Sme v semifinále Federálneho pohára, slávistky v napínavom súboji zdolali KP Brno

Naše slávistky sa radujú z premiérového postupu do semifinále Federálneho pohára. Proti KP TANY Brno rozhodli o svojom triumfe v štvrtej štvrtine, ktorú jednoznačne ovládli. V sobotu tak vyzvú domáce Čajky.

Do zápasu vstúpili lepšie naše hráčky, keď po trestných hodoch a prvej trojke duelu v podaní Natálie Martiškovej platil po troch minútach stav 1:6. Hráčky KP TANY Brno svojou prvou presnou strelou spoza perimetra znížili na rozdiel jediného koša, ale rovnakou mincou vzápätí odpovedala Božica Mujović a následne sa za tri body trafila aj Lindsey Pulliam (6:14). Našim pumám to z diaľky padalo aj naďalej. Úspešnú trojku si pripísala aj Angelika Slamová a v samom závere prvej štvrtiny s klaksónom Kseniya Malashka, vďaka čomu sme po 10-tich minútach viedli o 6 bodov (18:24).

V úvode druhej časti pridala svoju druhú trojku a už šiestu tímovú Mujović. Slávistky si neskôr po krátkej šnúre po prvýkrát vypracovali dvojciferné vedenie (22:33) a trénerka českého tímu Marcela Krämer musela brať time-out. Jej zverenkyne potom aj vďaka štyrom trojbodovým strelám poriadne ukrojili z manka (34:35), ale bystrické pumy sa do polčasovej prestávky udržali vo vedení a do šatne išli so 4-bodovým náskokom (41:45).

Druhý polčas otvorila svojou druhou trojkou Pulliam, ale nasledujúce minúty patrili hráčkam KP, ktoré po druhej a tretej trojke Petry Malíkovej otočili na 54:50, a po prvýkrát v zápase tak viedli. Pumy už ale na ďalšie koše súperiek reagovali a po tretej štvrtine zaostávali o 3 body (62:59).

Naše dámy sa 8-bodovým úsekom v úvode štvrtého dejstva vrátili na koňa a po time-oute českého tímu natiahla sériu svojou treťou trojkou Pulliam (62:70). Češky zaznamenali svoje prvé body v štvrtej štvrtine až v úvode jej 6. minúty, keď bola šnúra Slávie už 17-bodová (64:74). Pumy si tak pred záverom duelu vypracovali veľmi nádejné vedenie, ktoré už z rúk nepustili a napokon zvíťazili nad KP TANY Brno o desať bodov.

Zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej tak porazili súpera, ktorý, na rozdiel od nášho ženstva, postúpil v aktuálnej sezóne zo skupiny Eurocupu. Bez ohľadu na výsledok zvyšných dvoch zápasov pôjde o historicky najlepšie umiestnenie Slávie na Federálnom pohári, keďže doteraz máme na konte 6. a 5. miesto. Bystrické pumy v semifinále, v sobotu 27. januára o 17.00 h, vyzvú domáce Piešťanské Čajky.

Povedali po zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Mali sme dobrý úvod, to sme si povedali. Nemohli sme ich nechať naštartovať, lebo sú strelecky silný tím, ktorý hrá veľmi jednoducho a rýchlo. Potom sa trochu dostali do tempa a mali sme s tým problém. Súper mal 20 útočných doskokov, čo je veľmi veľa, ale takto sa prezentujú. Aj keď mali čo doskakovať, tak vďaka bohu, že nedávali tie strely. Ustrážili sme si to dobrým kolektívnym výkonom. Myslím si, že každá jedna, ktorá na ihrisko prišla, tak nejakým spôsobom pomohla. Rozhodlo to, že sme sa nedostali do strnulého tempa a neprestali hrať. Aj keď otočili na 4 body, tak ešte stále sme sa dokázali vzchopiť, čo je veľké plus, lebo doteraz nás to väčšinou utápalo nižšie. V semifinále zabojujeme. Bude plná hala, takže verím, že ten zápas bude fantastický pre diváka.“

Lindsey Pulliam, hráčka Slávie, 17 bodov, 3 trojky: „Bol to veľmi agresívny zápas, s dobrým tempom. Oba tímy do toho šli naplno a chceli urobiť všetko, aby vyhrali. Toto víťazstvo pre nás znamená veľa. Vždy chceme vyhrávať a naším cieľom je vyhrať čo najviac sa bude dať. S Piešťanami to bude náročný zápas ako vždy, vyhrotená bitka. Dúfam, že zvíťazíme my. Musíme sa sústrediť na tímovú obranu a hrať kolektívne aj v útoku, proste byť súdržné na oboch stranách palubovky.“

Federálny pohár – štvrťfinále – piatok 26.01.2024, 19.30 h – Diplomat aréna, Piešťany

KP TANY Brno – Slávia Banská Bystrica 71:81 (18:24, 41:45, 62:59)

Štvrtiny: 18:24, 23:21, 21:14, 9:22. Rozhodovali: Dombrovský, Bartoš, Scholzová. Diváci: 175.

Zostava KP TANY Brno a body: Šotolová 16, Svatoňová 8, Hynková 7, Galíčková 6, Kucowski 2 (A. Kopecká 16, Malíková 12/3 trojky, E. Kopecká (C) 4, Vondráčková 0). TCH: 36. E. Kopecká. Vylúčená: 36. E. Kopecká.
Trénerka: M. Krämer.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Mujović (C) 18, Pulliam 17/3 trojky, Bura 12/11 doskokov, Martišková 3, Brabencová 1 (Malashka 13/14 doskokov, Slamová 8, Bogićević 5, Holíková 4, Striešová 0).
Trénerka: Z. Žirková.

TH: 10/18 – 19/24, trojky: 9/31 – 8/23, fauly: 18 – 20, doskoky: 43 – 38, asistencie: 19 – 11, zisky: 14 – 6, straty: 19 – 20, bloky: 0 – 2, streľba z poľa: 26/71 (36%) – 27/60 (45%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.