V Piešťanoch sme po nevydarenej tretej štvrtine utrpeli prvú prehru v extraligovej sezóne

Basketbalistky banskobystrickej Slávie zaznamenali v nedeľňajšom šlágri piateho kola prvú extraligovú prehru. V súboji dvoch účastníkov Eurocupu nestačili na domáce Piešťanské Čajky.

Domácim chýbala v repríze uplynulého extraligového finále Radka Stašová a Ana Mandić. Trénerka Zuzana Žirková sa zas musela zaobísť bez Žofie Hruščákovej, Lucie Striešovej, Niny Janštovej a Liany Užovičovej. V súboji dvoch finalistov uplynulej extraligovej sezóny sme sa dočkali prvých košov až po vyše dvoch minútach. Po nich viedli Čajky, ale naše pumy sa držali na kontakt najmä vďaka dvom trojkám, keďže spod koša im spočiatku nepadalo. Záver prvej štvrtiny patril hráčkam Piešťan, po desiatich minútach viedli 17:11.

Aj v úvode druhej časti sa náš tím trápil v zakončení. V 13. minúte sa ale slávistky presadili hneď trikrát v krátkom slede, vďaka čomu znížili na 20:18. Potom Čajky opäť mierne odskočili (29:23), no Natália Martišková následne svojou druhou trojkou naštartovala náš skvelý úsek v závere polčasu, v ktorom sa presadzovala ešte Sabína Šimonovičová a Božica Mujović. Výsledkom bolo tesné polčasové vedenie Slávie – 33:34. V prvej štvrtine mali Žirkovej zverenkyne len 25-percentnú úspešnosť streľby, no v druhej ju vyšplhali na 42 percent.

Úradujúci majster sa po zmene strán ihneď vrátil do vedenia. Svojou druhou presnou strelou spoza perimetra odpovedala Šimonovičová (37:37), no úvod štvrtiny opäť patril domácim. Za stavu 45:40 zobrala trénerka Žirková time-out, po ktorom ale Čajky pokračovali v šnúre a viedli už dvojciferným rozdielom (50:40). Pumy následne znížili, no hráčky Piešťan boli v týchto momentoch v laufe a predviedli 9-bodovú sériu, vďaka ktorej vyhrávali o 17 bodov (59:42). Ťahala ich najmä Američanka Ke’Shunan James, ktorá mala po svojej tretej trojke na konte už 20 bodov.

Čajky vyhrali tretiu 10-minútovku 31:11, a zlomili tak duel vo svoj prospech. Slávistky sa však nevzdali a v štvrtom dejstve mali navrch. Po výbornom úvode štvrtiny a tretej presnej 3-bodovej strele Šimonovičovej sme prehrávali už len o 10 bodov (66:56), no záver zápasu si už zverenkyne trénera Petra Jankoviča postrážili. Piešťanské Čajky napokon zdolali našu Sláviu o 11 bodov.

Povedali o zápase

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „Do druhého polčasu sme nezmenili nič, len sme pokračovali v tom, čím sme zápas veľmi dobre začali. V druhej štvrtine sme sa trošku útočne vytrápili, ale v obrane to nebolo zlé, nedostali sme extrémne veľa bodov. Povedal som dievčatám, nech pokračujú v tom, ako bránili, a ten útok príde. A prišiel. Tretia štvrtina bola zlomová, vytvorili sme si komfortný náskok a dotiahli zápas do víťazného konca.“

Anna Jurčenková, kapitánka Piešťanských Čajok: „Prvý polčas bol dosť vyrovnaný, ťahalo sa to hore-dole. Teším sa, že do druhého polčasu sme išli s takou energiou, a že sme to tam v podstate zlomili. Zranenia nás neobchádzajú, máme úzku rotáciu, ale o to viac nás teší, že každá hráčka z lavičky pomohla. V tomto náročnom programe sme dokázali poraziť Bystricu, takže sa veľmi tešíme. Bystrica má strelcov, to sme vedeli a v druhom polčase sme už bránenie ich trojkovej streľby asi zlepšili, boli sme agresívnejšie. Náboj stretnutia ma neprekvapil. Vedeli sme, že Bystrica nám bude chcieť vrátiť to finále. Je to pre nás veľmi podstatná výhra, a to aj vzhľadom na to, že sme prehrali v Košiciach. Stúpame v tabuľke, tešíme sa.“

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Ten vývoj tretej štvrtiny nás vôbec neprekvapil, upozorňovali sme na to, ale prestali sme hrať naše defenzívne veci, ktoré sme dovtedy robili. To boli len naše základné pravidlá. Absolútne sme prestali brániť a myslím si, že prehrať štvrtinu o dvadsať bodov je hanebné. Neviem, či sme ostali v šatni, alebo čo sa stalo. Keď nevieme naše ofenzívne herné kombinácie, tak to je pre mňa nepochopiteľné. Po jednom, dvoch, troch košoch sme opäť prestali hrať a začali sa opúšťať. Veci, ktoré si nakreslíme, musíme aj naozaj zahrať, lebo my si furt vymýšľame veci. Potom to vyzerá tak, ako to vyzeralo.“

Sabína Šimonovičová, kapitánka Slávie, 15 bodov v zápase: „Mrzí nás výsledok. Vedeli sme, že to bude tvrdý zápas, aj taký bol. Nebyť možno tej tretej štvrtiny, ten výsledok by bol úplne iný, takže to nás mrzí. Bol to ale náš prvý vzájomný zápas a dokázali sme si, že vieme hrať s nimi vyrovnanú partiu, takže to je teraz najdôležitejšie. Prvýkrát som hrala v Piešťanoch za tím hostí, takže to bolo trochu zvláštne, ale super. V Piešťanoch majú obecenstvo ako šiesteho hráča, takže aj to im pomohlo. Bodovo rozhodla tretia štvrtina, mali sme veľa strát a neubránených situácií jedna na jedna. Hrali sme chaos, aj ja som tam mala dve hlúpe straty. Nevedeli sme postaviť tie útočné kombinácie tak, ako sme chceli, a potom z toho vznikali už len také zvláštne útoky. Nevedeli sme sa chytiť v obrane ani v útoku, ale aj Čajky vstúpili do toho druhého polčasu inak. My sme sa mali na to lepšie pripraviť. Určite zohrala rolu aj zohratosť Čajok, ale aj hala im dosť pomohla, lebo akonáhle mali nejakú šnúru, tak sa hala zobudila a pomohla im.“

Vanda Kozáková, hráčka Slávie: „Prvý polčas bol super, tam sme plnili to, čo sme chceli. Dokázali sme vyhrať ten polčas o jeden bod, čo bolo fajn. Potom sa nám ale začala rozsypávať obrana a v útoku sme začali hrať chaos. Veľakrát sme si neprihrali, keď sme si mohli. Namiesto toho sme volili ťažké strely, ktoré nám nepadali, a súper z toho ťažil. Nemyslím si, že v tomto zápas rozhodla bojovnosť. Všetci sa snažili a dali do toho srdce, akurát nie všetky situácie sme riešili šťastnými rozhodnutiami a výsledok je taký, aký je. Aspoň sme sa ešte v závere vrátili do zápasu a dýchali im na krk, keď to bolo o nejakých desať bodov.“

Niké Extraliga žien – 5. kolo – nedeľa 22.10.2023, 17.00 h – Diplomat aréna – Piešťany

Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 71:60 (17:11, 33:34, 64:45)

Štvrtiny: 17:11, 16:23, 31:11, 7:15. Rozhodovali: Margala, Bartoš, Ribakovs. Diváci: 600.

Zostava Piešťanské Čajky a body: James 22/3 trojky, Mitrashinovikj 18/9 asistencií, Jurčenková (C) 16, Herminjard 6, Taušová 3 (Vandlíková 5, Moravčíková 1, Kraislová 0).
Tréner: P. Jankovič.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Šimonovičová (C) 15/3 trojky, Martišková 11, Mujović 9, Holíková 5, Bura 4 (Bogićević 11, Kozáková 5, Brabencová 0).
Trénerka: Z. Žirková. TCH: 38. Z. Žirková (trénerka).

TH: 19/2š – 9/11, trojky: 4/18 – 7/17, fauly: 18 – 21, doskoky: 37 – 34, asistencie: 16 – 12, zisky: 8 – 4, straty: 15 – 18, bloky: 2 – 4, streľba z poľa: 24/56 (42%) – 22/59 (37%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

8 BK ŠK UMB Banská Bystrica 208:392 0/2 (0,00%) 0/3 (0,00%) 0/5 0,00%

Nasledujúci zápas odohrajú basketbalistky banskobystrickej Slávie už v stredu 25. októbra od 18.00 h, keď v Športovej hale Dukla privítajú v rámci 3. kola skupinovej fázy Eurocupu belgického majstra Kangoeroes Mechelen. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Autor foto: Ivan Golembiovský (Slávia BB)