Po skvelom bojovnom výkone si z Atén odnášame postup do skupiny EuroCupu

Sen o skupinovej fáze EuroCupu je skutočnosťou. Basketbalistky banskobystrickej Slávie vyradili v kvalifikácii grécky tím Eleftheria Moschatou, keď v Aténach vyhrali o tri body. Bystrické pumy tak priviedli pod Urpín európsky basketbal, a to minimálne na ďalšie tri zápasy.

Zdroj foto: FIBA

Útoky na náš postupový náskok sme ustáli

Hráčky Slávie vstúpili do zápasu trojkami Michaely Grigerovej a Milice Deury, ale domáce následne otočili priebežný stav na 13:8. V tom si tréner Miloslav Michálik zobral time-out, po ktorom už jeho zverenkyne nedovolili súperkám do konca prvej štvrtiny skórovať. Naše hráčky predviedli 9-bodovú šnúru a po 10-tich minútach viedli o 4 body.

Eleftheria v úvode druhej časti znížila na 2 body, ale Iggy Allen odpovedala dvomi úspešnými dvojtaktmi a presnou trojkou (17:24). Napriek ďalšiemu zníženiu domácich, a to na jediný bod, sme sa opäť udržali vo vedení, keďže presnú strelu spoza perimetra pridala aj Jovana Mandić. Svoj náskok sme do polčasovej prestávky navýšili na 7 bodov.

Zdroj foto: FIBA

Eleftheria mala dobrý vstup do druhej polovice zápasu a zakrátko skresala manko na 2 body. Naše pumy však vyrovnanie stavu nepripustili a hoci tretiu štvrtinu tesne prehrali, pred záverečnou 10-minútovkou naďalej viedli (39:42).

Posledné dejstvo prinieslo poriadnu drámu. Domácim stačilo aj remizovať, poprípade prehrať o bod, aby doviedli zápas aspoň do predĺženia. Basketbalistky gréckeho tímu štyri a pol minúty pred koncom znížili na rozdiel jediného bodu, no následne úradovala Iggy Allen, po ktorej troch košoch sme vyhrávali 8-bodovým rozdielom. Domáce si dvomi trojkami v záverečnej stovke sekúnd vykresali iskierku nádeje, ale naše pumy potrebný víťazný náskok doslova ubojovali a záver zvládli aj po taktickej stránke.

Darček prezidentovi, Neuschlová prišla o kus zuba

V prvom zápase prehrali pumy doma len o bod, a výhra o tri body tak na postup stačila. Po záverečnom klaksóne vypukla v hale Eleftherie obrovská nefalšovaná červeno-biela radosť. Hráčky Slávie dali zároveň krásny darček prezidentovi klubu Jurajovi Kovalovi, ktorý práve vo štvrtok oslavoval narodeniny. „Po zápase sme sa spoločne navečerali, potom sme zašli do najbližšieho podniku na pláži a oslavovali nielen našu výhru, ale aj prezidentove narodeniny,“ opísala postupové oslavy Erika Holíková. V skupine C stretneme s Galatasarayom Istanbul, poľským celkom InvestInTheWest Enea Gorzow a v slovenskom derby s Piešťanskými Čajkami.

Zdroj foto: FIBA

Družstvo Slávie predviedlo bojovný a aktívny výkon. Ako zdôraznil tréner Michálik, pumy odovzdali na palubovke kus srdiečka, Simona Neuschlová aj kus zuba. „V tretej štvrtine na mňa spadla KeKe Calloway, hlavu som mala vo vzduchu, narazila som si ju o plaubovku a kus zuba mi ostal v ústach,“ opísala nepríjemnú situáciu Neuschlová.

Pumy mali navrch v podkošovom priestore, keď mali na konte o 11 doskokov viac ako domáce. Naše hráčky boli zároveň presnejšie v streľbe spoza perimetra, no vybuchli na trestných hodoch, keď z 24 premenili len 8. „Myslím si, že pri trestných hodoch mohol zohrať úlohu aj hluk v hale, keďže v slovenskej lige na to nie sme veľmi zvyknuté,“ dodala Nina Janštová.

Double-double od Iggy Allen a Jovany Mandić

Na strane Eleftherie Moschatou bola opäť výrazná KeKe Calloway, ktorá pridala k 19 bodom aj 6 asistencií. Zo spoluhráčok jej so 16 bodmi a 15 doskokmi sekundovala Brittany Brewer. Spomedzi púm sa opäť presadzovala najmä Iggy Allen, ktorá si pripísala až 28 bodov a 13 doskokov. Ďalšie naše legionárky Jovana Mandić a Milica Deura zaznamenali zhodne po 11 bodov. Chorvátska pivotka Mandić pridala aj 11 doskokov, rozohrávačka reprezentácie Bosny a Hercegoviny Deura sa zas prezentovala aj 10 asistenciami. K prevahe pod košom pomohla 10 doskokmi naša 18-ročná odchovankyňa Nina Janštová, ktorá odohrala v tak mladom veku ďalších, veľmi cenných, 30 minút na európskom fóre. „Vážim si, že som mohla nastúpiť na zápas takejto úrovni. Vďaka týmto príležitostiam môžem získavať skúsenosti a zlepšovať sa,“ dodala k svojmu výkonu Janštová.

Miloslav Michálik, tréner Slávie: „Sme veľmi radi za postup, nerodil sa jednoducho, ale dievčatám patrí veľký obdiv za to, čo predviedli. V situáciách, ktoré boli pre nás zložité, sa vždycky dokázali postaviť. Keby sme si viac pomohli trestnými hodmi, tak by to pre nás bolo jednoduchšie, ale to je momentálne jedno. Myslím si, že rozhodlo kolektívne poňatie hry v obrane, za to sme veľmi radi. Baby odovzdali naozaj kus energie, kus srdiečka, ukázali charakter. Môžem byť len spokojný s postupom. Chcel by som týmto dievčatám pogratulovať.“

Zdroj foto: FIBA

Iggy Allen, krídelníčka Slávie, 21 bodov a 13 doskokov: „Odviedli sme skvelú prácu. V príprave na zápase sme prišli na to, čo musíme robiť, aby sme zastavili súpera a vyhrali dvojzápas. Celý tím výborne previedol na ihrisko náš plán. Pridali sme nové útoky a rozohrávky spod koša, na čo neboli súperky pripravené. Po celý zápas sme boli dobre nastavené, a aj keď niektoré rozhodnutia nešli na našu stranu, tak sme to zvládli ako profesionáli. Boli sme pripravené na všetko, čo na nás skúsia, pretože sme mali dobrý koučing a plán. Fanúšikovia boli extrémne hluční, ale držali sme spolu a v náročných momentoch sme to zvládli.“

Zdroj foto: FIBA

Laura van Dalen, kapitánka Slávie: „V prvom rade sme veľmi šťastní, že sa nám podarilo vyhrať. Po tom, čo sme odohrali veľmi kvalitný zápas v Banskej Bystrici, si odnášame veľmi cenné víťazstvo. Postupujeme do ďalších bojov, je to pre nás určite veľký úspech. Som nesmierne rada, že sa nám podarilo odohrať zápas veľmi dobre aj po taktickej stránke, za to ďakujeme celému realizačnému tímu, aj všetkým babám. Odohrali sme veľmi energický zápas s koncom, aký sme si predstavovali. Ďakujeme všetkým fanúšikom, ktorí nám na Slovensku držali palce. Tešíme sa na ďalšie výzvy v skupine, budeme robiť to najlepšie, čo vieme.“

Nina Janštová, pivotka Slávie, 4 body a 10 doskokov: „Od začiatku sme hrali s energiou a odhodlaním. Bojovali sme o každú loptu aj za cenu faulov. Aj napriek gréckej tribúne a ich nátlaku sme sa dokázali plne sústrediť na hru, a vybojovali sme to do šťastného konca. Teším sa z dnešnej výhry, ale náš boj ešte nekončí. Budeme bojovať naďalej.“

Zdroj foto: FIBA

Erika Holíková, krídelníčka Slávie: „Do Grécka sme išli s tým, že je všetko otvorené. Vedeli sme, že to bude, podobne ako doma, náročný zápas. Do začiatku sme však vstúpili oveľa lepšie. Už od prvých minút sme si postupne budovali náskok, a to hlavne dobrou obranou. Koniec zápasu sa síce Grékyniam podarilo zdramatizovať, ale no teším sa, že sme vyhrali a postúpili ďalej. V skupine sa budeme snažiť o čo najlepšie výsledky.“

FIBA EuroCup Women – kvalifikácia – odveta – štvrtok 13.10.2022 – Atény

Eleftheria Moschatou – Slávia Banská Bystrica 58:61 (13:17, 25:32, 39:42)

Štvrtiny: 13:17, 12:15, 14:10, 19:19. Rozhodovali: Zupancic (SVN), Ivanovic (SER), Radinovic (MON). Skóre dvojzápasu: 130:132

Zostava Eleftheria Moschatou a body: Calloway 19, Brewer 16, Karakasidou 10, Stoupa 0, Stamati 0 (Zelivanski 6, Mylonaki 4, Natskou 2, Bajrovic 1)
Tréner: M. Despotakis

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Allen 28, Deura 11, Mandić 11, Janštová 4, Grigerová 3 (Neuschlová 2, van Dalen 1, Holíková 1)
Tréner: M. Michálik

TH: 4/7 – 8/24, trojky: 4/23 – 5/13, fauly: 24 – 15, doskoky: 38 – 49, asistencie: 18 – 17, zisky: 9 – 7, straty: 12 – 18, bloky: 2 – 3, streľba z poľa: 25/68 (37 %) – 24/60 (40 %). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Bystrické pumy sa najbližšie predstavia v domácej hale na Štiavničkách, kde v nedeľu 16. okóbra o 14.00 h privítajú v rámci 3. kola Niké Extraligy žien v metskom derby sovičky z BK ŠK UMB Banská Bystrica. Cena vstupenky v predpredaji je 4,50 €. Predpredaj vstupeniek nájdete v sieti TicketLIVE na tomto odkaze. V deň zápasu priamo na mieste si budete môcť zakúpiť vstupenku v cene 5 €.