Po dráme s Ružomberkom Slávia opäť vo finále pohára

Sobotňajšie semifinále Slovenského pohára žien v Ružomberku prinieslo drámu až do posledných minút. Záver zvládli lepšie naše slávistky, ktoré sa tak po roku opäť predstavia vo finále.

Po piatkovej výhre o 90 bodov nad CBK Košice čelili naše pumy súperkám iného kalibru, basketbalistkám MBK Ružomberok, ktoré chceli opäť preukázať svoju silu v domácom prostredí.

Na úvodné koše duelu v podaní domácich odpovedala spoza perimetra Božica Mujović a následne aj Lindsey Pulliam (4:6). Aj nasledujúce minúty priniesli vyrovnaný priebeh. Naša kapitánka Mujović sa za tri body presadila opäť, ale dvomi trojkami v prvej štvrtine sa na opačnej strane zaskvela aj Dominika Urbanová, ktorá vyrovnávala na 12:12 a neskôr otočila na 19:17. V závere prvej časti si však naše pumy vypracovali 3-bodové vedenie (19:22).

V druhej štvrtine sa oba tímy prestali presadzovať z diaľky a body pribúdali pomalším tempom. V poslednej minúte prvého polčasu si náš tím vybudoval 7-bodový náskok, čo bolo najvyššie vedenie v dovtedajšom priebehu, ale zverenkyne Juraja Suju ešte pred veľkou prestávkou znížili na 30:34. Problémy nám robila najmä Olha Yatskovets, ktorá už v prvom polčase nazbierala 15 bodov.

Do druhého polčasu vstúpili oveľa lepšie Ružomberčanky, ktoré za minútu a pol po troch košoch v rade viedli 36:34. Trénerka Žirková brala time-out, po ktorom natiahla šnúru domácich trojkou Viktória Havranová. Potom už ale prišla reakcia zo strany našich púm a vyrovnanie na 39:39. Ani v druhej polovici tretej štvrtiny sa jednému či druhému tímu nepodarilo výraznejšie odskočiť. Pred poslednou 10-minútovkou bolo naďalej všetko otvorené (48:47).

Stredoslovenské derby v Ružomberku tak opäť prinieslo drámu až do konca. V štvrtej štvrtine tohto boja to na seba zobrala Lindsey Pulliam, ktorá po svojej druhej trojke zvýšila dvojkou na rozdiel dvoch striel a necelé dve minúty pred koncom sa spoza perimetra trafila opäť, čím upravila na 7-bodový rozdiel (56:63). Tento moment sa napokon ukázal ako rozhodujúci, keďže naše hráčky si už vedenie postrážili a do záverečnej sirény zvýšili ešte na konečných 60:70. Okrem Pulliam sa v štvrtej štvrtine často presadzovala aj naša najviac bodujúca hráčka Natália Martišková, ktorá bola spoľahlivá na čiare trestného hodu.

Povedali o zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Tešíme sa z víťazstva, opäť to bol ťažký boj o každú loptu. Do druhého polčasu sme vstúpili ako keby sa nič nemohlo stať a súperky sa naštartovali, ale zvládli sme to. Kľúčový bol jednoznačne útočný doskok, kde sme mali prevahu a z toho druhé šance. Verím, že zajtra to bude opäť finále, ktoré bude hodné Slovenského pohára. Vieme, aká je kvalita Piešťan. Musíme bojovať 40 minút, inak to nepôjde.“

Lindsey Pulliam, hráčka Slávie, 15 bodov: „Veľmi náročný, bojovný zápas, a to na oboch stranách, od začiatku až do konca. Pre nás je to veľké tímové víťazstvo. V kľúčových momentoch sme výborne zahrali situácie v útoku aj v obrane, verili a pomáhali sme si. Milujem tie momenty v závere zápasu, keď ide o všetko, pre tie momenty žijem. Vtedy si vždy pýtam loptu, lebo mám sebavedomie zobrať tie strely a viem, že mi veria aj spoluhráčky a trénerka. Myslím vtedy len na to, že to treba dobre zahrať, či už vystreliť alebo správne prečítať hru a pomôcť spoluhráčke. Myslím si, že finále bude podobné. Som si istá, že necháme na palubovke všetko, čo je v nás a pobijeme sa o víťazstvo.“

Natália Martišková, hráčka Slávie, 17 bodov: „Ružomberok nám nikdy nedá nič zadarmo, a tak to bolo aj v dnešnom zápase, hralo sa rýchlo a fyzicky. Svedčia o tom trestné hody. Určite stojí za spomenutie našich 21 útočných doskokov. V nedeľu hráme proti Piešťanom a zhruba vieme, čo môžeme očakávať. Hrá sa na neutrálnej pôde takže nikto nebude mať výhodu domáceho prostredia. Hrá sa finále slovenského pohára, takže o motivácii tu netreba hovoriť. Musíme nadviazať na veci, ktoré nám dnes fungovali a pridať k tomu určite ešte čosi viac.“

Slovenský pohár žien – semifinále – sobota 17.02.2024, 17.30 h – ŠH Koniareň, Ružomberok

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 60:70 (19:22, 30:34, 48:47)

Štvrtiny: 19:22, 11:12, 18:13, 12:23. Rozhodovali: Šarišský, Fanfara, Cibulka. Diváci: 502.

Zostava MBK Ružomberok a body: Yatskovets 21, Buknová (C) 12, Havranová 5, Jarošová 4, Hadačová 2 (Urbanová 6, Mikovčáková 6, Štefančová 4, Kaliuzhna 0, Ďuratná 0). Vyfaulované: 37. Urbanová, 39. Yatskovets. TCH: 40. J. Suja (tréner).
Tréner: J. Suja.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Pulliam 15/3 trojky, Bogićević 13, Bura 10, Mujović (C) 8, Holíková 0 (Martišková 17, Malashka 7/11 doskokov, Striešová 0, da Cruz 0).
Trénerka: Z. Žirková.

TH: 15/23 – 19/27, trojky: 5/18 – 5/16, fauly: 26 – 24, doskoky: 35 – 47, asistencie: 11 – 6, zisky: 9 – 6, straty: 20 – 15, bloky: 2 – 1, streľba z poľa: 20/50 (40%) – 23/66 (34%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.