Lucia Striešová: Spravili sme značný progres v tímovej chémii, začali sme si viac veriť

V sérii rozsiahlych rozhovorov pokračujeme. Tentokrát sme vyspovedali našu odchovankyňu a dlhoročnú bystrickú pumu Luciu Striešovú.

Luci, program je náročný, nahustený. Ako to zvládaš?

Túto sezónu máme program asi najnabitejší oproti tým minulým, keďže nám pribudol Alpe Adria Cup. Je toho celkom dosť, ale našťastie máme široký tím. Preto v tých menej náročných zápasoch máme minúty rovnomerne rozdelené, čo dosť pomáha. A takisto, keď sa dá, tak dostaneme deň voľna, niekedy aj dva.

Klub prešiel v posledných sezónach zmenami. Výrazne sa posilnil káder, s čím sú prirodzene spojené vyššie ambície. Na veľké víťazstvá proti tým najsilnejším súperom na medzinárodnej či domácej scéne sme však dlhšie čakali. V nedávnom období ale prišli hneď dve, keď sa vám podarilo získať bronz na Federálnom pohári a potom ovládnuť Slovenský pohár. Ako tieto úspechy ovplyvnili náladu v tíme, mentalitu a sebavedomie?

Počas sezóny sme sa trošku trápili a hľadali, no po novom roku sme sa oveľa viac zomkli a začali sa sústrediť na nás ako tím. Do programu sme taktiež zakomponovali aj mentálneho trénera, čo nám dodalo taký ďalší impulz. Myslím si, že sme spravili značný progres v tímovej chémii, čo sa premietlo aj do výkonov na ihrisku. Začali sme si viac veriť, čomu dopomohol aj bronz na Federálnom pohári.

Ďalší zápas nás čaká už v stredu, opäť proti Čajkám. Aký duel očakávaš? Aj s ohľadom na nedávne finále pohára.

Čajky sú vždy ťažký súper, majú svoju kvalitu a sebavedomie. Očakávam zase bitku o každú loptu, každý bod. Myslím si, že budú mať obzvlášť veľkú motiváciu nás poraziť, po pre ne nevydarenom Slovenskom pohári. V náš prospech by mohlo hrať domáce prostredie. Verím, že nás podporia fanúšikovia.

Áno, Čajky budú mať isto extra motiváciu. Od vás sa bude zas po tom víťazstve čakať viac ako predtým. Je to tak?

Čajky podávajú dobré, stabilné výkony celú sezónu a v našich vzájomných zápasoch bývajú ony tým favoritom. Tlak na oba tímy bude podľa mňa vyrovnaný, pretože ony sa budú chcieť opäť dostať na víťaznú vlnu a my budeme chcieť víťazstvo potvrdiť.

Ako veľmi pomáha v takýchto zápasoch divácka kulisa? Z pozície hráčky, ako ty vnímaš atmosféru na palubovke?

Určite na ihrisku cítime, keď máme podporu divákov a počujeme, ako nás povzbudzujú. Je to určitá motivácia, takisto aj zodpovednosť podať čo najlepší výkon pre divákov, ktorí nás prišli podporiť.

Prakticky v celom priebehu sezóny sa hovorilo o tom, že tím sa musí zohrať, cibriť hru a priblížiť ju k ideálnemu obrazu. Zasahovali do toho zranenia, ale aj zmeny v kádri. Sú posledné výsledky dôkazom toho, že ste na správnej ceste a hra začína vyzerať tak, ako si predstavujete?

Rozhodne pomohlo, že už máme káder ustálený a sme zohratejšie. Samozrejme, sú tam vždy nejaké chybičky, ale posúvame sa tam, kde chceme byť.

Ty si v klube dlhé roky. S príchodom posíl sa tvoja pozícia trochu zmenila, ale na druhej strane, si po dlhých rokoch súčasťou tímu, ktorý bojuje o tie najvyššie priečky a dve sezóny po sebe hral Eurocup. Ako to vnímaš?

Som rada, že môžem byť stále súčasťou môjho rodného klubu. Je super hrať finále a bojovať o titul. Po minuloročnom druhom mieste dúfam, že tento rok by sa nám mohlo podariť zlato. Bol by to pekný úspech po toľkých rokoch v Banskej Bystrici.

Ako odchovankyňa si v Banskej Bystrici strávila takmer celú kariéru, takže sa ti tu zrejme páči.

Na mládežnícke kategórie v Bystrici mám úžasné spomienky. Takisto na náš postup z 1. ligy do extraligy, ktorého som bola súčasťou. Postupne sme sa prepracovali z posledného miesta v extralige každým rokom vyššie a vyššie, čo ma tu vždy držalo. Vždy som dúfala, že sa raz s Bystricou dostaneme až k titulu.

Ako tu tráviš voľný čas?

Banskú Bystricu ako mesto mám veľmi rada. Máme tu fajn gastro aj okolitú prírodu. Ale pre mňa je najdôležitejšie zázemie, ktoré tu mám, a to je takmer celá moja rodina, priateľ a kamaráti. Svoj voľný čas trávim najmä s nimi. Vybehneme niekam na výlet, kávu, dobré jedlo, alebo do kina.

Aká je tvoja predzápasová rutina?

Myslím si, že to nie je nič špeciálne alebo zaujímavé. Pred zápasom u mňa nemôže chýbať káva. A zvyknem počúvať nejakú EDM alebo house hudbu. Inak, mimo zápasov, si vypočujem úplne hocičo. Mám rada hip-hop, pop aj oldiesky.

Príde mi, že si za každú srandu. Staráš sa v šatni a v autobuse o zábavu?

V buse máme takú našu tradičnú zábavu, že ja vždy nosím môj väčší repráčik, „Braby“ (Kristýna Brabencová) púšťa z tabletu pesničky s textom a spolu si v autobuse po zápasoch spievame. A v šatni sa s babami vieme tiež dobre zasmiať, najviac asi so „Simou“ (Simona Neuschlová) a „Eri“ (Erika Holíková).

Sleduješ aj NBA alebo európsky basketbal?

NBA som zvykla mať veľmi rada, no posledné roky sa ten štýl basketbalu v NBA dosť zmenil na individuálnu hru, čo ma už až tak nebaví sledovať. Mojím obľúbeným tímom býval a aj doteraz je San Antonio Spurs za čias Tonyho Parkera, Tima Duncana a Manu Ginóbiliho. Zvyknem si samozrejme pozrieť aj európske zápasy, ženské aj mužské. Takisto vždy rada pozerám Final 4 Euroligy a reprezentačné zápasy. Keď mám čas, pozriem si aj našu slovenskú mužskú extraligu.

Pozrieš si aj ostatné športy?

Ja mám rada takmer všetky športy, čiže keď mám náladu, tak si pozriem hocijaký šport, ktorý ide práve v televízii, okrem bojových športov. Baví ma pozerať napríklad zimné športy, tenis či volejbal. V Banskej Bystrici a okolí niekedy osobne zájdem podporiť kamarátov napríklad na dedinský futbal, džudo a podobne.

A čo iné fyzické aktivity alebo športy mimo basketbalu?

Cez sezónu som rada, keď voľno využijem na nič nerobenie. Ale v lete po sezóne si rada chodím zacvičiť do posilky, zabehať. V lete tiež hrávam stolný tenis a bedminton. Tiež mám rada také menšie túry za nejakými peknými výhľadmi.

Čo ty a filmy alebo seriály?

Mám rada seriály aj filmy. Vždy si veľmi rada pozriem Harryho Pottera, hociktorý diel, nikdy ma to neomrzí. Seriály pozerám najčastejšie krimi, detektívne, alebo tiež dokumentárne a podľa skutočnej udalosti, to ma najviac baví. Tým, čo majú radi krimi, by som odporučila na Netflixe seriály podľa kníh spisovateľa Harlana Cobena. Tie poslednú dobu pozerávam všetky zaradom.

Čo by si na záver odkázala fanúšikom Slávie?

Že im ďakujeme a vážime si ich podporu. Vždy sa tešíme, keď vidíme plné hľadisko a počujeme, ako nás povzbudzujú. Dúfam, že nás budú podporovať aj naďalej. A možno ešte viac, keďže sa blíži vrchol sezóny. Ešte pred play-off máme pred sebou dva ťažké zápasy s Piešťanmi a Ružomberkom, v ktorých sa pokúsime zopakovať výhry zo Slovenského pohára. Veľmi nás teší, že nás chodia podporovať aj naše malé pumy, počujeme ich basketbalové pokriky. Dúfam, že budú chodiť aj naďalej, že ich basket baví a ostanú pri ňom.