V Šamoríne piata extraligová stovka Slávie v sezóne, bodovali všetky hráčky

Naše slávistky si v piatkovom stretnutí jedenásteho kola pripísali piatu pokorenú stovku v extraligovej sezóne. Bodovo sa na nej pričinili všetky pumy na súpiske.

Do našej zostavy sa vrátila Vanda Kozáková, Liana Užovičová a Tamara Podhradská, naopak Carlota Sofia da Cruz chýbala kvôli chorobe. Naša nová posila Kseniya Malashka ešte nenastúpila, nakoľko len v deň zápasu v Šamoríne absolvovala vstupnú lekársku prehliadku.

Naše hráčky od úvodu nič nepodceňovali, keď v prvej štvrtine pri 66-percentnej úspešnosti streľby z poľa nastrieľali až 30 bodov, pričom oba svoje pokusy z diaľky premenila Kristýna Brabencová. Solídnu úspešnosť streľby mali aj domáce, ktoré dali v prvej časti 12 bodov. Slávistky v druhej 10-minútovke zlepšili obranu, keď inkasovali len 7 bodov. V útoku nepoľavili, pridali ďalších tridsať a svoju úspešnosť streľby z poľa držali nad 60-percentnou hranicou. Už v prvom polčase dostali priestor aj najmladšie hráčky z lavičky, ktoré sa taktiež presadzovali. Po polčase platil stav 19:60, a naše družstvo tak malo dobre nakročené k stovke.

Pumy po zmene strán pokračovali v nastolenom trende a domácim dovolili prvý kôš v tretej štvrtine až v polovici 26. minúty, vďaka čomu sa prezentovali 25-bodovou šnúrou, ktorú naštartovali ešte v závere prvého polčasu. Tretie dejstvo vyšlo našim hráčkam v obrane najlepšie, keď v ňom inkasovali len 6 bodov, pričom pridali 28. Záverečná časť priniesla najvyrovnanejší priebeh. Šamorínčanky v nej zaznamenali až 18 bodov, slávistky len o dva viac. To už ale bolo o víťazovi stretnutia dávno rozhodnuté. Hráčky Slávie pokorili 100-bodovú hranicu v polovici 35. minúty po koši Lucie Striešovej a napokon zvíťazili priepastným, 64-bodovým rozdielom.

O výkone bystrických púm v defenzíve svedčí až 37 strát tímu Šamorína. Trénerka Zuzana Žirková dopriala dvojciferný počet minút všetkým dvanástim hráčkam na súpiske, pričom všetky sa dokázali bodovo presadiť a až sedem z nich zaznamenalo dvojciferné číslo v kolónke bodov.

Povedali o zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Snažili sme sa hrať veľmi jednoducho. Určili sme si nejaké veci, ktoré sme sa snažili aj realizovať. Väčšinu času sa nám to darilo, takže spokojnosť. Zahrali si všetky hráčky, aj mladé dostali veľa priestoru, takže v tomto som vďačná tomuto zápasu. Snažili sme sa byť agresívne v obrane, s tým prichádzajú aj chyby a straty súperiek. Vychádzalo to aj z toho, že veľa minút dostali mladé hráčky, takže s týmto som spokojná.“

Tamara Podhradská, hráčka Slávie, 11 bodov v zápase: „Od začiatku sme si povedali, že chceme hrať rýchlo a jednoducho. Snažili sme sa v obrane pritlačiť na súperky a nedovoliť im jednoduché prihrávky. Niekedy tam boli hluché miesta, ale podľa mňa nám to vychádzalo. Som rada, že sme si všetky zahrali. Mne sa hralo dobre, aj keď kondička troška po dvojtýždňovej chorobe ušla. (smiech) Je super byť späť na palubovke.“

Liana Užovičová, hráčka Slávie, 2 body v zápase: „Hrali sme rýchlo a jednoducho, bez zbytočných kombinácií. Tlačili sme v obrane a postrážili si obranný doskok. Donútili sme tým súperky aj k množstvu strát, a ťažili sme z toho do rýchlych protiútokov. Každá z nás dostala priestor a dokonca aj každá z nás skórovala, čo je jasný výsledok tímovej práce. Bolo to určite pre mňa náročné, po týždni trénovania s A-tímom naskočiť po mesiaci a pol na ihrisko, no zároveň som sa na to už veľmi tešila. Cvičila som s postupnou záťažou už dlhšiu dobu s našim kondičným trénerom, aby som sa dostala čo najbližšie k fyzickému stavu, v akom som bola pred chorobou. Trénerka ma posielala na ihrisko na kratšie časové úseky, takže sa to dalo zvládnuť, no na kondičke musím rozhodne ešte popracovať.“

Niké Extraliga žien – 11. kolo – piatok 08.12.2023, 18.00 h – Šamorín

ŠBK Šamorín – Slávia Banská Bystrica 43:107 (12:30, 19:60, 25:87)

Štvrtiny: 12:30, 7:30, 6:27, 18:20. Rozhodovali: Turčin, Hudec, Valachovič. Diváci: 50.

Zostava ŠBK Šamorín a body: Lüttmerdingová 19/3 trojky, Vargová (C) 6, Takács 4, Slama 3, Soóky 2 (Sobôtková 7, Puzderová 2, Vondrysková 0, Fenesová 0, Šipková 0).
Trénerka: T. Sujová.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Martišková 14, Brabencová 13, Bura 10, Holíková 8, Mujović (C) 1 (Bogićević 14, Neuschlová 11, Podhradská 11, Pulliam 11, Striešová 6, Kozáková 6, Užovičová 2).
Trénerka: Z. Žirková.

TH: 7/10 – 27/32, trojky: 4/12 – 4/12, fauly: 22 – 17, doskoky: 23 – 32, asistencie: 8 – 11, zisky: 12 – 20, straty: 37 – 17, bloky: 0 – 4, streľba z poľa: 16/41 (39%) – 38/66 (57%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

8 BK ŠK UMB Banská Bystrica 478:960 0/5 (0,00%) 0/6 (0,00%) 0/11 0,00%

Nasledujúci zápas odohrajú basketbalistky banskobystrickej Slávie už v nedeľu 10. decembra od 17.00 h, keď na domácej palubovke v Športovej hale Dukla privítajú v dohrávke CBK Košice. Vstupenky si môžete zakúpiť na tomto odkaze – VSTUPENKY: SLÁVIA – CBK KOŠICE.