Súboje s Čajkami nikdy neomrzia

V uplynulých sezónach je ich viac než dosť, ale vždy ide o veľa. Veríme, že sa bude opäť na čo pozerať a haly v oboch mestách budú plné.

Už v sobotu odštartuje finálová séria Niké Extraligy žien. Basketbalistky banskobystrickej Slávie sa pokúsia zosadiť z trónu Piešťanské Čajky, ktoré túžia po skompletizovaní majstrovského hetriku.

Pôjde o súboj dvoch najúspešnejších slovenských tímov z minulej a aktuálnej sezóny. Mali by sa poznať dokonale, keďže sa stretli už mnohokrát. V sezóne 2022/2023 sme mohli byť svedkami až desiatich súbojov medzi pumami a Čajkami, a to v rámci extraligy, základnej skupiny Eurocupu a finále Slovenského pohára. Všetky vzájomné merania síl v minulom ročníku ovládli zverenkyne trénera Petra Jankoviča.

Aj v aktuálnej sezóne pôsobili obe družstvá v Eurocupe, ale už nie v jednej skupine. Čajky tentokrát nepostúpili do play-off, zatiaľ čo naše slávistky si prvé víťazstvo v druhej najprestížnejšej európskej ženskej súťaži stále nepripísali. Nechýbali však ani súboje na medzinárodnej scéne. V piešťanskej Diplomat aréne sa proti Slávii radoval domáci tím zo zisku Alpsko-jadranského pohára aj postupu do finále Federálneho pohára.

V tejto sezóne sa tak extraligoví finalisti stretli zatiaľ šesťkrát, keďže duel posledného kola nadstavby extraligy vyhrali Čajky kontumačne, pričom na bilanciu sa nám pozerá lepšie ako takto pred rokom. Negatívnu sériu proti Piešťanom, ktorá trvala po ligovej výhre bystrických púm v októbri 2019, ukončil tím Zuzany Žirkovej 18. februára v Ružomberku, keď sme sa po dráme radovali zo zisku Slovenského pohára. O desať dní neskôr prišiel na rad extraligový duel v hale na Štiavničkách a výhra Slávie o 28 bodov. Pred nami sú ešte minimálne tri zápasy.

Pred rokom dvíhali majstrovský pohár v Diplomat aréne nad hlavu hneď dve súčasné slávistky, Božica Mujović a Natália Martišková. Pod Urpín prišli s cieľom stáť opäť na víťaznej strane. Na základe vyššie spomenutého však sú favoritom Piešťanské Čajky, ktoré si v semifinále podľa očakávania poľahky poradili s ŠBK Šamorín. Do aktuálneho ročníka poskladali opäť silný káder, na čele s etablovanou Američankou Ke’Shunan James, ktorá neraz predviedla svoje majstrovstvo naplno aj v dueloch s našimi pumami. V lige si James pripisuje v priemere 18,35 bodu na zápas.

Úvodné stretnutie finálovej série je na programe v sobotu 20. apríla o 18.00 h v piešťanskej Diplomat aréne. Ako sme si už za posledné týždne zvykli, v Banskej Bystrici bude basketbalu patriť streda. Tú najbližšiu, 24. apríla, privítame Čajky na domácej palubovke v Športovej hale Dukla o 18.00 h. Vstupenky si môžete zakúpiť tu – VSTUPENKY NA FINÁLE.

Program finálovej série play-off Niké Extraligy žien 2023/2024 (na 3 víťazstvá)

1. zápas – sobota 20.04 o 18.00 h: Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica

2. zápas – streda 24.04 o 18.00 h: Slávia Banská Bystrica – Piešťanské Čajky

3. zápas – sobota 27.04 o 18.00 h: Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica

prípadný 4. zápas – streda 01.05 o 18.00 h: Slávia Banská Bystrica – Piešťanské Čajky

prípadný 5. zápas – sobota 04.05 o 18.00 h: Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica