Prvú úlohu v Košiciach sme zvládli, nováčika CBK sme jasne prevýšili

Basketbalistky banskobystrickej Slávie trávia prvý novembrový víkend v Košiciach, kde sa v sobotu podvečer stretli s domácim extraligovým nováčikom CBK. Naše pumy zvládli úlohu favorita, dominovali od úvodu duelu a jednoznačným rozdielom zvíťazili.

Prvé body stretnutia dali domáce hráčky, no naše pumy 8-bodovou šnúrou otočili na 2:8. Po ďalšom koši Košičaniek predviedli hráčky Slávie 11-bodovú sériu, na konci ktorej si prvé body v sezóne pripísala Ema Nagyová, a tak sme viedli už 4:19. Iggy Allen nazbierala 10 bodov už v prvej 10-minútovke, po ktorej napokon platil stav 8:23.

Naše pumy vstúpili do druhej časti 11-bodovou šnúrou. Po prvom koši hráčok CBK v druhej štvrtine sa o prvú trojku zápasu postarala Iggy Allen, ktorú krátko na to napodobnila Lucia Striešová, a tak sme vyhrávali už o 30 bodov (10:40). Hráčkam Slávie sa do polčasovej prestávky podarilo ešte navýšiť priebežný náskok, a po polčase tak na tabuli svietil stav 13:47.

Po zmene strán už dostali väčší priestor naše najmladšie hráčky. V úvodných minútach tretej štvrtiny sme prišli o Annu Kaliuzhnu, ktorá sa zrazila s Iggy Allen a putovala do nemocnie na zašitie rany v ústach. Iggy Allen bola po zrážke otrasená, a tak zápas taktiež nedohrala. V závere tretej časti dala svoje prvé extraligové body Danica Ďuratná, ktorá si tak pri svojom debute v našom áčku dala pekný darček k piatkovým narodeninám.

V tretej a štvrtej štvrtine sme sledovali pomerne vyrovnaný priebeh, avšak naše pumy si komfortný náskok udržiavali. Najmä vďaka dominantnému výkonu v prvom polčase sme si tak v sobotu pripísali v Šaci prvé víťazstvo víkendu. Nahustený program A-tímu Slávie pokračuje nedeľným súbojom s domácimi Young Angels, ktorý začne o 17.00 h. Internetový priamy prenos môžete sledovať na tomto odkaze – LIVE STREAM: YOUNG ANGELS – SLÁVIA. Štatistický prenos zas nájdete tu – LIVE STATS: YOUNG ANGELS – SLÁVIA.

K výhre prispeli aj debutantky

Už tradične bola našou najlepšou strelkyňou Iggy Allen, ktorá pokorila 20-bodovú hranicu a pridala aj 6 ziskov. Dvojciferným počtom bodov sa prezentovala aj Anna Kaliuzhna či Nina Janštová, ktorá sa vrátila do zostavy po chorobe a pripísala si aj 9 doskokov. Michaela Grigerová sa postarala o 6 asistencií a Lucia Striešová premenila dve strely spoza perimetra. Ema Nagyová dala svoje prvé extraligové body v tejto sezóne, a bolo ich hneď 10, pričom pridala aj 5 doskokov.

Tri hráčky Slávie majú za sebou extraligový debut v našom drese. Danica Ďuratná nazbierala 4 body. Svoje prvé 2 body v najvyššej slovenskej súťaži v službách Slávie dala aj Barbora Cvoligová. Michaela Fábryová sa zas prezentovala 6-timi doskokmi. Zahrali si tak všetky naše hráčky okrem Milice Deury, ktorá oddychovala. „Splnili to, čo sme od nich očakávali. Hráčky z tímu U23 boli hodené do vody, ale úlohy sa zhostili dobre. Nebáli sa vystreliť, doskakovali lopty, čiže na to, že hrali prvý zápas, to bolo celkom fajn. Potrebovali sme ich, aby sme mohli pošetriť hráčky na zápas proti Young Angels, takže nám určite pomohli. Vidíme, že ich môžeme použiť,“ zhodnotila výkon debutantiek v drese púm Eva Antalecová, asistentka trénera Slávie.

Na domácej strane to najviac padalo 15-bodovej Lucii Kašperanovej, ktorá zaznamenala aj 9 doskokov. Naše pumy prevýšili Košičanky o 20 doskokov. Hráčky Slávie v defenzíve získali loptu 20-krát a súperky donútili k 29-tim stratám. O dominancii nášho družstva pod košom hovorí aj bodová bilancia 26 – 42 v tomto priestore.

Pozápasové vyjadrenia:

Eva Antalecová, asistentka trénera Slávie: „Vedeli sme, že to bude náročný zápasový víkend. Bolo to o mentálnom nastavení hráčok, ako rozbehnú zápas. Sme radi, že sme od začiatku diktovali tempo. Celý prvý polčas sme mali zápas pod kontrolou, hrali sme to, čo sme si pred zápasom stanovili. Výsledok prvého polčasu nasvedčoval tomu, že môžeme pošetriť sily na zápas proti Young Angels a hrať so širšou rotáciou, k čomu sme pristúpili už aj v priebehu prvého polčasu. Tým, že CBK Košice sú mladý tím, sme chceli hrať nátlakovo, pressing. Aj domáce sa snažili na nás vybehnúť, ale predsa sa ukázali väčšie skúsenosti na našej strane. Vychádzal nám ten pressing, dobrá obrana, ale dokázali sme sa aj útočne presadiť, o čom svedčí našich 47 a len 13 inkasovaných bodov v prvom polčase.“

Ema Nagyová, hráčka Slávie, 10 bodov v zápase – prvé body v sezóne: „Už na začiatku zápasu sme vedeli, že si musíme spraviť náskok, aby sme nemali v priebehu zápasu žiadne problémy. Hneď s prvým rozskokom sme tlačili v obrane a v útoku sa snažili hrať rýchlo. Mali sme si dávať pozor hlavne na hlúpe straty a zastavovať rýchle protiútoky. Už od začiatku zápas vyzeral sľubne pre našu stranu a zvyšovali sme náskok každou minútou. Všetky sme sa zapojili a priniesli do toho zápasu niečo. Hračky, ktoré mávajú vyššiu minutáž, si mohli aspoň viacej oddýchnuť a ostatné získavali skúsenosti.“

Danica Ďuratná, hráčka Slávie, debut a prvé body v extralige: „Do zápasu sme išli s tým, že treba hrať rýchlo a energicky, nepustiť ich ku žiadnej lopte, nerobiť na našej strane zbytočné straty a hlúpe fauly. Taktiež mám radosť z toho, že som mala príležitosť si zahrať za extraligu a prispieť k víťazstvu svojimi prvými bodmi.“

Niké Extraliga žien – 7. kolo – sobota 05.11.2022 od 18.00 h – SOŠ Košice-Šaca

CBK Košice – Slávia Banská Bystrica 45:80 (8:23, 13:47, 29:63)

Štvrtiny: 8:23, 5:24, 16:16, 16:17. Rozhodovali: Kiss, Životský, Begáni. Diváci: 107

Zostava CBK Košice a body: Kašperanová 15, Nigutová 5, Tomajková 2, Zahornacká 2, Krištofová (C) 2 (Liashenko 7, Lukačiková 6, Stollárová 2, Čatlošová 2, Sunitrová 2, Dzurová 0, Drimáková 0)
Tréner: V. Karnay

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Allen 21, Kaliuzhna 13, Striešová (C) 8, Grigerová 6, Mandić 4 (Janštová 12, Nagyová 10, Ďuratná 4, Cvoligová 2, da Cruz 0, Fábryová 0)
Tréner: M. Michálik.

TH: 7/11 – 14/18, trojky: 2/14 – 4/22, fauly: 15 – 13, doskoky: 36 – 56, asistencie: 10 – 17, zisky: 9 – 20, straty: 29 – 17, bloky: 0 – 3, streľba z poľa: 18/56 (32%) – 31/79 (39%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.