Šamorínu sme nastrieľali stovku, veľa sme však inkasovali

Basketbalistky banskobystrickej Slávie v poslednom domácom vystúpení pred play-off pokorili proti Šamorínu 100-bodovú hranicu, čo sa im podarilo po tretíkrát v sezóne. Naše pumy však inkasovali až 72 bodov.

Pumy zlomili zápas šnúrou v druhej štvrtine

Hráčky Slávie v úvode za súperkami bodovo zaostávali, ale najmä vďaka trojkám Dominiky Kollárovej a Lucie Striešovej sme po prvej štvrtine viedli 21:17. Zlomová fáza duelu prišla po tom, čo sa Šamorínčanky zásluhou Timey Sujovej priblížili na 5 bodov. Naše pumy odpovedali 16-bodovou sériou, cez ktorú sa presadzovala najmä Ruth Sherrill. Až 32 bodov Slávie v druhej štvrtine znamenalo 19-bodový polčasový náskok (53:34). Extra ovácie si krátko pred prestávkou vyslúžil kôš Simony Neuschlovej, ktorá hrala prvý zápas po dlhodobom zranení.

V tretej časti navýšili naše dámy náskok o ďalších 10 bodov, hoci prvé minúty po zmene strán priniesli vyrovnaný priebeh. Trénerka Zuzana Žirková pred poslednou 10-minútovkou výrazne obmenila päticu na palubovke a priestor dala najmä najmladším hráčkam. Štvrtá štvrtina bola vyrovnaná a hoci bolo o víťazovi už dávno rozhodnuté, v hre bola 100-bodová hranica. Tú sa napokon hráčkam Slávie podarilo pokoriť, keď 9 sekúnd pred koncom rozjasala publikum Michaela Grigerová.

Zahrali si všetky, potešili uzdravené hráčky či úspešnosť streľby

S trojciferným bodovým nástrelom idú samozrejme v ruka v ruke zaujímavé výkony z pohľadu individuálnych štatistík. Pod košmi opäť úradovala Ruth Sherrill, ktorá má na konte ďalšie double-double, keď zaznamenala 28 bodov a 13 doskokov. Až 12 asistencií nazbierala 12-bodová Ceejay Nofuente. Po zranení odohrala svoj prvý zápas v nadstavbovej skupine Dominika Kollárová, ktorá dala slušných 10 bodov, pričom premenila oba svoje pokusy spoza trojkového oblúka. „Som rada, že som pomohla k tímovému víťazstvu. Asi som aj so svojím výkonom spokojná, lebo som odovzdala všetko, čo som mohla, a aj tá streľba potešila,“ povedala 19-ročná Kollárová.

Priestor na palubovke dostali všetky hráčky na súpiske Slávie, pričom takmer všetky aj bodovali. Medzi nimi aj 19-ročná Simona Neuschlová, ktorá sa vrátila do zostavy po 4-mesačnej pauze zapríčinenej zranením. „Po kondičnej stránke boli niektoré úseky náročné. Mala som laktát asi trikrát, ale snažila som sa vydržať a dať zo seba čo najviac. Som aj celkom spokojná, lebo som si siahla až na dno síl. Noha je v pohode, už to necítim a počas hry som na to ani nemyslela, z čoho som celkom prekvapená,“ prezradila Neuschlová.

Naše pumy sa prezentovali až 61-percentnou úspešnosťou streľby z poľa. Aj družstvo Šamorína zaznamenalo solídne číslo, keď svoju úspešnosť streľby dostalo na 47%. Na strane ŠBK to padalo najme 22-bodovej Timei Sujovej, ktorá dala 3 trojky a pridala 10 asistencií, ale aj 9 strát. Pred stretnutím sa z nášho tábora ozývali hlasy o sile Šamorínčaniek na útočnom doskoku, no Žirkovej zverenkyne dokázali hostky preskákať celkovo 38 – 25.

Žirková: Dostať 72 bodov je šialené

Trénerka Slávie Zuzana Žirková nebola v pozápasovom hodnotení spokojná s počtom inkasovaných bodov, ale našla aj pozitíva. Slovo dostali aj dve mladé hráčky, ktoré sa vrátili po zranení. Zápas hodnotila aj najlepšia strelkyňa Šamorína Timea Sujová.

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Dnes sme nesplnili žiadny čiastkový cieľ, ktorý sme si dali. Tie sa týkali konkrétneho počtu bodov Timey (Sujovej), počtu útočných doskokov súperiek a inkasovaných bodov. Dievčatá ale mali plusové body, keď ubránili prvú vstupnú prihrávku, čo sa párkrát podarilo. Naozaj sme celý týždeň tvrdo robili na tom, aby sme zagresívnili našu obranu. Miestami to tak aj vyzeralo, ale dostať 72 bodov je šialené. Mladé baby dnes dostali dosť šancí, a aj keď sú tam jednu-dve minúty, tak svoju útočníčku musia zožrať. Ja mám skôr pocit, že sa snažia schovávať, a to je škoda. Ťažšie sa im budú získavať skúsenosti, keď za tú chvíľu nedokážu odovzdať na ihrisku to najviac, čo by mohli. Stratili sme 24 lôpt, čo je neskutočne veľa. Samozrejme, Šamorínu padli aj nejaké šťastné koše, ale to k tomu patrí, lebo boli odvážne a my sme niekedy neboli odvážne. Boli tam aj pozitíva. Mladé hráčky dostali možnosť hrať, Tamča Podhradská sa presadila. Dokonca sme splnili taktický pokyn, ktorý sme si nakreslili, čo je pre mňa pozitívne, lebo máme s tým veľký problém.“

Dominika Kollárová, 10 bodov v zápase, prvý zápas v nadstavbovej skupine po zranení: „Počas celého týždňa sme pracovali na zagresívnení našej obrany, čo sme sa snažili preniesť do zápasu. Myslím, že väčšinu času sa nám to darilo. Určite tam boli aj slabšie momenty, ale snažili sme sa dať dôraz na agresivitu. Stanovili sme si aj nejaké ciele, nie všetky sme splnili, ale tak výhra poteší. Stovka samozrejme tiež teší, ale na druhú stranu, súper nám dal veľa bodov, za čo nie sme dvakrát rady.“

Simona Neuschlová, hráčka Slávie, návrat po dlhodobom zranení: „V zápase sme nesplnili ciele, ktoré sme si dali v šatni a dostali sme o tridsať bodov viac ako sme chceli. Takže to nie je veľmi uspokojivé, ale budeme sa snažiť do budúcna na tom pracovať a zlepšiť svoj výkon. Som rada, že Džidži (Michaela Grigerová) premenila posledný útok a dala posledný kôš, vďaka ktorému sme prekonali stovku.“

Timea Sujová, hráčka ŠBK Šamorín, 22 bodov v zápase: „Zápas sme začali dobre. Kým sme hrali my staršie skúsené hráčky, tak sme to aj celkom držali. Akonáhle sa potom prestrieda, tak to u nás hneď padá. Odohrali sme ale lepší zápas ako naposledy doma s Piešťanmi, lebo tam sme úplne vybuchli. To ma teší, že sme s výkonom išli vyššie. Áno, zápas sa určite zlomil v druhej štvrtine. My sa nemôžeme porovnávať so Sláviou, ktorá má zahraničné hráčky. My hráme iba so slovenskými, ale akonáhle u nich nehrali legionárky, tak sa zápas vyrovnal, čo ma teší. Strelecky sa nám darilo, ale neteší ma tá inkasovaná stovka, lebo sme veľakrát nedisciplinované v obrane. To musíme vylepšiť, lebo v play-off nás to môže stáť zápas, alebo dobrý výsledok.“

Niké Extraliga žien – nadstavbová skupina o 1. až 4. miesto – 5. kolo – nedeľa 26.02.2023, 18.00 h – ŠH Dukla na Štiavničkách

Slávia Banská Bystrica – ŠBK Šamorín 101:72 (21:17, 53:34, 78:49)

Štvrtiny: 21:17, 32:17, 25:15, 23:23. Rozhodovali: Šarišský, Donovalová, Bullo. Diváci: 172.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Sherrill 28, Nofuente 12 (1), Pulliam 11 (1), Grigerová 8, Striešová 7 (1) (D. Kollárová 10 (2), Kozáková 8, Podhradská 6, Holíková 5, van Dalen (C) 4, Neuschlová 2, Nagyová 0). Trénerka: Z. Žirková. Asistent: M. Suriak.

Zostava ŠBK Šamorín a body: Sujová 22 (3), Vargová 12, Marcová (C) 10 (1), Lüttmerdingová 8 (1), Bábiková 3 (Vaigl 10, Lelkes 6, Slama 1, Takács 0). Tréner: A. Diósi.

TH: 11/8 – 7/15, trojky: 5/12 – 5/15, fauly: 19 – 10, doskoky: 38 – 25, asistencie: 28 – 21, zisky: 14 – 18, straty: 24 – 25, bloky: 4 – 3, streľba z poľa: 44/71 (61%) – 30/63 (47%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.