Čajky boli opäť nad naše sily, na Federálnom pohári zabojujeme o bronz

Naše slávistky vo svojom premiérovom semifinálovom vystúpení na Federálnom pohári ťahali za kratší koniec. Domáce Piešťanské Čajky si v sobotu vypracovali pohodlný náskok už v prvom polčase, a postúpili tak do finále.

Bystrické pumy sa v semifinále Federálneho pohára predstavili vôbec po prvýkrát. V piatkovom štvrťfinále porazili štvrtý celok tabuľky českej najvyššej súťaže a tohto sezónneho účastníka Eurocupu KP TANY Brno.

Prvé dva koše prvého semifinále turnaja patrili Kristýne Brabencovej, ale Čajky následne prezvali taktovku a otočili na 12:5. Slávistky po time-oute zastavili šnúru domácich a nakrátko znížili na rozdiel jedinej strely (14:11), no hráčky Piešťan potom predviedli 8-bodovú sériu. Prvú štvrtinu navyše trojkou s klaksónom, ktorá bola zároveň prvá v zápase, uzavrela Bérengére Dinga-Mbomi (25:13).

V úvode druhého dejstva trafila našu prvú trojku Angelika Slamová, a znížila tak späť na jednociferný rozdiel. Krátko nato sa však na opačnej strane presadila spoza perimetra aj mladá reprezentantka Nataša Taušová, v tom momente najviac bodujúca hráčka domácich (32:20). Druhá polovica druhej 10-minútovky patrila Čajkám. Tie 10-bodovou sériou, v rámci ktorej sa za tri body presadila Ke’Shunan James a Evita Herminjard, odskočili už na 20-bodový rozdiel. Zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej toto manko okresali do polčasovej prestávky len o dva bodíky (44:26).

Naše hráčky vstúpili do druhého polčasu s agresívnejšou obranou, no aj po zmene strán bodovali častejšie úradujúce slovenské majsterky. V drvivej väčšine štatistických ukazovateľoch sme markantné rozdiely v dovtedajšom priebehu nevideli, no ženstvo Piešťan malo jasne navrch v tom najdôležitejšom, keď svoju úspešnosť streľby držalo na úrovni okolo päťdesiatich percent. Zverenkyne trénera Petra Jankoviča vyhrali aj tretiu štvrtinu, po ktorej viedli už o 23 bodov (63:40).

Duel bol už tak pred poslednou časťou viac-menej rozhodnutý. Naše slávistky ešte 9-bodovou šnúrou stiahli stratu pod 20-bodovú hranicu a štvrtú štvrtinu celkom jasne vyhrali, ale stretnutie už výraznejšie nezdramatizovali. Piešťanské Čajky napokon zvíťazili 13-bodovým rozdielom, a v nedeľu sa tak predstavia vo finále Federálneho pohára proti Žabiny Brno, zatiaľ čo náš tím čaká od 16.00 h boj o bronz s Levhartice Chomutov.

Najlepšími strelkyňami Čajok boli James a 17-ročná Taušová, obe zaznamenali 13 bodov, pričom Taušová mala dokonalú úspešnosť streľby. V podkošovom priestore dominovala kapitánka domácich Anna Jurčenková, ktorá k 8 bodom pridala až 14 doskokov. Na našej strane sa presadzovala najčastejšie Kseniya Malashka, keď so 14 bodmi a 10 doskokmi zaznamenala double-double. S 12 bodmi a 9 doskokmi jej sekundovala Brabencová.

Povedali po zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Myslím si, že najskôr si musíme napraviť hlavy. Lebo bez hláv, ktoré vstúpili na ihrisko s mínus 15, je to potom veľmi ťažké hrať. To je u nás prvoradé, ten blok tam proste je. Odhliadnuc od kvality súpera, tak si myslím, že dokážeme hrať aj normálne zápasy. Keď je to už o 25 bodov, tak zrazu vieme niečo urobiť. Okej, už bolo rozhodnuté, tak sa to hralo inak, ale v tomto je veľmi podstatná hlava. Keď nedáte trikrát spod koša, keď to potrebujete, z toho sú následné veci, ktoré sú. Nedokázali sme zastaviť ich rýchlosť a rýchly protiútok, na čo sme sa zamerali, ale zase sme v tom istom. Zajtra nás čaká úplne iný súper. Verím, že zabojujeme a ukáže sa sila kolektívu, lebo inú šancu nemáme.“

Angelika Slamová, hráčka Slávie, 8 bodov: „Nechytili sme úplne začiatok zápasu. Žiaľ, pred stretnutím nám vypadli dve hráčky. Výškovú prevahu sme nevedeli ubrániť, výšku nám niekedy trénerka žiaľ nevie nakresliť. Myslím si, že hlavne to nám chýbalo. Mali veľa útočných doskokov, mnoho bodov z druhých šancí. V druhom polčase sme ešte chceli bojovať, ale boli sme už dole o 30 bodov, čo sa ťažko dobieha. Do zápasu sme nastúpili s veľkým rešpektom. Ony sa chytili, začali hrať agresívne, dravo do koša, nebáli sa a my sme sa zľakli. Hráme však o medailu, takže s motiváciou nebude problém. Musíme sa dať fyzicky dokopy a prebrať taktiku.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „Veľmi sa teším z toho zápasu. Hlavne ako sme odrobili 30 minút, najmä na obrannej polovici to malo úroveň. Potom sme trochu poľavili, ale je to turnaj, takže v tomto prípade je to jedno, či je to o 30 alebo 5 bodov. Myslím si, že sme mali komfortný náskok, aby sme si niečo takéto mohli kvázi dovoliť. Strata koncentrácie patrí k tomu, únava tam je. Musíme byť pripravení na zajtra.“

Federálny pohár – semifinále – sobota 27.01.2024, 17.00 h – Diplomat aréna, Piešťany

Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 73:60 (25:13, 44:26, 63:40)

Štvrtiny: 25:13, 19:13, 19:14, 10:20. Rozhodovali: Vávrová, Kremser, Kavan. Diváci: 914.

Zostava Piešťanské Čajky a body: Taušová 13, James 13, Jurčenková (C) 8/14 doskokov,  Herminjard 7, Stašová 5 (Dinga-Mbomi 10, Mandić 7, Moravčíková 5, Kraislová 3, Vandlíková 2).
Tréner: P. Jankovič.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Brabencová 12, Mujović (C) 9, Pulliam 6, Holíková 6, Bura 1 (Malashka 14/10 doskokov, Slamová 8, Bogićević 4, Striešová 0, da Cruz 0).
Trénerka: Z. Žirková.

TH: 17/24 – 17/20, trojky: 6/17 – 5/17, fauly: 18 – 23, doskoky: 40 – 37, asistencie: 11 – 7, zisky: 15 – 7, straty: 17 – 22, bloky: 2 – 2, streľba z poľa: 25/59 (42%) – 19/59 (32%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.