Kapitánka Sabína Šimonovičová: V sobotu musíme vykročiť tou správnou nohou

Vo štvrtok 28. septembra sa v hale na Štiavničkách uskutočnil mediálny brífing pred začiatkom sezóny Niké Extraligy žien. Pred zástupcov médií predstúpil prezident klubu Juraj Koval, trénerka Zuzana Žirková a kapitánka Sabína Šimonovičová.

Na úvod brífingu prehovoril smerom k ambíciám Slávie prezident klubu Juraj Koval: „Už v minulej sezóne som avizoval, že tohto roku chceme zlepšiť káder, aby sme boli konkurencieschopnejší aj s Piešťanmi, s ktorými sme dlhé roky nevyhrali. Snažili sme sa postaviť káder tak, aby sme aj proti Piešťanom zaznamenali víťazstvá. Koľko ich bude, to nám ukáže súťaž. Ako športovci chceme vyhrať každý zápas, ale buďme realisti. Niektoré tímy majú predstih v tom, že dlhodobo pracujú s určitým základným kádrom. U nás došlo k veľkej obmene a myslím si, že aj ku kvalitatívnemu rastu. Dobre viete, že na konci sezóny rozhoduje aj momentálna forma či zranenia. Určite sa ale chceme pobiť o majstrovský titul.“

Naše pumy vstupujú do náročnej sezóny, v ktorej budú hrať až päť súťaží – EuroCup, Alpe Adria Cup, slovenskú Niké Extraligu žien, Slovenský pohár a Federálny pohár. „Ak ľudia sledujú našu najvyššiu súťaž, tak vidia, že tri-štyri tímy spĺňajú kvalitatívne parametre, a ostatné zápasy potom nevydolujú z hráčok to maximum. Keď hrajú polovicu súťaže v polovičnom tempe, tak nemôžu dosahovať kvalitu. Preto sme zvolili čo najväčšiu medzinárodnú konfrontáciu, aby sme sa nestretávali stále s tými istými tímami, ale aby sme sa stretávali s tímami lepšími, čo by nás malo pripraviť na play-off. Druhá stránka veci je, že ak chceme pritiahnuť kvalitné hráčky, tak každá z nich chce hrať európsku súťaž, aby bola zviditeľnená,“ povedal na margo bohatého zápasového programu Juraj Koval.

Práve šírka kádra je kľúčová pre zvládnutie všetkých piatich súťaží. Prezident nášho klubu verí, že zápasov bude dostatok, aby všetky hráčky dostali patričný priestor na palubovke. Pomôcť má aj spolupráca s BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Myslím si, že z tých pätnástich hráčok, ktoré sú momentálne na súpiske, budú všetky hrať dosť minút, keďže ideme hrať päť súťaží. Takže priestoru bude dosť, len aby sme tých hráčok mali dosť a zdravých. S UMB sme sa dohodli na spolupráci. Na jednej strane sme športoví rivali, hráme tú istú súťaž. Na strane druhej chceme, aby v Banskej Bystrici napredoval basketbal. Sú hráčky, ktoré potrebujú dlhší čas na to, aby dosiahli určitú kvalitatívnu úroveň. Preto niektoré formou hosťovania zapožičiame do UMB, pretože tam dostanú väčší priestor, z čoho môžeme v budúcnosti profitovať.“

O svoj pohľad na káder a ambície sa podelila aj trénerka Zuzana Žirková: „Vďaka za tých pätnásť hráčok, lebo tak ako spomenul prezident, ten program bude extrémne náročný. Verím, že práve týchto pätnásť hráčok nám pomôže v tej silnejšej rotácii a keď nám jedna-dve hráčky vypadnú, tak ďalšie budú schopné ich nahradiť. Takže verím, že toto bude náš bonus. Doplnilo sa sedem ľudí, takže je to v podstate nové družstvo. Lepšie preverenie príde až v najbližších dňoch. Slovenská extraliga sa obohatila o kvalitu, čo je skvelé pre slovenský basket. Európske súťaže sú pre nás bonusom. Môžeme ukázať, že aj malé slovenské mesto môže byť konkurencieschopné aspoň v určitých zápasoch tým európskym špičkám.“

Náš tím už má za sebou prvú súťažnú previerku, keď počas uplynulého víkendu zdolal v rámci Alpe Adria Cupu v Maribore domáce družstvo aj súperky z chorvátskeho Splitu. „Príprava bola dlhá, bolo veľa prípravných zápasov a už sme pripravené na tie súťažné. Momentálne pracujeme na obrane, keďže v Maribore sme spravili veľa individuálnych chýb, aj pokiaľ ide o komunikáciu. Pracujeme na tom celý týždeň, a budeme sa na to fokusovať aj v sobotu. Chémia v tíme sa zlepšuje, hlavne tréningy nám v tom pomáhajú. Ešte to bude trvať, kým sa úplne zohráme, ale myslím si, že cesta je dobre nastavená,“ povedala pred štvrtkovým tréningom Sabína Šimonovičová, skúsená slovenská reprezentantka, ktorá je v sezóne 2023/2024 kapitánkou bystrických púm.

Budú ambície našej Slávie v novej extraligovej sezóne len tie najvyššie? „Určite áno. Ako bolo na začiatku povedané, ideme si po ten titul, ktorý je ale momentálne veľmi ďaleko a cesta k nemu je dlhá. Myslím si, že práve v sobotu musíme vykročiť tou správnou nohou smerom k titulu,“ odpovedala Šimonovičová.

Prvý zápas v novej sezóne Niké Extraligy žien čaká naše pumy už túto sobotu, 30. septembra, keď o 18.00 h privítame v hale na Štiavničkách Young Angels Košice. Ďalší zápas budeme hrať opäť doma, a opäť to bude šláger, keďže v stredu 4. októbra pricestuje pod Urpín MBK Ružomberok, ktorý sa prebojoval do skupinovej fázy EuroCupu. „Myslím si, že atraktívnejšie to na začiatok ani nemohlo byť. Košice aj Ružomberok budú silní súperi, čo je najlepšia pozvánka pre divákov, aby nás prišli podporiť. Budeme ich veľmi potrebovať,“ pozýva Šimonovičová.

Vstupenky na oba najbližšie domáce zápasy, ako aj permanentky, si môžete zakúpiť na tomto odkaze – VSTUPENKY A PERMANENTKY NA SLÁVIU.