Hráčky Slávie držali s Čajkami krok len v prvom polčase

Basketbalistky banskobystrickej Slávie odohrali v stredu 7. decembra v piešťanskej Diplomat aréne svoj piaty zápas v skupinovej fáze FIBA Eurocupu. Bystrické pumy nestačili na Čajky ani vo štvrtom vzájomnom stretnutí v sezóne, hoci tentokrát sa držali v hre o dobrý výsledok najdlhšie.

Zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej v úvode prvej štvrtiny držali s Čajkami krok, keď Michaela Grigerová vyrovnala prvou trojkou hostiek na 7:7 a následne znížili na 10:9. Domáce však potom predviedli 9-bodovú šnúru na 19:9. Po presnej strele spoza perimetra v podaní Lucie Striešovej znížili hráčky Slávie na 5-bodový rozdiel, ale 3-bodovou strelou sa vzápätí presadila na opačnej strane aj Ana Mandić. Družstvo Piešťan napokon viedlo po prvej štvrtine 24:16.

Zdroj foto: FIBA (L. Duračka)

V druhej 10-minútovke však mali navrch bystrické pumy, ktoré dovolili domácim v prvej polovici druhej štvrtiny len jeden kôš a úsekom 0:6 znížili na 26:22. V ďalšom priebehu sa Iggy Allen košom s faulom podarilo znížiť najprv na 28:25, a krátko na to rovnakým spôsobom dokonca na 2-bodový rozdiel (30:28). Po výbornej druhej časti prehrávala Slávia len o 4 body (36:32).

Pumy na prvý polčas nenadviazali

Krátko po zmene strán sa ešte Bystričanky držali v hre, keď po košoch Lucie Striešovej a Iggy Allen znížili na 40:37. Čajky však následne predviedli 8-bodovú sériu, ktorou odskočili na 11 bodov, a po dominantnom výkone v tretej štvrtine viedli po 30-tich minútach 14-bodovým rozdielom.

Pumy sa tak potrebovali vrátiť k výkonu z prvej polovice zápasu, no to sa im už v záverečnej 10-minútovke nepodarilo. Úradujúce slovenské majsterky si po úseku 8:0 vypracovali v 38. minúte už 30-bodové vedenie, ktoré sa hráčkam Slávie vďaka druhej trojke Striešovej a košom Iggy Allen podarilo skresať na konečný 26-bodový rozdiel.

Skvelý európsky večer má za sebou rozohrávačka Čajok Božica Mujović z Čiernej Hory, ktorá nastrieľala až 31 bodov, pričom premenila dve strely spoza perimetra a pridala aj 6 asistencií. Po 15 bodov si pripísali Češka Gabriela Andělová s Američankou Ke’Shunan James. Najlepšou strelkyňou Slávie bola 25-bodová Iggy Allen, ktorá pridala 6 doskokov, ale aj 9 strát. Ďalším pumám sa nepodarilo pokoriť dvojcifernú bodovú hranicu.

Piešťančanky mali navrch takmer vo všetkých štatistických ukazovateľoch. V úspešnosti streľby z poľa sa Čajky dostali na 45 percent, zatiaľ čo pumy mali len vyše tretinovú úspešnosť. Aj vo štvrtom vzájomnom stretnutí v sezóne dominovali v doskokoch hráčky Piešťan, tentokrát 42 – 27.

Stredajšie slovenské derby na európskej scéne tak prinieslo zápas dvoch rozdielnych polčasov. V tom prvom basketbalistky Slávie ukázali, že aj so slovenskými majsterkami sa dá hrať zaujímavá partia pre divákov. Pumy však neudržali tento štandard po celých 40 minút, zatiaľ čo Čajky ukázali, prečo v skupine C Eurocupu vedú súboj o vrchné priečky so súpermi ako Galatasaray a Gorzów.

Najlepší výkon Slávie proti Čajkám v sezóne, zhodli sa Allen s Andělovou

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „Treba si vážiť víťazstvo v Eurocupe, nie je to bežná vec. Je jedno, či hrajú proti sebe dva slovenské tímy, je to stále európska súťaž. Nakoniec sme vyhrali o 26 bodov, čo je tiež fajn. Nebolo to ale veľmi jednoduché. Nevstúpili sme do zápasu tak, ako sme chceli. Chýbala nám trošku energia, ale potom postupom času sme sa dostali do našej hry a som rád, že druhý polčas sme zvládli. Pokiaľ ide o rukopis trénerky Žirkovej, možno tam už niektoré taktické veci bolo vidieť, stavila na zónovú obranu, ktorá nás trošku pribrzdila. Je pravda, že keď netrafíme zvonku, tak zóna funguje. Trošku som bol smutný z toho, že všetky baby mali cez prestávku v šatni hlavy dole, ako keby sme prehrávali o 20 bodov. To ma trošku znepokojilo, ale našli v sebe tú energiu a druhý polčas už bol z našej strany oveľa lepší.“

Gabriela Andělová, hráčka Piešťanských Čajok: „Prvý polčas nám veľmi nevyšiel, aj keď sa nedá povedať, že by sme sa v útoku nejak trápili, ale naša obrana nebola úplne kompaktná. V druhom polčase sme viac zabrali a zomkli sme sa. Začala nám fungovať obrana, ťažili sme aj z rýchlych protiútokov a začalo nám padať z diaľky. Keď porovnám všetky štyri vzájomné zápasy, tak dnes to bolo z našej strany asi najhoršie. Aj keď sme hrali v Banskej Bystrici naposledy v lige, tak nám ten zápas až tak nevyšiel, ale dnes nás hráčky Slávie preverili najviac.“

Zuzana Žirková, trénerka bystrických púm, prvý zápas na lavičke Slávie v Eurocupe: „Basket sa hrá 40 minút, a my sme to nepochopili. Cez prestávku som povedala v šatni prvú základnú informáciu, že do druhého polčasu príde úplne iný tím, s väčšou agresivitou, čo sa potvrdilo. Stratili sme jednoduché lopty, začali sme si komplikovať situáciu v útoku a boli sme veľmi statické, súper to dokázal využiť veľmi jednoduchými košmi. To sa celé nabaľovalo, my sme sa v tom momente úplne vzdali a naša reč tela bola jednoznačná. Výsledok je aký je, my sa musíme posunúť. Zázraky sa nedajú urobiť za pár dní a myslím si, že za hru v prvom polčase si dievčatá zaslúžia pochvalu. Pokiaľ sme hrali jednoducho a rýchlo, tak to fungovalo. Náš tím však nie je zvyknutý byť sústredený celý zápas, dievčatá podľa mňa na to neboli ani naučené. Nie je tu taká osobnosť, ktorá by v daný moment zobrala zodpovednosť na seba.“

Iggy Allen, najlepšia strelkyňa Slávie: „Bojovali sme. Nevzdávali sme sa, aj keď v niektorých momentoch áno, ale vtedy odviedla trénerka dobrú prácu a vrátila nás na správny smer. Neustále nám zdôrazňovala to, ako máme hrať v obrane a povzbudila nás, keď sme minuli strelu alebo stratili loptu. Na tretiu štvrtinu sme však neboli dostatočne pripravené. Po polčasovej prestávke vždy strácame, takže na tretiu štvrtinu sa musíme nabudúce lepšie pripraviť a sústrediť sa na to, aby sme minimalizovali počet strát a chýb. Dnes to bol určite náš najlepší výkon proti Čajkám v sezóne. Oproti predchádzajúcim vzájomným zápasom sme napravili niektoré veci, takže nabudúce budeme opäť lepšie pripravené.“

Lucia Striešová, hráčka Slávie: „S prvým polčasom môžeme byť spokojné. Išli sme sem s tým, že sa ideme pobiť a uhrať čo najlepší výsledok. V druhom polčase sme sa dosť trápili v útoku, nemôže za nás výrazne bodovať len jedna hráčka, musíme sa pridať viaceré. Čajky nás preskákali a určite nemôžeme pokračovať takým spôsobom, akým sme hrali v druhom polčase. Mám pocit, že úvody druhého polčasu nám vždy ujdú. Neviem, čím to je, ale určite musíme zlepšiť efektivitu v útoku, lebo 23 bodov za polčas nie je dosť na to, aby sme sa mohli Čajkám vyrovnať.“

FIBA Eurocup – Skupina C – 5. kolo – streda 07.12.2022, 18.00 h – Diplomat aréna – Piešťany

Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 81:55 (24:16, 36:32, 57:43)

Štvrtiny: 24:16, 12:16, 21:11, 24:12. Rozhodovali: Nagy (HUN), Radonjic (BIH), Tozsér (HUN). Diváci: 350.

Zostava Piešťanské Čajky a body: Mujović 31, Andělová 15, James 15, A. Mandić 10, Jurčenková 7 (Martišková 3, Moravčíková 0). Vyfaulovaná: 36. Jurčenková. Tréner: P. Jankovič.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Allen 25, Janštová 9, Deura 7, Grigerová 3, J. Mandić 0 (Striešová 8, Holíková 3, Kollárová 0, Kozáková 0, da Cruz 0). Trénerka: Z. Žirková, asistent: M. Suriak.

TH: 8/9 – 15/18, trojky: 7/28 – 4/17, fauly: 22 – 15, doskoky: 42 – 27, asistencie: 20 – 10, zisky: 16 – 9, straty: 20 – 29, bloky: 0 – 3, streľba z poľa: 33/73 (45%) – 18/49 (37%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

4 Slavia Banska Bystrica 5 0 5 0 280 427 -147 56 85.4 5

Basketbalistky banskobystrickej Slávie odohrajú najbližší duel v sobotu 10. decembra od 15.00 h, keď sa v rámci 11. kola Niké Extraligy žien predstavia na palubovke ŠBK Šamorín. Najbližší domáci zápas odohrajú pumy v hale na Štiavničkách v pondelok 19. decembra proti Ružomberku.