Pumy v prvom štvrťfinále deklasovali Šamorín a ujali sa vedenia v sérii

Basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica nastúpili v sobotu 12. marca o 18.00 h na prvý zápas štvrťfinálovej série proti Šamorínu. Z duelu, v ktorom sa bystrické pumy po disciplinovanom a sústredenom výkone ujali vedenia v sérii, vám prinášame aj bohatú fotogalériu a pozápasové vyjadrenia.

Pumy sa museli v zápase popasovať aj s absenciou dvoch hráčok, ktoré pravidelne nastupujú v základnej päťke, a to kapitánky Lucie Striešovej a Michaely Grigerovej. O prvý kôš zápasu sa postarala hosťujúca Timea Sujová. Bystričanky sa presadili po 2 minútach, keď vyrovnala Simona Neuschlová. Šamorín opäť viedol po trojke Barbory Šipkovej, no bola to jediná presná strela spoza perimetra v podaní hostiek v zápase. Pumy následne otočili priebežný stav na 12:5 po košoch Kyry Lambert a Shalaundy Burney-Robinson. O prvú trojku domácich sa následne postarala Petra Oborilová, hráčky BK ŠKP 08 tak viedli už o 10 bodov a tento náskok si do konca prvej štvrtiny postrážili.

V úvode druhej 10-minútovky sa Šamorínčankám podarilo stiahnuť stratu na 6 bodov. Pumy však postupne prevzali iniciatívu aj v druhej  štvrtine, v ktorej si 6 bodov pripísala Nina Janštová, a do polčasu si vypracovali vedenie 34:21. Prestávka výkon domácich nepribrzdila a po trojkách Laury van Dalen a Oborilovej viedli Bystričanky už o 19 bodov (42:23). Pumám vyšiel na výbornú záver tretej štvrtiny, v ktorom pridala ďalšie dve presné strely spoza trojkového oblúka Oborilová a po 30 minútach tak platil stav 57:30.

Na začiatku štvrtej štvrtiny zavŕšila Oborilová svoj trojkový koncert a vďaka značnému náskoku sa v poslednej časti zápasu dostali do hry aj najmladšie hráčky domáceho tímu. V 33. minúte musela po dvoch technických chybách predčasne opustiť palubovku Kyra Lambert, no pumy naďalej navyšovali svoj náskok, až napokon porazili Šamorín jednoznačne o 34 bodov.

Skvelý zápas odohrala Petra Oborilová, ktorá si pripísala 22 bodov, pričom za 3 body sa trafila až 6-krát. Kyra Lambert nazbierala 14 bodov, 12 asistencií, 7 ziskov a 5 doskokov. Rovnaký počet bodov si pripísala aj „Lala“ Burney-Robinson, ktorá pridala aj 8 doskokov. O jeden doskok viac zaznamenala Nina Janštová. Na strane Šamorína pokorila dvojcifernú hranicu len 15-bodová Romana Vyňuchalová, ktorá sa prezentovala aj 9 doskokmi. Pumy podali výborný výkon v defenzíve, keď si pripísali o 10 ziskov viac ako súperky, ktoré prinútili urobiť množstvo strát.

Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Ja by som toto víťazstvo nepreceňoval, že bolo dominantné. Počas týždňa nám vypadli niektoré hráčky a nevedeli sme, či nastúpia. Pripravovali sme sa na túto alternatívu a ja môžem vysloviť jedine obdiv babám za to, ako sme to zvládli v priebehu týždňa. Podriadili sme všetko disciplíne, dnes sme podali jeden rozumný a disciplinovaný výkon podriadený kolektívu. Som hrdý na to, ako sme dnes so súperom dokázali hrať. Veci, ktoré sme dnes robili, robíme neustále, len dnes sme tomu podriadili disciplínu a robili sme ich tak ako sme mali. Upozornili sme baby na kľúčové hráčky súpera, ale že by sme sa na ne pripravovali nejak špeciálne, to sa nedá povedať. V Šamoríne sa bude hrať od 0:0, je za nami buď jedna tretina, alebo jeden polčas. Bude ťažké zopakovať takýto výkon, ale predpokladám, že urobíme všetko pre to, aby sme ho zopakovali.“

Petra Oborilová, najviac bodov spomedzi bystrických púm: „Vedeli sme, že to bude ťažký zápas, lebo nám chýbali hráčky a veľa hráčok je aj po covide. Snažili sme sa podať čo najlepší disciplinovaný výkon. Konečne mi tam padli trojky, dlho som sa s nimi trápila, takže som za to rada. Zápas som si veľmi užívala a som rada, že sme podali tímový výkon, ktorý sme držali celý zápas na jednej úrovni a nemali sme výkyvy. Dnes rozhodla dobrá obrana a aj to, že sme do druhého polčasu nastúpili rovnako disciplinovane ako do prvého.“

Kyra Lambert, rozohrávačka bystrických púm: „Hrali sme veľmi dobre, takto chceme hrať každý zápas. Posledný zápas nám nevyšiel, na to sme dnes chceli zareagovať dobrým výkonom, čo sa nám podarilo. Som veľmi hrdá na náš tím, špeciálne na niektoré mladšie hráčky, ktoré dnes zabrali. Dnes sme sa chceli sústrediť na obranu, tréneri nás výborne pripravili. Pokiaľ ide o môj výkon, ak chcete nazbierať asistencie, niekto musí premieňať strely a Petra Oborilová ich dnes premieňala, trafila sa aj Laura van Dalen, dnes vyšiel zápas každej hráčke. Prvá výhra v domácej hale od môjho príchodu ma veľmi teší. Energia od fanúšikov bola výborná, povzbudzovali nás a celé prostredie je tu skvelé.“

Niké Extraliga žien – štvrťfinále play-off – 1. zápas – sobota 12.03.2022 – ŠH Dukla na Štiavničkách – B. Bystrica

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – ŠBK Šamorín 75:41 (34:21)

Štvrtiny: 19:9, 15:12, 23:9, 18:11. Rozhodovali: Kurpaš – Uhrin, Sirocký. Diváci: 99. Stav série: 1:0

Zostava BK ŠKP 08 Banská Bystrica a body: Lambert 14, Burney-Robinson 14, Vargová 8, Neuschlová 2, Holíková 0 (Oborilová 22, Janštová 8, van Dalen (C) 3, Kollárová 2, Šimčíková 2, Rausová 0). Tréner: M. Michálik (asistenti: M. Špiner a M. Suriak). Technické chyby: Lambert (29. a 33. min), vylúčená: Lambert (33. min)

Zostava ŠBK Šamorín a body: Vyňuchalová 15, Marcová (C) 7, Sujová 6, Šipková 3, Lelkes 2 (Vaigl 4, Bábiková 2, Slama 2, Soóky 0, Takács 0). Tréner: A. Diósi

TH: 10/13 – 4/5. Trojky: 7/21 – 1/10. Fauly: 13 – 14. Doskoky: 34 – 34. Asistencie: 20 – 12. Zisky: 18 – 8. Straty: 15 – 34. Bloky: 2 – 1, Streľba z poľa: 29/66 (44%) – 18/49 (37%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Videozostrih

Bystrické pumy môžu spečatiť postup do semifinále v druhom zápase štvrťfinálovej série, ktorý sa odohrá vo štvrtok 17. marca od 19.00 h v Šamoríne.