Žirková: Verím, že súperi v Eurocupe sú atraktívni a do haly opäť prilákame veľa ľudí

Žreb skupinovej fázy Eurocup Women 2023/2024 je za nami.

Ešte pred žrebom kvalifikácie a skupinovej fázy bolo jasné, že Eurocup sa prvýkrát odohrá bez regionálneho rozdelenia a jedinou geografickou reštrikciou bude, že v skupine sa môže nachádzať maximálne jeden klub z krajiny. Kluby rozdelili na základe trojročného rebríčka v európskych klubových súťažiach.

Naša Slávia hrala pred rokom kvalifikáciu, teraz sa ocitla priamo s miestom v skupinovej fáze. Pri žrebe nás vyberali zo štvrtého výkonnostného koša. Za súperov sme dostali neúspešného z kvalifikačného zápasu o Euroligu: MKS Polkowice alebo Besiktas Istanbul. Z už známych súperov si zmeriame sily s minuloročným účastníkom Euroligy a úradujúcim majstrom Belgicka Mechelenom a vicemajstrom Grécka Panathinaikosom.

„Sú tam v podstate dva euroligové tímy, s ktorými budeme hrať. Mechelen má veľa domácich hráčok, reprezentantiek do 20 rokov. Je vidno, že ten tím sa snažia udržať dlhšie pokope, lebo sú tam hráčky, ktoré sa tam vracajú, alebo ostávajú. Myslím si, že to robia celkom dobre, takže to bude ťažký súper. Uvidíme, čo nás čaká, či Polkowice, alebo Besiktas. Možno z geografického hľadiska sú pre nás lepšou destináciou Polkowice. Ja verím, že grécky Panathinaikos bude pre nás asi najprijateľnejším súperom, a že sú to tak atraktívni súperi, že do haly opäť prilákame veľa ľudí,“ reagovala na žreb trénerka bystrických púm Zuzana Žirková.

Skupinová fáza odštartuje 12. októbra. Zo štvorčlenných skupín idú ďalej tímy na prvých dvoch miestach a osem najlepších z tretích pozícií. Následne sa z tabuľky všetkých postupujúcich družstiev vytvoria dvojice pre úvodné kolo play-off.

S akými ambíciami vstúpi naša Slávia do novej edície Eurocupu? „Budeme mať iný tím, takže verím, že budeme viac konkurencieschopné ako minulý rok. V minulej sezóne získali nejaké skúsenosti aj dievčatá, ktoré predtým nikdy nehrali také zápasy. Už budú mať o tú skúsenosť viacej, čo je ďalšie pozitívum. Samozrejme, pobijeme sa o každé víťazstvo. Pre nás bude zlepšením už samotné víťazstvo v zápase, keďže minulý rok sa nám nepodarilo získať ani jedno, takže buďme skromní. Budeme si vážiť každý jeden dobrý výsledok,“ odpovedala trénerka Žirková.

E-skupina: MKS Polkowice (Poľ.)/Besiktas Istanbul (Tur.), Kangoeroes Basket Mechelen (Bel.), Panathinaikos A.C. (Gréc.), SLÁVIA BANSKÁ BYSTRICA (SR)

Predbežný program Slávie Banská Bystrica v E-skupine Eurocupu:

12. októbra: MKS Polkowice/Besiktas Istanbul – Slávia Banská Bystrica

18. októbra: Slávia Banská Bystrica – Panathinaikos A.C.

25. októbra: Slávia Banská Bystrica – Kangoeroes Basket Mechelen

1. novembra: Slávia Banská Bystrica – MKS Polkowice/Besiktas Istanbul

23. novembra: Panathinaikos A.C. – Slávia Banská Bystrica

30. novembra: Kangoeroes Basket Mechelen – Slávia Banská Bystrica