Základnú časť sme zakončili stovkou v mestskom derby

Naše pumy zakončili svoje účinkovanie v základnej časti siedmou pokorenou stovkou v extraligovej sezóne. V útoku sa darilo aj sovičkám z BK ŠK UMB. V štvrtkovom mestskom derby sa bodovo presadili všetky hráčky na súpiske Slávie.

Naše hráčky otvorili zápas 8-bodovou šnúrou, ktorú po dvoch minútach zastavila prvými dvomi košmi hostiek Paula Vyšná. Pumy si následne 9-bodovou sériou vypracovali dvojciferný náskok a aj vďaka 68-percentnej úspešnosti streľby z poľa nastrieľali v prvej štvrtine 33 bodov, ale aj sovičkám sa v útoku celkom darilo, keď ich mali na konte 18.

Trénerka Zuzana Žirková cez prvú krátku prestávku zvýšila hlas, ale jej zverenkyne v úvode druhej štvrtiny strácali, keď dovolili hráčkam UMB znížiť na 10-bodový rozdiel (36:26). Potom ale naše slávistky zabrali a svoj náskok dostali nad 20-bodovú úroveň. Sovičky mohli favorita trápiť aj dlhšie, ale doplácali na časté straty. Pozitívom pre hostky bol fakt, že za polčas (60:35) dali o dva body viac ako v našom prvom vzájomnom stretnutí za celý duel.

Prvých 11 bodov druhého polčasu patrilo našim pumám. Šnúru zastavila na opačnej strane Klaudia Háberová, a to už svojou treťou trojkou v zápase. V tretej 10-minútovke už hráčky UMB vzdorovali menej ako v prvých dvoch. Náš tím zlepšil obranu, keď dovolil súperkám pridať len 8 bodov, pričom predviedol 33-bodovú štvrtinu, a tak sme po 30-tich minútach viedli už o 50 bodov (93:43).

Stovka padla v polovici 34. minúty, keď sa presadila Carlota Sofia da Cruz. Hostky sa v záverečnej časti čiastočne priblížili k výkonu z prvého polčasu a celkovo nám dali slušných 57 bodov. Na 118 bodoch na našej strane sa podieľali všetky hráčky na súpiske Slávie, pričom až sedem z nich zaznamenalo dvojcifernú hodnotu. Naše pumy zaznamenali už siedmu pokorenú stovku v extraligovej sezóne. Pre obe družstvá išlo o posledný zápas v základnej časti Niké Extraligy žien.

Povedali po zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Náš prístup sa odrazil na skóre v obrane. Dali sme si nejaké limity, v druhom polčase sme ich dokázali splniť, ale tým, že sme meškali z prvého, sme to museli v druhom dohnať. Druhý polčas už vyzeral ako tak, ale zase nemáme štyridsať minút konzistentných. Ja viem, že sa možno ťažko koncentruje, ale iné zápasy nemáme. Máme budúci týždeň prípravný zápas (v stredu 17. januára v Ostrave, pozn. red.) a potom už ideme naostro. Preto musíme k takýmto zápasom pristúpiť inak. Tím UMB nám ale dnes bol dobrým súperom. Základná časť bola ako na hojdačke. Nie sme konzistentné, takže musíme s tým nejak zabojovať a verím, že sa do toho dostaneme. Angelika Slamová (bývalá reprezentantka, v Slávii na skúške, pozn. red.) sa mi zatiaľ pozdáva, postupne sa potrebuje dostať do tempa, aj tie ďalšie zápasy budú trošku iné. Dostala šancu a ja verím, že ju využije. Je natoľko skúsená a pokiaľ jej to zdravotný stav dovolí, čo momentálne dovoľuje, tak verím, že bude prínosom.“

Natália Martišková, hráčka Slávie, 11 bodov: „Padlo naozaj veľa bodov, do hry sa zapojili všetky naše hráčky, za to sme veľmi rady. Mladé baby ukázali, že vedia pracovať a odzrkadliť to v zápase. Takže sme rady za ich body a prínos do zápasu. Na to, koľko sme dostali bodov, nemám slová. Stále sa bavíme o tom istom, o tej komunikácii a obrannom aj útočnom doskoku. Keď si postrážime tieto veci, tak to hneď vyzerá inak. Základná časť bola pre nás ako na horskej dráhe, to z môjho pohľadu vystihuje naše výkony, emócie, tréningy či zmeny v tíme. Ale zvládli sme to, sme tu a verím, že silnejšie ako doteraz. Tešíme sa naozaj, že prichádza nadstavbová časť, že to bude vyrovnanejšie. Veríme, že si už zoberieme tie víťazstvá, po ktorých tak veľmi túžime.“

Kristýna Brabencová, hráčka Slávie, 11 bodov: „Celý týždeň sme sa na tréningoch snažili zmeniť niečo v obrane a zahrať to aj dnes v zápase, ale stále tam boli nejaké kiksy. Stále nám prichádza niekto nový, takže to ide ťažšie, kým si to sadne. Ale myslím si, že sme na dobrej ceste a zlepšujeme sa. Snažíme sa čo najviac pripraviť na tie ďalšie zápasy, takže je možné, že niektoré z báb neboli hlavou tam, kde mali byť. To musíme zmeniť, lebo každý zápas je dôležitý. Ale od budúceho týždňa to bude úplne o niečom inom, takže dúfam, že to bude lepšie a budeme sa koncentrovať od začiatku až do konca. V základnej časti sme chceli určite vyhrať viac zápasov proti Ružomberku, proti Piešťanom sme chceli vyhrať aspoň jeden. Zatiaľ sa nám to nepodarilo, takže je to stále náš cieľ. Dúfam, že sa nám to podarí čo najskôr.“

Niké Extraliga žien – 14. kolo – štvrtok 11.01.2024, 18.00 h – ŠH Dukla – B. Bystrica

Slávia Banská Bystrica – BK ŠK UMB Banská Bystrica 118:57 (33:18, 60:35, 93:43)

Štvrtiny: 33:18, 27:17, 33:8, 25:14. Rozhodovali: Bartoš, Sirocký, Donovalová. Diváci: 111.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Bura 12, da Cruz 11, Brabencová 11, Martišková 11, Mujović (C) 9 (Malashka 21, Podhradská 14, Bogićević 11, Slamová 8, Neuschlová 4, Užovičová 4, Striešová 2).
Trénerka: Z. Žirková.

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Háberová 15/3 trojky, Krajčírová 15, Vyšná 8, Cvoligová 6, Mrváňová 0 (Vaigl 6, Dovčíková 3, Turčanová (C) 2, Slavíková 2, Luptáková 0, Poliaková 0).
Trénerka: A. Izáková.

TH: 20/25 – 11/15, trojky: 6/22 – 4/22, fauly: 18 – 18, doskoky: 39 – 37, asistencie: 36 – 15, zisky: 28 – 5, straty: 10 – 42, bloky: 3 – 1, streľba z poľa: 46/85 (54%) – 21/56 (37%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.