V Slávii vítame Ceejay Nofuente, Ruth Sherrill a Lindsey Pulliam

Po vianočnej prestávke hlásime zmeny v kádri, ktoré sa týkajú legionárok.

V našom klube už nebude pokračovať trojica legionárok, ktoré s nami začali sezónu. S Jovanou Mandić sa vedenie nášho klubu vzájomne dohodlo na ukončení spolupráce. Po vzájomnej dohode, kvôli chýbajúcim dokladom na pobyt v Európskej únii, končí svoje pôsobenie v Slávii aj Milica Deura. Iggy Allen sa do Banskej Bystrice po sviatkoch nevrátila, a to napriek platnej zmluve, čo vedenie klubu bude riešiť právnou cestou. Milici Deure, Jovane Mandić aj Iggy Allen ďakujeme za odvedené služby v Slávii a prajeme im veľa úspechov v kariére i osobnom živote.

Ceejay Nofuente: Chcem tu vyhrávať, spoluhráčky sú skvelé

S bystrickými pumami už trénuje Kanaďanka Ceejay Nofuente, pre ktorú bude Slávia prvým pôsobiskom v aktuálnej sezóne. „Nečakala som, že Banská Bystrica bude také malé mesto a Slovensko taká malá krajina. Cestovanie na zápasy nebude trvať dlho. Cesta sem bola pekná a mala hladký priebeh, keďže cestou z letiska z Viedne som si pospala,“ povedala o svojom príchode 29-ročná rozohrávačka.

Ceejay Nofuente už má s európskym basketbalom bohaté skúsenosti. Po univerzitnej časti kariéry v kanadskom tíme Humber Hawks sa v roku 2018 presunula do Škandinávie, kde najprv odohrala jednu sezónu v Dánsku, následne strávila dva ročníky vo švédskom klube Högsbo Basket Göteborg, kam sa v minulej sezóne vrátila po 9-zápasovej anabáze v Nemecku. V ročníku 2021/2022 švédskej ligy zaznamenala Ceejay Nofuente priemer 9,7 bodu, 6,6 doskoku, 5,6 asistencie a 2,9 zisku na zápas. Rok predtým ukončila sezónu vo Švédsku s priemerom vyše 17 bodov na zápas.

Čo môžu fanúšikovia Slávie od Ceejay očakávať? „Že budem prihrávať loptu spoluhráčkam. Budem hľadať voľné spoluhráčky, či už vysoké pod košom, alebo hráčky na perimetri na voľnú strelu. Chcem sa s loptou podeliť, ale pokiaľ budem voľná, pokúsim sa skórovať tiež. V prvom rade sa však budem snažiť prihrávať, získavať lopty a robiť správne malé veci,“ odpovedala. Jej ambície v Banskej Bystrici nie sú malé: „Chcem tu vyhrávať, vyhrávať tituly, ligu, pohár, proste všetko. Na druhej strane, beriem to od zápasu k zápasu, prvý v roku nás čaká v sobotu, takže od najbližšieho zápasu sa chceme odraziť.“

Usmievavá Kanaďanka sa snaží čo najskôr zapadnúť do tímu. Na tréningu ju je počuť, oči a uši má otvorené, neváha sa na čokoľvek opýtať, a popri tom si vie aj v pozitívnom slova zmysle zavtipkovať. Ceejay sa podelila aj o svoje prvé dojmy z nového tímu: „Spoluhráčky sú skvelé a veľmi priateľské, čo sa mi páči. Všetci tu vedia po anglicky, čo je skvelé, lebo v Európe to nie je samozrejmosť. Nie je to tým, že v Európe by ľudia nevedeli po anglicky, ale z mojej skúsenosti sa skôr hanbia. Takže je pekné, že tu s angličtinou problémy nie sú. Som rada za to, ako ma nové spoluhráčky privítali.“

A čo si od Ceejay Nofuente sľubuje trénerka bystrických púm? „V prvom rade organizáciu hry. Myslím si, že má dobrý prehľad na ihrisku, vie prihrať, nájsť tie voľné hráčky, a to je presne to, čo potrebujeme. Na druhej strane, musí ešte zrýchliť a adaptovať sa po dlhej prestávke, ktorú mala, lebo je to na nej vidieť,“ odpovedala Zuzana Žirková.

Prichádza aj Ruth Sherill a Lindsey Pulliam

Ďalšou posilou Slávie je americká pivotka Ruth Sherrill. Prichádza z klubu Rize, ktorý sa aktuálne nachádza na poslednej priečke tureckej najvyššej súťaže. Rodáčka z Alexandrie (štát Virgínia) má 28 rokov a v 13-tich zápasoch aktuálnej sezóny tureckej ligy si vypracovala priemer vyše 11 bodov a 12 doskokov na zápas. Aj Ruth Sherrill sa už nachádza v Banskej Bystrici a vedenie nášho klubu pracuje na vybavení formalít, aby mohla nastúpiť na sobotný zápas proti CBK Košice.

Trénerka Slávie Zuzana Žirková povedala pár viet aj o príchode Ruth Sherrill: „Ja verím, že to je ten post, ktorý naozaj potrebujeme. Podkošový priestor potrebujeme vyplniť a veríme, že spoločne so Ceejay to tam konečne dokážeme dostať a využiť to. Keď dostaneme loptu pod kôš, dá sa z toho veľa vecí urobiť aj pre strelkyne, ktoré budú na perimetri. Chceme to všetko pospájať, na ihrisku je vždy päť ľudí, takže to musíme správne nastaviť.“

Len v posledných hodinách sa upiekol príchod tretej zahraničnej posily. Lindsey Pulliam je 23-ročná americká rozohrávačka, ktorá v doterajšom priebehu sezóny pôsobila v španielskom celku Estudiantes. V 15-tich zápasoch španielskej najvyššej súťaže zaznamenala priemer 5,6 bodu na zápas, keď odohrala v priemere vyše 16 minút na zápas. Podobné čísla mala aj v 7-mich dueloch v Eurocupe. Lindsey Pulliam sa k pumám pripojí v priebehu piatka, 6. januára.

Basketbalistky banskobystrickej Slávie odohrajú najbližší duel v sobotu 7. januára, keď v hale na Štiavničkách privítajú o 18.00 h vo svojom poslednom vystúpení v základnej časti Niké Extraligy žien nováčika CBK Košice – PREVIEW. Vstupenky na prvý zápas bystrických púm v roku 2023 si môžete zakúpiť tu – VSTUPENKY NA CBK KOŠICE