Slávistky porazili Čajky už aj v extralige, tentokrát vysoko

Naše slávistky privítali v poslednú februárovú stredu v repríze finále Slovenského pohára a dohrávke tretieho kola extraligovej nadstavby Piešťanské Čajky. Päťsto divákov sledovalo skvelý výkon a vysoké víťazstvo bystrických púm.

Obe družstvá boli od začiatku precízne a sústredené v defenzíve, veľa košov v úvode nepadalo. V závere 5. minúty poslala Sláviu do najtesnejšieho vedenia (5:4) prvou trojkou duelu Kristýna Brabencová. Po ďalších minútkach bez zmeny skóre sa v krátkom slede trafila z diaľky Lindsey Pulliam aj Božica Mujović. Krátko nato ich na opačnej strane napodobnila Ke’Shunan James, keď znížila späť na rozdiel jediného bodu (11:10). Prvú 10-minútovku zakončila štvrtou trojkou Slávie Natália Martišková (18:14).

V úvode druhej časti skórovala spoza perimetra aj Lucia Striešová, ale svoju druhú odpoveď za tri body našla James (23:21). Trojkový koncert pokračoval a aj ďalšie koše padali spoza oblúka. Svoj druhý pridala Striešová, následne kontrovala Evita Herminjard. Čajky sa nakrátko ujali tesného vedenia (31:32), no naše hráčky potom odskočili výborným úsekom na 41:34, pričom našu siedmu trojku v prvom polčase dala Kseniya Malashka. Zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej napokon odišli do šatne s 8-bodovým náskokom.

Naše pumy úvod druhého polčasu nezaspali a v prvých dvoch minútach si vypracovali dvojciferný náskok (49:36). Po time-oute trénera hostiek Petra Jankoviča aj vďaka druhej trojbodovej strele Brabencovej navýšili rozdiel už na 18 bodov. Čajky sa v druhom polčase presadili až po tri a pol minútach, keď svoju tretiu trojku pridala James, ale Brabencová sa o chvíľu presadila spoza oblúka opäť a už to bolo o dvadsať (59:39). Úradujúce majsterky do konca tretej štvrtiny manko mierne skresali (67:50).

Štvrtú štvrtinu otvorila našou desiatou a svojou druhou trojkou Malashka a po reakcii hostiek nám prinavrátila 20-bodové vedenie košom s faulom Pulliam. Hráčky Piešťan sa už do zápasu nevrátili a slávistky napokon vyhrali rozdielom triedy. V piatom tohtosezónnom vzájomnom stretnutí nastrieľali naše hráčky až 11 trojok a prezentovali sa solídnou, 51-percentnou úspešnosťou streľby z poľa. Čajky porazili po prvýkrát v extraligovej sezóne.

Povedali po zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Dievčatá nastúpili so sebavedomím, a ono sa to hneď odrazilo. Dostali spätnú väzbu od divákov, takže sa hralo fantasticky. Padli nám nejaké strely vždy, keď sa to lámalo. Donútili sme Čajky k 22 stratám, výborná obrana. Bura odviedla výbornú robotu v obrane, ale to každá jedna, ktorá vstúpila na ihrisko. Čajky nie sú momentálne v pohode, my sme to využili tak, ako to ony využívali po minulé roky. Príde ďalší zápas a môže to byť úplne inak. Naštartovalo nás víťazstvo v Slovenskom pohári, chytili sme istotu. Tým pádom dievčatá inak nastupovali do zápasu, určite nás to povzbudilo. Aj sa konečne zmeny, ktoré tu boli, dali dokopy. Každá si našla svoje miesto, a tým pádom sa už inak vidia na ihrisku. Odozva divákov je tá najkrajšia odmena. Škoda, že ich nebolo ešte viac, lebo sme sa im naozaj odvďačili za to, že chodia. Verím, že v budúcnosti ich bude chodiť ešte viac.“

Kristýna Brabencová, hráčka Slávie, 18 bodov, 3 trojky, 4 bloky: „Nikto nečakal, že vyhráme až o toľko bodov, ale išli sme si pre to už od začiatku. Nechceli sme ich vôbec podceniť a myslím si, že sme im vrátili tie prvé prehry aj s úrokmi, ale nie je to posledný zápas. Budeme s nimi do konca sezóny ešte bojovať. Dôležitý krok vpred pre nás, dôležitý aj z mentálneho hľadiska, že vieme, že ich môžeme poraziť aj o viac bodov ako minule. Verím tomu, že zápas sa zlomil tým, že sme nepodcenili tretiu štvrtinu a konečne do nej vstúpili v takom tlaku, akom sme chceli. Ony nám potom nechali nejaké voľné strely. Konečne nám padalo z diaľky aj spod koša, takže konečne sa k nám priklonilo aj šťastie. Vo finále Slovenského pohára sme na neutrálnej pôde necítili taký tlak, čo bolo lepšie pre nás. Hrali sme s čistejšou hlavou, konečne si sadli naše tímové veci, našli sme si cestu k sebe a konečne nám vychádza to, čo chceme od začiatku sezóny. To, že nám päťsto ľudí tlieskalo v stoji, to je krásne. Dúfam, že nabudúce si sem nájdu opäť cestu a bude ich chodiť ešte viac.“

Kseniya Malashka, hráčka Slávie, 15 bodov, 3 trojky: „Užila som si tento zápas, bol intenzívny. Skvelá energia na palubovke, takisto z lavičky, podporovali sme sa navzájom. Hrali sme na hrane našich možností, delili sa o loptu a ukázali všetko, na čom pracujeme v tréningu. Dnes si užijeme víťazstvo a potom pokračujeme v práci. Rozhodujúce bolo, že sme na ne vyleteli hneď od začiatku. Som veľmi šťastná, že som tu a užívam si hru s mojím tímom. Atmosféra bola úžasná. Užívala som si pohľad na toľko ľudí, detí. Vždy chcem hrať pre deti, takže čím viac ľudí príde, tým viac príde aj detí, čo je dobré pre budovanie slovenského basketbalu.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „Myslím si, že prvý polčas ešte ako-tak, aj keď sme už horeli v obrane. Druhý polčas ale absolútne nezvládnutý, domácim sme dovolili hrať to, čo chceli. Dostali sme vysokú školu efektivity, strieľali s vysokou percentuálnou úspešnosťou. Tak, ako sme ich naštartovali, to len potom doklepli do konca. Hrali v pohode celý zápas, momentálne sú vo veľmi dobrej forme. Ťažko sa mi hľadajú slová po prehre o takmer 30 bodov. Nechcem povedať, že nečakanej, ale toto je už moc aj na mňa. Treba s tým niečo robiť.”

Niké Extraliga žien – nadstavba o 1. až 4. miesto – dohrávka 3. kola – streda 28.02.2024, 18.00 h – ŠH Dukla, B. Bystrica

Slávia Banská Bystrica – Piešťanské Čajky 86:58 (18:14, 44:36, 67:50)

Štvrtiny: 18:14, 26:22, 23:14, 19:18. Rozhodovali: Kúkelčík, Bara, Gacík. Diváci: 502.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Pulliam 21, Malashka 15/3 trojky, Mujović (C) 11, Bura 7, Martišková 4 (Brabencová 18/3 trojky, Striešová 6, da Cruz 2, Holíková 0, Užovičová 0). Trénerka: Z. Žirková.

Zostava Piešťanské Čajky a body: James 20/4 trojky, Herminjard 7, Stašová 5, Jurčenková (C) 4, Taušová 2 (Mitrasinović 8, Mandić 5, Moravčíková 7, Vandlíková 0). Vyfaulovaná: 34. Jurčenková, 40. James.
Tréner: P. Jankovič.

TH: 17/23 – 9/17, trojky: 11/25 – 7/22, fauly: 18 – 23, doskoky: 32 – 31, asistencie: 23 – 17, zisky: 12 – 8, straty: 13 – 22, bloky: 5 – 1, streľba z poľa: 29/56 (51%) – 21/54 (38%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Tabuľka Niké Extraligy žien – skupina o 1. až 4. miesto
Poradie Zápasy Body Výhry Prehry Úspešnosť Skóre Rozdiel
1. Piešťanské Čajky 9 17 8 1 88,9 % 673:472 201
2. Slávia Banská Bystrica 9 15 6 3 66,7 % 685:529 156
3. MBK Ružomberok 9 13 4 5 44,4 % 562:515 47
4. ŠBK Šamorín 9 9 0 9 0,0 % 361:765 -404

Nasledujúci zápas odohrajú basketbalistky banskobystrickej Slávie v stredu 6. marca od 18.00 h, keď v Športovej hale Dukla privítajú MBK Ružomberok.

Foto: Ivan Golembiovský