Pumy porazili Šamorín aj vonku, opäť sa predstavia v semifinále

Basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica zopakovali minuloročný úspech a opäť sa predstavia v semifinále ženskej extraligy. Tentokrát im na to v štvrťfinále proti Šamorínu stačili dva zápasy. Zo štvrtkového druhého zápasu série vám prinášame aj pozápasové vyjadrenia.

Bystrické pumy zvládli na výbornú sobotný prvý zápas série na domácej palubovke. Vo štvrtok 17. marca tak v stretnutí s úvodným rozskokom o 19.00 h mohli spečatiť postup medzi najlepšie štyri tímy v najkratšom možnom čase.

Bystričanky sa v samom úvode dostali do vedenia 2:4 po trestných hodoch Kyry Lambert a koši Eriky Holíkovej, ktorá krátko na to prvou trojkou zápasu upravila na 4:7. Pumy následne navýšili svoj náskok do konca prvej štvrtiny na 7 bodov, pričom sa bodovo chytila aj Nina Janštová. Šamorínčanky však v úvode druhého dejstva náskok hostiek zmazali 4 bodmi Simony Marcovej a presnou strelou za 3 body v podaní Tatiany Bábikovej (21:21). V nasledujúcich minútach sa striedavo presadzovali obe družstvá a hoci po trojke Júlie Lelkes viedli domáce o 4 body, pumy dokázali do polčasu otočiť priebežný stav na 33:34.

Po nevydarenej druhej štvrtine a zmene strán sa hráčky BK ŠKP 08 vrátili k svojej hre, pričom im vyšla najmä pasáž od stavu 37:38, keď trestné hody premenila Lambert, 5 bodov v rade dala Janštová a na 37:48 upravila zlomovou trojkou po zisku lopty kapitánka Lucia Striešová, ktorá sa po chorobe vrátila do zostavy púm. Basketbalistkám Šamorína sa vo zvyšnej časti tretej 10-minútovky podarilo znížiť na 5 bodov, no vďaka ďalšiemu košu Kyry Lambert platil pred poslednou štvrtinou stav 43:50.

V úvode štvrtej štvrtiny si 6 bodov v rade pripísala Shalaunda Burney-Robinson. Nasledoval kôš domácich, presný pokus spoza perimetra od Petry Oborilovej a ďalšie 4 body „Laly“ (45:63). Družstvo BK ŠKP 08 si už v závere zápasu náskok postrážilo a po výhre o 16 bodov tak postúpilo do semifinále Niké Extraligy žien, v ktorom sa stretne s majstrovským Ružomberkom. Bystričanky vyradili Šamorín v štvrťfinále v druhej sezóne po sebe.

Pumám opäť výrazne pomohla Kyra Lambert, ktorá zaznamenala double-double, pričom premenila všetkých 10 svojich trestných hodov. Americká rozohrávačka si pripísala 24 bodov, 13 doskokov, 5 asistencií aj 4 zisky. Darilo sa aj 18-bodovej Shalaunde Burney-Robinson, ktorá pridala 8 doskokov. Rovnaký počet doskočených lôpt mala na konte aj 13-bodová Nina Janštová. Do hry sa, rovnako ako v prvom zápase série, dostali všetky hráčky bystrických púm. Na strane Šamorína si pripísala double-double (12 bodov a 11 doskokov) kapitánka Simona Marcová.

Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Sme radi za postup, pretože to určite nebolo jednoduché. Úvod zápasu sme zvládli veľmi dobre. Trošku nás pribrzdila druhá štvrtina, kde Šamorín nastúpil s malou zostavou a my sme mali problém, či už v útoku, alebo v obrane, kde sme prestali plniť naše princípy. V druhom polčase sme sa vrátili k našej hre a myslím si, že sme kontrolovali priebeh zápasu. Gratulujem dievčatám  k postupu, ktorý bol náš primárny cieľ. Chceme sa určite  pripraviť na ďalšie  zápasy  a všetko podriadime tomu, aby sme nadviazali na dobrý výkon zo semifinále Slovenského pohára proti Ružomberku. Určite sa chceme pobiť o čo najlepší výsledok.“

„Lala“ Burney-Robinson, pivotka bystrických púm: „Som rada, že sme dnes dokázali zvíťaziť, bojovali sme a hrali sme energicky. Teším sa na nasledujúci zápas proti Ružomberku. Plánujeme do neho vstúpiť s ešte väčšou energiou na palubovke, aj mimo nej. Môžeme uspieť, ale všetko začína prácou na tréningu. Budeme sa sústrediť na obranu, ak budeme hrať dobre v defenzíve, tak nám to pôjde aj v útoku.“

Erika Holíková, hráčka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Chceli sme nadviazať na predošlý kolektívny výkon. Vedeli sme však, že to nebude také jednoduché a Šamorín sa bude snažiť predĺžiť túto sériu. Do zápasu sme nastúpili koncentrovane, čo nám však nevydržalo do druhej štvrtiny. Neboli sme dostatočne agresívne v obrane a boli sme pasívne v útoku. V druhom polčase sme to zmenili. Kládli sme dôraz na obranu a zrýchlili sme tempo hry. Podarilo sa nám spraviť väčší náskok, ktorý sme si udržali do konca zápasu. Tešíme sa z postupu, ale ideme sa poctivo pripravovať na zápasy proti Ružomberku, kde môžeme zahrať vyrovnané duely.“

Niké Extraliga žien – štvrťfinále play-off – 2. zápas – štvrtok 17.03.2022 – Šamorín

ŠBK Šamorín – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 53:69 (33:34)

Štvrtiny: 14:21, 19:13, 10:16, 10:19. Rozhodovali: Tomašovič, Lamoš, Ribakovs. Diváci: 100. Konečný stav série: 0:2

Zostava ŠBK Šamorín a body: Sujová 14, Marcová (C) 12, Lelkes 11, Vyňuchalová 8, Šipková 5 (Bábiková 3, Slama 0, Takács 0, Fenesová 0). Tréner: A. Diósi

Zostava BK ŠKP 08 Banská Bystrica a body: Lambert 24, Burney-Robinson 18, Holíková 5, Van Dalen 1, Vargová 0 (Janštová 13, Striešová (C) 3, Oborilová 3, Šimčíková 2, Neuschlová 0, Kollárová 0, Rausová 0). Tréner: M. Michálik (asistenti: M. Špiner a M. Suriak).

TH: 2/4 – 14/17. Trojky: 3/21 – 3/16. Fauly: 14 – 9. Doskoky: 36 – 45. Asistencie: 13 – 12. Zisky: 10 – 8. Straty: 15 – 20. Bloky: 2 – 1, Streľba z poľa: 24/68 (35%) – 26/63 (41%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Videozostrih

Bystrické pumy sa v semifinále stretnú s Ružomberkom. Séria sa bude hrať na tri víťazné zápasy. Presný termín najbližšieho zápasu basketbalistiek BK ŠKP 08 ešte upresníme.