Proti CBK Košice sme pokorili stovku, predviedli sa aj nové pumy

Basketbalistky banskobystrickej Slávie v sobotu 7. januára zakončili základnú časť extraligy prvým zápasom v roku 2023. Naše pumy, aj vďaka výraznému bodovému príspevku dvoch nových posíl, nastrieľali doma nováčikovi CBK Košice trojciferný počet bodov.

Skóre stretnutia otvorili z trestného hodu Košičanky, ale Ema Nagyová premenila hneď svoju prvú strelu spoza perimetra a poslala náš tím do vedenia. Po vyrovnávajúcom koši hostiek dala svoje prvé body v drese Slávie Ruth Sherrill, ktorá vzápätí pridala ďalšie 3 body vďaka košu s faulom (8:3). Za stavu 10:5 naštartovala Erika Holíková svojou prvou trojkou 12-bodovú šnúru, počas ktorej sa presným pokusom spoza oblúka zaskvela aj Lucia Striešová. Následne sa presadzovala najmä Ruth Sherrill, ktorá dala už v prvej štvrtine 13 bodov. Naše pumy viedli po 10-tich minútach 28:7.

Druhú časť otvorila nádhernou 3-bodovou akciou z ťažkej pozície Dominika Kollárová. Krátko na to pridala 3 body, tentokrát spoza oblúka, aj Laura van Dalen. Michaela Grigerová trestnými hodmi zakončila 14-bodovú šnúru, ktorá trvala od záveru prvého dejstva a bola našou najdlhšou sériou v zápase. Našim pumám to padalo z diaľky a zásluhou Emy Nagyovej a jej druhej trojky sme po 14-tich minútach viedli už o 32 bodov (43:11). Hráčky Slávie v druhej štvrtine bodovo explodovali, keď nastrieľali až 36 bodov, pričom svoju druhú trojku pridala aj Holíková a spoza oblúka sa presadila aj Ceejay Nofuente a Tamara Podhradská. Po polčase sme tak viedli už o 40 bodov (64:24).

Trojkový koncert a bodový príspevok od všetkých púm na súpiske

Tretia štvrtina bola z našej strany bodovo najchudobnejšia. Opäť sa presadzovala najmä Ruth Sherrill. Erika Holíková pridala svoju tretiu aj štvrtú trojku a stále si držala stopercentnú úspešnosť v streľbe za 3 body. Medzitým si bodový účet otvorila aj Barbora Cvoligová, čo znamenalo, že bodovali už všetky pumy na súpiske. Po 30-tich minútach sme vyhrávali 84:36.

Pokorenie 100-bodovej hranice v poslednej štvrtine tak bolo len otázkou času. O kôš, ktorý pridal na výsledkovej tabuli tretiu cifru na bodovom konte Slávie, sa postarala Erika Holíková, a ako inak, spoza trojkového oblúka (101:41). V záverečných minútach pridala ešte svoju druhú a tretiu trojku Lucia Striešová a naše pumy napokon zvíťazili 114:49.

Sherrill sa uviedla vyše 30-timi bodmi, darilo sa aj Nofuente, Holíková pálila ostrými

Hráčky Slávie sa prezentovali vyše 50-percentnou úspešnosťou streľby z poľa, pričom nastrieľali až 13 trojok. Negatívom je až 49 inkasovaných bodov. Americká pivotka Ruth Sherrill má za sebou skvelú premiéru v drese Slávie, keď nazbierala 33 bodov, 15 doskokov, 7 asistencií či 4 zisky, a zaznamenala tak double-double. Darilo sa aj našej novej kanadskej rozohrávačke Ceejay Nofuente, ktorá si pripísala 11 bodov, 6 doskokov, 8 asistencií a 7 ziskov. Medzi hráčky zápasu sa zaradila aj Erika Holíková, ktorá dala 19 bodov, pričom premenila až 5 zo 6-tich pokusov za 3 body. Dvojcifernú hranicu pokorila aj 15-bodová Lucia Striešová a 12-bodová Dominika Kollárová. Najlepšou strelkyňou hostiek bola s 12-timi bodmi Radoslava Nigutová. S 10-timi bodmi jej sekundovali Lucie Škvareková a Kašperanová.

Povedali o zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: „Inkasovať 49 bodov je na takéhoto súpera veľmi veľa. Dali sme si limit 37 inkasovaných bodov, čo sme nesplnili, takže v pondelok bude „koláčová odmena“ v podaní nejakého behu, alebo niečoho iného. Ostatné limity, ktoré sme si stanovili pred zápasom, boli myslím celkom splnené. Útočná fáza sa zlepšila, to bolo vidno aj na našom pohybe, takže s útočnou fázou sme určite spokojní. Začali sme v obrane veľmi dobre, ale opäť sme prešli do fázy, že sme si začali robiť, čo sme chceli. V nasledujúcich týždňoch nás čakajú ťažší súperi a budeme potrebovať, aby sme hrali dobre v obrane celých 40 minút. Nálada sa jednoznačne zlepšila, nové hráčky sem priniesli veľkú energiu. Verím, že nám to ostane, budem ich k tomu nabádať. Nové hráčky som si vyberala presne aj podľa toho, aby prišla v prvom rade osobnosť a energia. Dnes sa prejavilo, že budú zrejme prínosom pre družstvo aj po hernej stránke.“

Ruth Sherrill, nová pivotka Slávie, 33 bodov a 15 doskokov v zápase: „Po prvom zápase v Banskej Bystrici sa cítim skvele. Hralo sa mi dobre, myslím, že to vidno aj na štatistikách. Hra ma bavila, našla som sa v systéme a zohrávala som sa so spoluhráčkami, takže som si zápas užila. Pre mňa ako novú hráčku je dôležité, že som zapadla do systému, ktorý má trénerka a celý tím vybudovaný. V zápase bolo dôležité, že sa všetky hráčky zapájali do hry. Mali sme rezervy v defenzíve, to nám po zápase zdôrazňovala aj trénerka, takže na tom ideme pracovať, aby sme sa posunuli. Naša ofenzíva bola skvelá, plynulá, no stále je tu priestor na zlepšenie. Aj z výhry sa môžeme poučiť. Fanúšikovia sú úžasní, milujem takúto atmosféru a neviem sa dočkať ďalších domácich zápasov.“

Ceejay Nofuente, nová rozohrávačka Slávie, 11 bodov v zápase: „Bola to zábava, zahrať si s novými spoluhráčkami. Mám za sebou týždeň tréningu s tímom, pripravovali sme sa na tento zápas najlepšie, ako sme vedeli. Stále je veľa vecí, ktoré môžeme robiť lepšie, ale ešte sme sa len zohrávali. Vyhrali sme, dali sme viac ako sto bodov, takže sa všetci tešíme. Pokiaľ ide o môj výkon, bol celkom dobrý, ale v obrane môžem hrať lepšie, aj v útoku, mohla som sa snažiť dať viac bodov. Hľadala som však spoluhráčky, boli pripravené zakončovať, takže som chcela, aby sa do hry zapojil celý tím. Atmosféra bola skvelá. Deti, rodičia, všetci čo prišli si užívali sledovanie našej hry a podporovali nás. Nič viac si nemôžeme želať.“

Erika Holíková, hráčka Slávie, 19 bodov v zápase: „Bol to veľmi dobrý zápas z našej strany a chceli sme ho využiť na to, aby sme sa zohrali s novými posilami. Snažili sme sa byť hlavne agresívne v obrane, aby sme si to nacvičili na najbližšie zápasy. V prvej štvrtine sa nám to darilo, nepúšťali sme súperky k strelám ani k ľahkým košom. Od druhej štvrtiny sme ale poľavili v obrane, lebo sme mali veľký náskok a viac sme sa sústredili na to, aby sme dávali trojky, pobavili publikum. Za moju dnešnú úspešnosť vďačím určite tomu, že na ranných tréningoch strieľame stále dookola. Dnes sa ukázalo, že to má zmysel. Nové spoluhráčky zapasovali, sú v pohode, dá sa s nimi výborne porozprávať. Aj počas hry nám dodávali energiu, rovnako ako aj my im, bolo to super.“

Lucia Striešová, hráčka Slávie, 15 bodov v zápase: „Na úvod roka to bol celkom dobrý zápas, aj po tom, čo sme obmenili káder. Vyhovovalo nám, že sme sa mohli zohrať s novými spoluhráčkami a nacvičiť si nové systémy, ktoré sme pridali. Nesplnili sme však niektoré ciele, ktoré sme si stanovili. V obrane sme mali dosť medzier. Niektoré koše sme dostali z rýchlych protiútokov, ale ešte väčším problémom bolo to, že súperky zabiehali poza nás, a keď sme mohli pritlačiť, ubrániť 24 sekúnd, tak sme nakoniec dostali nejaký ľahký kôš. Som veľmi rada, že prišli nové spoluhráčky, všetky sú super. Dúfam, že aj im sa tu páči, na ihrisku to vyzeralo dobre. Pokiaľ ide o našu úspešnosť v streľbe za tri body, mali sme veľa voľných striel a dostávali sme dobré prihrávky do voľných pozícii. Dnes nám to padalo, streľbu trénujeme, takže som rada, že konečne sa chytáme, ale potrebujeme premieňať strely aj v zápasoch, v ktorých to bude dôležitejšie.“

Vladimír Karnay, tréner CBK Košice: „Domáce boli nabudené novými hráčkami, takže si na nás zgustli. Podali sme taký vianočný výkon, sme totálne amatérsky tím, počas sviatkov nás trénovalo päť, šesť. V herných činnostiach to bolo na ihrisku absolútne vidno. Niektoré úseky hry boli z našej strany vcelku v pohode, aj riešenie situácií. Väčšina našich dievčat však má len sedemnásť rokov, ešte len nasávajú extraligové skúsenosti a nedokážu sa váhovo, výškovo ani rozumovo proti takýmto súperom presadiť.“

Niké Extraliga žien – 14. kolo – sobota 07.01.2023, 18.00 h – ŠH Dukla na Štiavničkách – B. Bystrica

Slávia Banská Bystrica – CBK Košice 114:49 (28:7, 64:24, 84:36)

Štvrtiny: 28:7, 36:17, 20:12, 30:13. Rozhodovali: Bara, Donovalová, Bullo. Diváci: 281.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Sherrill 33, Holíková 19, Nofuente 11, van Dalen (C) 7, Nagyová 6 (Striešová 15, Kollárová 12, Podhradská 5, Grigerová 4, Cvoligová 2). Trénerka: Z. Žirková, asistent: M. Suriak.

Zostava CBK Košice a body: Škvareková 10, Kašperanová 10, Tomajková 6, Lukačiková 3, Krištofová (C) 0 (Nigutová 12, Sunitrová 4, Zahomacká 2, Stollárová 2, Šoltésová 0, Drimáková 0). Tréner: V. Karnay.

TH: 13/16 – 8/18, trojky: 13/33 – 3/12, fauly: 17 – 14, doskoky: 47 – 31, asistencie: 38 – 11, zisky: 19 – 6, straty: 10 – 30, bloky: 4 – 2, streľba z poľa: 44/85 (51%) – 19/51 (37%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

8 BK ŠK UMB Banská Bystrica 621:1161 1/6 (14,29%) 1/6 (14,29%) 2/12 14,29%

Po základnej časti Niké Extraligy žien nás teraz čaká nadstavbová časť o 1. až 4. miesto, ktorú odštartujeme v sobotu 14. januára na palubovke MBK Ružomberok.