Po stovke proti CBK Košice zabojujú slávistky s Ružomberkom o finálovú miestenku

Naše slávistky si v prvom kole finálového turnaja Slovenského pohára poradili s CBK Košice a postúpili do bojov o medaily.

Na úvodné koše nášho tímu ešte Košičanky reagovali, ale potom pumy predviedli 17-bodovú šnúru a vo zvyšku prvej štvrtiny dovolili súperkám pridať už len dva body (29:7). Trénerka Zuzana Žirková od úvodu rotovala celú zostavu a už v prvom polčase sa bodovo presadili takmer všetky hráčky. V druhej časti nastrieľali jej zverenkyne až 34 bodov, pričom dvojcifernú hranicu stihla pokoriť Patricia Bura a Kseniya Malashka. Po polčase platil stav 63:16, a tak mali naše hráčky nakročené k stovke.

Obraz hry sa príliš nezmenil ani po zmene strán a naše pumy pokračovali v navyšovaní náskoku. Po koši Eriky Holíkovej v polovici tretej štvrtiny sme mohli konštatovať, že bodovali všetky hráčky na súpiske Slávie. Z hľadiska defenzívy to bolo v tretej časti slabšie ako v predošlých dvoch, hráčky CBK v nej dali 12 bodov (90:28). Stovka padla v polovici 33. minúty, keď sa presadila Tamara Podhradská.

Trénerka Žirková rozložila minutáž hráčkam celkom rovnomerne, pričom až osem zaznamenalo dvojciferný počet bodov, medzi nimi aj tri najmladšie – Carlota Sofia da Cruz, meninová oslávenkyňa Liana Užovičová a Tamara Podhradská, ktorá premenila všetky svoje pokusy z poľa aj trestné hody. Naše slávistky napokon vyhrali o 90 bodov a v semifinále sa v sobotu 17. februára o 17.30 h stretnú s domácim Ružomberkom. Priamy prenos môžete sledovať prostredníctvom Niké TV.

Povedali po zápase

Laura van Dalen, asistentka trénerky Slávie: „Prvý krok sme splnili a vyhrali dnešný zápas. Po reprezentačnej pauze a na úvod turnaja nám takýto zápas padol vhod, kedy sme sa mohli dostať do zápasového tempa a zároveň sme mohli rozložiť sily. V útočnej a obrannej fáze sme dominovali, dievčatá boli pri chuti a verím, že si tú kolektívnosť a zodpovedný prístup prenesú aj do zajtrajšieho zápasu. Čaká nás semifinále, cieľ je jasný, pripravené sme, ostatné treba ukázať na ihrisku. Verím, že tento zápas priláka aj veľa fanúšikov a vytvoria fantastickú atmosféru, ako to v Ružomberku vždy býva.“

Tamara Podhradská, 17 bodov, stopercentná úspešnosť streľby z poľa aj trestných hodov: „Na začiatku zápasu sme si povedali, že máme hrať rýchlo a jednoducho, čo sa nám aj podarilo. V útoku sme hrali kolektívne a v obrane sme sa snažili tlačiť na hráčky. Myslím si, že sme si všetky užili zápas a všetky sme si z chuti zahrali. Som veľmi rada, že sme všetky v zápase bodovali. Dnes na mňa padla šťastná stovka, takže preberám zodpovednosť a pečiem koláč.“

Slovenský pohár žien – finálový turnaj – 1. kolo – piatok 16.02.2024, 14.00 h – ŠH Koniareň, Ružomberok

Slávia Banská Bystrica – CBK Košice 123:33 (29:7, 63:16, 90:28)

Štvrtiny: 29:7, 34:9, 27:12, 33:5. Rozhodovali: Fanfara, Ribakovs, Donovalová. Diváci: 80.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Bura 13, da Cruz 12, Bogićević 11, Pulliam 11, Holíková 2 (Podhradská 17, Malashka 16, Užovičová 15, Brabencová 11, Martišková (C) 8, Striešová 7).
Trénerka: Z. Žirková.

Zostava CBK Košice a body: Kašperanová 10, Mončeková (C) 8, Tomajková 2, Nigutová 2, Škvareková 0 (Liashenko 7, Mrázová 2, Bačová 2, Repková 0). TCH: 19. Škvareková.
Tréner: V. Karnay.

TH: 11/18 – 13/19, trojky: 8/23 – 2/20, fauly: 15 – 12, doskoky: 62 – 35, asistencie: 28 – 4, zisky: 28 – 8, straty: 16 – 37, bloky: 5 – 0, streľba z poľa: 52/90 (57%) – 9/62 (14%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.