Zápas so Šamorínom sme zvládli, Striešová klubovou rekordérkou

Naše slávistky hostili v stredu 13. marca od 18.00 h v rámci 5. kola nadstavbovej skupiny Niké Extraligy žien o 1. až 4. miesto ŠBK Šamorín. Lucia Striešová nastúpila na svoj 157. zápas v najvyššej slovenskej súťaži v našom drese, čím sa stala klubovou rekordérkou v počte extraligových štartov. Prekonala Lauru van Dalen.

Po finálovom turnaji Alpsko-jadranského pohára nám chýba trojica zranených hráčok – Božica Mujović, Kseniya Malashka a Lindsey Pulliam. Na palubovku sa však vrátila Natália Martišková a naše pumy aj bez spomínaných opôr vstúpili do zápasu výborne, a síce šnúrou 12:0. V podobnom duchu sa niesol až zvyšok prvej štvrtiny, v ktorej naše hráčky inkasovali len jeden kôš z hry a tri trestné hody – 21:5. Rovnaký počet bodov dali bystrické pumy aj v druhej časti. V 14. minúte sme po prvýkrát viedli o dvadsať bodov a krátko pred koncom polčasu nachvíľu o tridsať, ale posledný kôš pred odchodom do šatní patril hostkám – 42:14.

Úvod druhého polčasu nevyšiel slávistkám podľa predstáv, keď hráčkam Šamorína dovolili skórovať trikrát v rade. Potom sa opäť rozbehli, ale tretia štvrtina bola celkom vyrovnaná (14:12). Napokon sme po nej viedli presne o tridsať a v záverečnej časti Žirkovej zverenkyne navýšili náskok o 9 bodov. V zápase dostali bohatú minutáž všetky hráčky na oboch súpiskách a bolo v ňom cítiť, že oba tímy sa v prvom rade pripravujú na blížiace sa play-off boje. Najlepšou strelkyňou duelu bola s 26 bodmi Natália Martišková. Patricia Bura si pripísala 14 bodov a až 16 doskokov. Double-double zaznamenala aj naša odchovankyňa a najviac bodujúca hráčka ŠBK Šamorín Zuzana Vargová, ktorá sa prezentovala 13 bodmi a 14 doskokmi.

Pred posledným kolom nadstavbovej časti je už isté, že v štvrťfinále, hranom na dve víťazstvá, nás čaká mestské derby proti BK ŠK UMB. Prvý zápas je na programe v stredu 20. marca o 18.00 h v Športovej hale Dukla. Ešte predtým čaká naše pumy ďalší duel na palubovke Piešťanských Čajok, ten začne v sobotu 16. marca o 18.00 h.

Povedali po zápase

Laura van Dalen, asistentka trénerky Slávie: „Výsledkovo je to v náš prospech, mali sme to pod kontrolou počas celého zápasu. V mnohých situáciách sme trošku poľavili, prispôsobili sa. Tam mi chýbala väčšia agresivita aj komunikácia v obrane, tá bola v mnohých častiach nedostatočná, keďže je to príprava aj do ďalších zápasov. Máme čo zlepšovať, hlavne aj v takýchto zápasoch, kde niektoré hráčky naberajú minúty a cenné skúsenosti a tie skúsenejšie môžu zlepšovať to, čo im v iných zápasoch nejde. Takže aj tieto zápasy sú veľmi dôležité a je vhodné, aby sme tak k tomu pristupovali v každom smere. Práve v takom zápase, kde hrá tých osem-deväť statočných, je dôležité, aby tam bolo povzbudzovanie aj energia, na ihrisku aj na lavičke, lebo predsa, tí diváci prišli, mali sme tu decká, ktoré povzbudzovali, takže to ma trošku mrzí, ale verím, že to bolo len nejaké aktuálne nastavenie. Kristýna Brabencová nehrala druhý polčas, lebo sa necítila úplne dobre. Zhodnotili sme, že bude fajn, keď ten druhý polčas vypustí, prezlečie sa a bude v teple, keďže dnes tu bolo trošku chladnejšie, aby bola pripravená na sobotu. Gratulujem Lucke a verím, že ešte zdvojnásobí ten počet. Teším sa, že to môžem ešte prežívať s ňou. Tešíme sa na štvrťfinále s UMB. Nemusíme cestovať ďaleko a určite bude dobrá atmosféra, lebo je to v podstate domáce prostredie pre obidva tímy. Ja sa na to teším, a verím, že príde mnoho fanúšikov a oba tábory si to vychutnajú.“

Lucia Striešová, hráčka Slávie, klubový rekord v počte extraligových štartov: „Vau, ani som o tom netušila, ale asi to dáva zmysel, keďže som tu už neviem koľkú sezónu. Je to pekné. Spomínam skvele aj na tie prvé roky v extralige, boli sme super tím, boli to pekné časy. Laura o tom tiež podľa mňa netuší, ale určite jej to poviem v šatni. Neviem, či ju to nevyhecuje možno ešte na nejaký comeback. Pre nás je dôležité, že sme zvládli zápas relatívne v zdraví, to je momentálne asi to najpodstatnejšie. Určite tam bolo množstvo chýb, ale budeme sa sústreďovať skôr na tú prichádzajúcu časť sezóny. Derby s UMB je vždy super, lebo sa s dievčatami poznáme. Budeme favoritom, ale UMB-čka nám určite nič nedaruje zadarmo.“

Liana Užovičová, hráčka Slávie: „Som veľmi rada, že som si zahrala, všetky mladé hráčky sme mali veľa priestoru. Bolo to fajn, snažili sme sa hrať jednoducho, rýchlo. Ale bolo občas cítiť, že teraz to bolo trošku náročnejšie, keďže cez víkend sme boli v Piešťanoch a my mladšie sme hrali aj juniorskú ligu. Celkovo aj tá energia, keď je len polovica tímu, je menšia. Tento zápas bol akoby taká predpríprava na zápas, ktorý nás čaká v sobotu v Piešťanoch, a následné play-off. V štvrťfinále máme UMB-čku, takže sa tešíme, že nemusíme nikam cestovať, je to fajn.“

Timea Sujová, trénerka ŠBK Šamorín: „My sme sem prišli hlavne odohrať ten zápas. Potrebovali sme rozložiť minúty, hlavne kvôli tomu, že nás čaká hustý program, keďže sa po ukončení nadstavby začína hneď v stredu play-off, na to sa sústredíme. Máme najťažšieho súpera v tom zmysle, že budeme hrať štvrtý proti piatemu. To, čo som chcela, sme splnili, aj keď ten herný prejav v prvom polčase bol za mňa trošku ustráchaný. Mohli sme klásť väčší odpor, aj rozumnejšie riešiť nejaké veci. Strašne veľa strát máme a doskok nemáme postrážený, lebo okrem dvoch-troch hráčok nikto nejde na doskok, takže na toto si budeme musieť dať pozor.“

Niké Extraliga žien – nadstavba o 1. až 4. miesto – 5. kolo – streda 13.03.2024, 18.00 h – ŠH Dukla, B. Bystrica

Slávia Banská Bystrica – ŠBK Šamorín 76:37 (21:5, 42:14, 56:26)

Štvrtiny: 21:5, 21:9, 14:12, 20:11. Rozhodovali: Bartoš, Sirocký, Višniarová. Diváci: 132.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Martišková (C) 26, Bogićević 14, Bura 14/16 doskokov, da Cruz 5, Brabencová 5 (Holíková 6, Užovičová 4, Striešová 2, Podhradská 0).
Trénerka: Z. Žirková.

Zostava ŠBK Šamorín a body: Vargová 13/14 doskokov, Slama 5, Bábiková 5, Lüttmerdingová 4, Marcová 4 (Ošťádalová 4, Vondrysková 2, Soóky 0).
Trénerka: T. Sujová.

TH: 11/12 – 7/11, trojky: 3/17 – 2/15, fauly: 18 – 15, doskoky: 52 – 33, asistencie: 20 – 9, zisky: 15 – 14, straty: 20 – 28, bloky: 7 – 3, streľba z poľa: 31/71 (43%) – 14/57 (24%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Tabuľka Niké Extraligy žien – nadstavba o 1. až 4. miesto po 5. kole
Poradie Zápasy Body Výhry Prehry Úspešnosť Skóre Rozdiel
1. Piešťanské Čajky 11 21 10 1 90,9 % 859:561 298
2. Slávia Banská Bystrica 11 19 8 3 72,7 % 835:620 215
3. MBK Ružomberok 11 15 4 7 36,4 % 677:670 7
4. ŠBK Šamorín 11 11 0 11 0,0 % 426:946 -520

Foto: Ivan Golembiovský