadila na nedávno skončených majstrovstvách Európy B-divízie v rumunskej Craiove 11. miesto. Súčasťou slovenskej dvadsiatky na turnaji boli aj tri bystrické pumy, ktoré budú obliekať dres Slávie v sezóne 2023/2024.

Liana Užovičová, naša letná posila, patrila k najviac bodujúcim hráčkam tímu. V priemere odohrala 23,1 minúty s hodnotami 9,3 bodu a 4,1 doskoku na zápas. Našej 19-ročnej strieľajúcej rozohrávačke vyšiel najlepšie prvý zápas proti Nórsku, v ktorom naša repre prehrala 61:80. V tomto dueli nastrieľala 17 bodov, keď premenila 3 trojky, a pripísala si aj 9 doskokov či 2 zisky. Pri dominantnej výhre 93:32 nad Kosovom sa prezentovala 16-timi bodmi, keď premenila 4 strely spoza perimetra.

„Vystúpenie na majstrovstvách Európy beriem veľmi pozitívne. Každá z nás sa individuálne zlepšila, nabrala viac basketbalového sebavedomia a posunula sa ďalej. Celkovo ako tím sme od začiatku prípravy až po posledný zápas držali spolu a podporovali sa, či už na ihrisku, alebo mimo neho. Bohužiaľ nám utiekli prvé dva zápasy v skupine, a tak sme sa automaticky dostali do časti turnaja o 9. až 17. miesto. S vedomím, že dvere do štvrťfinále už máme zavreté, sme vedeli, že musíme vložiť všetko do toho, aby sme sa aspoň umiestnili čo najlepšie. Záverečný zápas s Veľkou Britániou sme si podržali vedenie počas celého zápasu, a tak sme s bilanciou 4 výhry a 3 prehry nakoniec obsadili 11. priečku,“ zhodnotila turnaj Liana Užovičová.

Liana si na Majstrovstvách Európy U20 B-divízie zahrala aj s novými klubovými spoluhráčkami Ninou Janštovou a Simonou Neuschlovou. „Hrať v jednom tíme s Ninou a Simou nebola pre mňa novinka, keďže som s nimi už odohrala niekoľko zápasov za reprezentačný tím. Konkrétne s Ninou sa stretávame takto už niekoľký rok po sebe, pretože patríme do rovnakej vekovej kategórie. So Simou sme spolu pôsobili na Challengeri 2021 v Grécku. Áno, dá sa to tak povedať, že sme sa bavili aj o budúcej sezóne. Posledný mesiac sme spolu strávili deň čo deň, takže spoločného voľného času bolo dosť. Keďže pre dievčatá nie je Slávia žiadna novinka, rozprávali mi bližšie o tréningovom procese, kolektíve a o realizačnom tíme. Myslím, že sme si naozaj sadli a máme spolu dobrý vzťah. Som naozaj rada, že s nimi budem môcť pokračovať celú sezónu,“ reagovala Liana Užovičová.

Nina Janštová strávila na palubovke v priemere 16,3 minúty na zápas. Pripisovala si 7,3 bodu a 6 doskokov na jeden duel. Najlepší zápas na turnaji odohrala 19-ročná pivotka Slávie proti Bulharsku, ktoré Slovenky zdolali 73:60. Nina dala v tomto meraní síl 15 bodov, pričom premenila všetkých 5 trestných hodov. Keďže nazbierala aj 10 doskokov, zaznamenala double-double. Okrem toho si pripísala aj 2 bloky a na pivotku slušné 4 asistencie.

Simona Neuschlová mala v priemere na zápas štatistiky 10,4 minúty, 1,9 bodu a 1,7 asistencie. Strelecky jej vyšiel najviac duel s Bulharskom, v ktorom dala 7 bodov. Z hľadiska užitočnosti pre tím podala najlepší výkon pri prehre 54:57 proti Islandu, keď okrem 2 bodov nazbierala aj 5 doskokov, 3 asistencie a nestratila loptu.

Foto: fiba.basketball