V prvom finále sme ťahali za kratší koniec, vidíme sa v stredu

Basketbalistky banskobystrickej Slávie nastúpili v sobotu 15. apríla o 18.00 h v piešťanskej Diplomat aréne na prvý duel finálovej série play-off extraligy. Bystrické pumy spočiatku držali s favoritkami krok, ale napokon na Čajky nestačili.

Našej Slávii chýbala v priemere na zápas najviac bodujúca hráčka Ruth Sherrill, ale aj Lucia Striešová i dlhodobo zranená Nina Janštová. V prvej štvrtine sa tímy striedali v tesnom vedení, pričom na domácej strane dala hneď v úvode dve trojky Ana Mandić. Čajky po 7-bodovej šnúre viedli 16:10, ale Lindsey Pulliam dvomi presnými strelami spoza perimetra po sebe vyrovnala. V závere prvej 10-minútovky mali navrch Piešťanky, ktoré si vypracovali vedenie 23:19. Naša strelkyňa Lindsey Pulliam mala po prvej časti na konte už 11 bodov.

V prvej polovici druhého dejstva sa naše pumy držali naďalej na 4-bodový odstup. Druhá štvrtina bola na body chudobnejšia a po vyše troch minútach bez koša trafila svoju prvú z celkových štyroch trojok Ke’Shunan James, ktorá krátko na to druhou zvýšila po prvýkrát v zápase na dvojciferný rozdiel. Čajky napokon po polčase vyhrávali 39:27. Prvá polovica zápasu bola z pohľadu podrobných štatistík vyrovnaná. Úspešnosť streľby z poľa sa u oboch družstiev šplhala k 50-tim percentám, avšak hráčky Piešťan si vypracovali viac pokusov.

Druhý polčas otvorila presnou 3-bodovou strelou Gabriela Andělová, ale naše hráčky následne znížili na 10 bodov. Vo zvyšnej časti tretej štvrtiny však dominovali Piešťanské Čajky, ktoré si aj vďaka dvom trojkám Dominiky Rusiňákovej vypracovali 19-bodový náskok (57:38). Domáce si pomohli aj tým, že od začiatku druhého polčasu už mali jasne navrch v doskokoch.

V poslednej štvrtine si zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej vykresali iskierku nádeje znížením na 13 bodov trojkami Ceejay Nofuente a Lindsey Pulliam, ktorá dala v zápase až 23 bodov. Spoza oblúka to ale ešte viac padalo úradujúcim majsterkám, ktoré drámu nepripustili a zápas napokon vyhrali pohodlne, o 24 bodov. Čajky v druhom polčase udržali svoju úspešnosť streľby tesne pod hranicou 50-tich percent, zatiaľ čo naše hráčky klesli na 37 percent.

Druhý zápas finálovej série sa bude hrať v stredu 19. apríla od 18.00 h v banskobystrickej hale na Štiavničkách. Vstupenky si môžete zakúpiť na tomto odkaze – VSTUPENKY NA FINÁLE.

Povedali o zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Ja si myslím, že to bol výborný zápas pre divákov. Koniec bol v réžii súpera, takže výsledok je taký, aký je. Na konci sme trošku zlyhali v taktických veciach, keď sme kričali, aby sme použili faul, z čoho sme vlastne dostali posledných 9 bodov. Asi by to vyzeralo inak, ale naše hráčky z lavičky dali dnes len 2 body, takže musia pridať aj iné. Myslím si ale, že sme dnes odohrali kvalitný zápas. Samozrejme, že absencie ovplyvnili prípravu na zápas. Zodpovednosť prešla na iné hráčky, ale hlavne tá fyzická vyspelosť ešte nie je u nás na takej úrovni, aby sme dokázali zvládať takéto tempo. Keď nemáme tú fyzickú silu, tak potom dievčatá šetria kde sa dá, a potom sa to prejaví napríklad aj na tých doskokoch, alebo v taktickej vyspelosti.

Ťažko povedať, či sa zápas zlomil v závere prvého polčasu. My sme sa ale v druhom nepoložili, a to vieme, že Piešťany majú divoké začiatky druhých polčasov. To sa nám podarilo zastaviť, dokázali sme im konkurovať. Tridsaťpäť minút zápasu sme sa s tým celkom fajn vysporiadali, ale zase to nebolo tých štyridsať, takže tých päť minút nás stálo lepší výsledok. Vieme, že kvalita je na strane Piešťan, dokazujú to celú sezónu a idú si jednoznačne za tým titulom. My sa im to doma budeme snažiť čo najviac znepríjemniť. Verím, že sa o to pobijeme. Buď sa s našimi divákmi rozlúčime, alebo ich privítame ešte raz. Máme dve ruky, dve nohy, zápas bol dnes dobrý.“

Lindsey Pulliam, hráčka Slávie, 23 bodov a 9 ziskov: „Myslím si, že celkovo sme hrali dobrý basketbal, boli sme agresívne, ale mali sme tie päť-šesťminútové výpadky, ktoré nás stáli lepší výsledok. Myslím si však, že veľa z tohto zápasu môžeme preniesť do toho nasledujúceho. Nemyslím si, že záver prvého polčasu rozhodol. Mali proste dobrý úsek, a basketbalové zápasy sú práve o tých bodových šnúrach. Pokiaľ ide o môj výkon, tak áno, v play-off sa mi darí. Je to tým, že play-off zápasy majú špeciálny náboj. Celý ten ošiaľ okolo play-off ma motivuje k lepším výkonom. Sú to posledné zápasy sezóny, takže musíte zo seba vydať všetko. Odkaz pre fanúšikov? Ďakujeme vám za dnešnú podporu v Piešťanoch. Príďte na domáci zápas, buďte hluční a povzbudzujte nás. Z vašej energie čerpáme sily navyše.“

Vanda Kozáková, hráčka Slávie: „Som rada, že sa nám podaril úvod zápasu. Vstúpili sme doň ako sme chceli. Máme po prvom zápase, séria ešte vôbec nie je na konci. Dokázali sme sebe aj všetkým, že dokážeme s Piešťanmi hrať. Poučíme sa z chýb, môžeme na tom stavať a doma hrať ešte lepšie. Piešťany mali dnes taktiež veľa bodov z protiútokov, padli im otvorené strely, aj ťažké strely. Keď zastavíme ich protiútoky, vyvarujeme sa niektorých otvorených striel a dokážeme v niektorých situáciách lepšie vyrotovať v obrane, tak to bude lepšie. Zápas bol veľmi agresívny, nedali sme si nič zadarmo, potom sme mali problémy s faulami, z čoho pramenila aj užšia rotácia. Piešťany sa potom dokázali chytiť. Snažili sme sa stavať na tímovom výkone. Samozrejme, Lindsey nás v útoku veľakrát potiahla, aj dostala späť do zápasu. Keď budeme hrať tímovo, tak môže platiť, že každý chvíľku ťahá pílku. Iba takýmto spôsobom môžeme uspieť. Chcem veľmi poďakovať našim fanúšikom, že s nami merali cestu do Piešťan, lebo to nie je úplne blízko. Môžu sa tešiť na to, že urobíme všetko pre to, aby bol domáci zápas ešte lepší z našej strany. Bodaj by bol na konci aj úspešný. Myslím si, že dnes sme hrali dobre, doma na to treba nadviazať.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „Super, vyhrávame 1:0, to je pre mňa najpodstatnejšie. Vedeli sme, že tento zápas bude zlý, škaredý a ťažký po dvojtýždňovej prestávke. Pre nás je dôležité, že vedieme 1:0. Vieme, že Banská Bystrica má svoju kvalitu. Už nemôžeme rátať s tým, že s nimi budeme vyhrávať od začiatku o 30 bodov. Na konci sme si urobili náskok, ale v takýchto sériách už skóre nehrá žiadnu rolu. Tešíme sa z víťazstva.“

Anna Jurčenková, kapitánka Piešťanských Čajok: „Začiatok zápasu bol z našej strany pomalší. Myslím, že sa trošku odzrkadlila aj nervozita z tohto zápasu a dvojtýždňová pauza. Potom sme si povedali, že sa nechceme nechať rozčúliť a musíme sa stále koncentrovať. Keď sme začali potom brániť to, čo chceme, tak aj ten útok išiel ľahšie. Tvrdosť zápasu nás neprekvapila. Vedeli sme, že to bude bojovné. Sú to finálové zápasy, ide o všetko, čiže sme vedeli, že to bude bitka, tá aj bola, len sme ju museli nejako prijať a vyrovnať sa s tým. V ďalšom zápase si musíme dať pozor na všetko, netreba nič podceniť. Tých finálových zápasov už mám niekoľko za sebou a viem, že každý jeden je stále ťažký.“

Niké Extraliga žien – finále play-off – 1. zápas – sobota 15.04.2023, 18.00 h – Diplomat aréna – Piešťany

Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 75:51 (23:19, 39:27, 57:38)

Štvrtiny: 23:19, 16:8, 18:11, 18:13. Rozhodovali: Ženiš, Margala, Obertová. Diváci: 875. Stav série: 1:0 (na 3 víťazné zápasy).

Zostava Piešťanské Čajky a body: Mujović 20, James 18/4 trojky, A. Mandić 10, G. Andělová 9, Jurčenková (C) 4/10 doskokov (Rusiňáková 6, Martišková 5, Moravčíková 3). Tréner: P. Jankovič. TCH: 30. Jankovič (tréner).

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Pulliam 23/9 ziskov, Hruščáková 8, Nofuente 8, Kozáková 6, Holíková 4 (D. Kollárová 2, van Dalen (C) 0, Da Cruz 0, Grigerová 0). Trénerka: Z. Žirková. Vyfaulovaná: 40. Kozáková.

TH: 6/8 – 7/9, trojky: 11/25 – 4/16, fauly: 17 – 16, doskoky: 39 – 26, asistencie: 14 – 10, zisky: 17 – 13, straty: 21 – 21, bloky: 1 – 1, streľba z poľa: 29/60 (48%) – 20/53 (37%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.