Pumy v prvom semifinále na domáci Ružomberok nestačili

Basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica nastúpili v sobotu 26. marca o 17.00 h v ružomberskej Koniarni na prvý zápas semifinálovej série play-off Niké Extraligy žien proti domácemu majstrovi. Z duelu, v ktorom bystrické pumy favorita výraznejšie nepotrápili, vám prinášame aj bohatú fotogalériu a pozápasové vyjadrenia.

O prvý kôš púm sa postarala spoza perimetra kapitánka Lucia Striešová (2:3) a hostky držali s domácimi krok aj v nasledujúcich minútach. Prvú trojku Liptáčok dala Marte Janea Grays, vďaka ktorej Ružomberok viedol o 4 body, no rovnakou mincou odpovedala opäť Striešová (9:8). Grays však úradovala aj naďalej, keď dvojbodovým košom a trojkou zvýšila na 6 bodov, a hoci Bystričanky dokázali reagovať, domáce hráčky aj vďaka presnej strele za tri body v podaní Teodory Turudić vyhrali prvú štvrtinu o 7 bodov.

Pumy sa v druhej štvrtine strelecky trápili a Ružomberčanky 8-bodovou sériou zvýšili už na 31:16, pričom za tri body sa opäť presadila Grays, ktorú v poslednej minúte prvého polčasu napodobnila aj Radka Stašová. Po nej sa za hostky rovnako presadila Michaela Grigerová a Petra Oborilová štyri sekundy pred prestávkou znížila na polčasových 38:23.

Liptáčky mali navrch aj po polčasovej prestávke. V úvode tretej štvrtiny pridala ďalšie dve presné strely spoza trojkového oblúka Grays. V závere tretieho dejstva sa zas dvomi trojkami prezentovala Adrienne Motley. Za pumy sa v tretej štvrtine presadzovala najmä Shalaunda Burney-Robinson, ktorá dala v tejto časti zápasu 6 bodov a svoj tretí presný pokus spoza perimetra pridala Striešová. Bystričanky napokon zaostali za domácimi v treťom dejstve len o 4 body a pred záverečnou časťou zápasu platil stav 54:34. V štvrtej štvrtine sa tak zápas prakticky už len dohrával a basketbalistky Ružomberka napokon navýšili svoj náskok na 26 bodov.

Úradujúci majster sa mohol oprieť najmä o legionárky, keď si Marte Janea Grays pripísala 20 bodov, Adrienne Motley 14. Toto duo sa spolu postaralo o 7 z 9 trojok Ružomberka. Na strane bystrických púm sa bodovo najviac darilo kapitánke Lucii Striešovej, ktorá zaznamenala 15 bodov, z toho 9 spoza trojkového oblúka. Do zostavy BK ŠKP 08 sa vrátila rozohrávačka Michaela Grigerová, ktorá si pripísala 10 bodov, pričom premenila 2 zo svojich 3 pokusov za tri body. Ružomberčanky pumy výrazne preskákali (45:19) a premenili necelú polovicu svojich zakončení, zatiaľ čo hostky len necelú tretinu.

Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Dnešný  zápas sme odohrali, ale vyslovene len odohrali, bez energie, bez emócií, bez sebavedomia v útoku a bez chuti sa pobiť o semifinálový výsledok. Nula útočných doskokov za zápas je toho dôkazom, a 19 obranných doskokov za celý zápas to len potvrdzuje. Miestami sme mali pocit, že sme sa uspokojili z účasťou v semifinále. Do ďalšieho zápasu sa musíme zlepšiť vo všetkom, ale hlavne v prístupe.“

Lucia Striešová, kapitánka bystrických púm, najviac bodov z tímu: „Dnešný zápas bol dosť náročný. Ružomberok je kvalitný tím a vedeli sme, že ich môžeme prekvapiť, len ak podáme z našej strany perfektný výkon, čo sa ale nestalo. Nehrali sme to, čo sme chceli, ani v útoku ani v obrane. Dovolili sme Ružomberku veľmi veľa voľných striel za tri body, ktoré premieňali a to, čo nepremenili si doskočili a skórovali z druhých šancí. V zápase sme nemali ani 20 doskokov, s čím sa určite nedá ani pomýšľať na víťazstvo. My sme sa v útoku tiež dosť trápili, čiže toto určite nebol výkon, ktorým sa chceme prezentovať. Bolo tam samozrejme aj pár dobrých momentov, no na domáci zápas musíme nastúpiť ako iný tím oproti dnešku.“

Michaela Grigerová, rozohrávačka bystrických púm: „Dnes to nedopadlo vôbec podľa našich predstáv. Určite sme chceli odohrať lepší a vyrovnanejší zápas. Neboli sme dostatočne sebavedomé a celý zápas sme sa trápili v útoku. Mali sme nízku úspešnosť streľby a taktiež oveľa menej doskokov. Myslím si, že to rozhodlo. Nič však nie je stratené, v stredu nás čaká odvetný domáci zápas, na ktorý sa musíme zodpovedne pripraviť a zabojovať o lepší výsledok.“

Niké Extraliga žien – semifinále play-off – 1. zápas – sobota 26.03.2022 – ŠH Koniareň – Ružomberok

MBK Ružomberok – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 70:44 (38:23)

Štvrtiny: 21:14, 17:9, 16:11, 16:10. Rozhodovali: Bara, Obertová, Sirocký. Diváci: 250. Stav série: 1:0 (na tri víťazné zápasy)

Zostava MBK Ružomberok a body: Grays 20, Buknová 12, Bura 11, Stašová (C) 3, Havranová 0 (Motley 14, Turudić 5, Pavič 5, Jarošová 0) Tréner: J. Suja

Zostava BK ŠKP 08 Banská Bystrica a body: Striešová (C) 15, Burney-Robinson 6, van Dalen 2, Lambert 0, Vargová 0 (Grigerová 10, Janštová 7, Holíková 2, Oborilová 2, Neuschlová 0) Tréner: M. Michálik (asistenti: M. Špiner a M. Suriak).

TH: 9/11 – 7/7. Trojky: 9/23 – 5/23. Fauly: 13 – 14. Doskoky: 45 – 19. Asistencie: 16 – 18. Zisky: 7 – 11. Straty: 18 – 17. Bloky: 1 – 1. Streľba z poľa: 26/57 (45%) – 16/52 (30%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Videozostrih

Druhý zápas semifinálovej série je na programe v stredu 30. marca, kedy bystrické pumy privítajú Liptáčky o 16.00 h v Športovej hale Dukla na Štiavničkách.