S Čajkami prehra o jedenásť bodov aj doma, ale výkon lepší. Brabencová dala 31 bodov

Naše slávistky v nedeľu 17. decembra na domácej palubovke v Športovej hale Dukla prehrali s Piešťanskými Čajkami o jedenásť bodov. Úradujúce majsterky mali výrazne navrch len v úvode druhého polčasu, kedy v konečnom dôsledku rozhodli o svojom víťazstve. V šlágri 12. kola Niké Extraligy žien vynikala Kristýna Brabencová.

Skóre stretnutia otvorili z trestného hodu hostky, ale naše hráčky sa 6-bodovou šnúrou, na ktorej sa dvomi košmi podieľala Kristýna Brabencová, dostali do vedenia. Úradujúce majsterky následne otočili priebežný stav a držali sa v tesnom vedení, ale v závere prvej štvrtiny vyrovnala na 16:16 prvou trojkou zápasu Brabencová.

V úvode druhej časti sa postarala o prvú presnú trojbodovú strelu hostiek Bérengére Dinga-Mbomi a družstvo z kúpeľného mesta si v prvej polovici druhej štvrtiny vypracovalo 6-bodový náskok. Zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej ale súperkám nedovolili odskočiť a stiahli stratu na jediný bod. Po time-oute trénera hostiek Petra Jankoviča trafila trojku Ke’Shunan James, ale rovnakou mincou odpovedala Natália Martišková. Posledný kôš prvého polčasu patril Čajkám, ktoré tak išli do šatne s 3-bodovým vedením (29:32).

Druhý polčas otvorila košom Patricia Bura, ale vzápätí trafila na opačnej strane trojku a dvojku Ana Mandić. Hráčky Piešťan mali navrch aj vo zvyšku prvej polovice tretej štvrtiny, keď sa na konci 24. minúty po prvýkrát dostali do dvojciferného vedenia (35:45). Naše pumy držala v hre Brabencová, ktorá košom s faulom znížila na 5-bodový rozdiel, a v tom momente mala na konte viac bodov ako všetky ostatné naše hráčky spolu. Potom si Čajky prinavrátili dvojciferné vedenie (40:51), následne výborne hrajúca Brabencová pridala svoju druhú presnú strelu za tri body, ale vzápätí ju na opačnej strane napodobnila James. Šláger gradoval a aj ďalší kôš padol spoza perimetra, tentokrát dala svoj druhý týmto spôsobom Martišková (46:54). Slávistky ešte znížili a zdalo sa, že do štvrtej štvrtiny pôjdu s 5-bodovým mankom, ale tretie dejstvo zakončila trojkou s klaksónom 17-ročná reprezentantka Nataša Taušová (50:58).

Taušovej patril aj prvý kôš záverečnej 10-minútovky, a tak to bolo opäť o desať. Brabencová ale dvojkou znížila a následne trafila krásnu 3-bodovú strelu z osi palubovky (55:60). Naše pumy ale nedokázali urobiť najdôležitejší krok, ktorým by sa priblížili súperkám na kontakt. Svoju tretiu trojku v stretnutí pridala okrem Brabencovej aj Martišková, ale Čajky si stále prinavracali vedenie na úrovni okolo desiatich bodov. Zápas napokon skončil 11-bodovým rozdielom, teda tak, ako aj v prvom tohtosezónnom meraní síl dvoch finalistov extraligy aj pohára z minulého ročníka.

Kristýna Brabencová, ktorá v sobotu oslávila 24. narodeniny, napokon nastrieľala skvelých 31 bodov, ku ktorým pridala 5 doskokov. Natália Martišková zakončila duel so 17-timi bodmi na konte, ale ďalšie hráčky Slávie nemali v útoku práve svoj najlepší deň. Na piešťanskej strane to padalo najviac 22-bodovej Ke’Shunan James, ktorá si pripísala aj 9 doskokov. Súboj o to, kto pôjde do vianočnej a novoročnej prestávky na prvom mieste, bol zároveň posledným tohtoročným zápasom basketbalovej extraligy žien.

Povedali o zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Premenili sme len 13 z 21 trestných hodov, dostali sme 18 bodov z druhých šancí a mali sme len 9 útočných doskokov. To bolo dnes rozhodujúce. Myslím si, že dnes neboli Čajky lepším tímom. Bol to pekný, vyrovnaný zápas pre divákov, ale výsledok je aký je a sme opäť v tom istom. Myslím si, že to bol úplne rozdielny zápas ako v Piešťanoch, po celý zápas to bolo otvorené. Boli tam drobné veci, ktoré sme zase nedokázali zlomiť. Aj keď sme ubránili, potom sme stratili jednoduché lopty. Plus mali nejaké strely o dosku, priklonilo sa k nim šťastie. Áno, Kristýnu Brabencovú treba pochváliť, ale bohužiaľ, je to málo, keď máte Snežanu Bogićević, ktorá dá nula bodov, a Lindsey Pulliam, ktorá dá dva. Nepridali dnes nič. Bol to ale výborný zápas, bodaj by ich bolo takýchto viac. Verím, že atmosféra sa bude dôležitosťou zápasov ešte stupňovať.“

Kristýna Brabencová, hráčka Slávie, 31 bodov: „Bojovali sme, čo nám sily stačili. Škoda toho konca, mohli sme to dobojovať ešte lepšie. Nepadlo nám pár striel, ktoré by nám normále mohli. Šestky sme mali zlé, pritom to je niečo, čo by sme mali, ako hovoria tréneri, dávať so zavretými očami. Myslím si ale, že sme na dobrej ceste do ďalších zápasov. Budeme pracovať na našich nedostatkoch a dúfam, že v budúcom zápase už vyhráme. Som rada, že mi to dnes padalo, že som mohla pomôcť tímu tak, ako som pomohla. Škoda tých pár nepremenených striel, možno by to vyzeralo inak, keby som dala aj tie. Áno, myslím si, že ten úvod tretej štvrtiny nás nakoniec zlomil. Snažili sme sa, bojovali sme, ale ony sú veľmi kvalitný tím. Musíme zapracovať na našich nedostatkoch v obrane, na rotáciách, na lepšej komunikácii. Bojujeme s tým od začiatku sezóny, tak dúfam, že po sviatkoch si to konečne sadne a sadneme si so všetkými novými spoluhráčkami, ktoré nám prichádzajú do tímu. Atmosféra bola super. Som veľmi rada, že sa na nás prišlo pozrieť toľko fanúšikov. Dúfam, že nabudúce prídu opäť, že sa im zápas páčil.“

Natália Martišková, hráčka Slávie, 17 bodov: „Pocity sú zmiešané. Oproti poslednému zápasu, ktorý sme hrali proti Piešťanom, sme spravili pokrok, ale stále sa to neodrazilo na výsledku. Čiže má to zmysel, čo robíme, ale musíme robiť viacej a tvrdšie. Stalo sa nám mnohokrát, že keď sme doťahovali, tak zase prišiel nejaký kôš, naše pochybenie, a potom nám zase odskočili. Každý zápas je iný, v niektorom sa darí viac inej hráčke, dnes to vyšlo na mňa a „Braby“, ale ten individuálny výkon a spokojnosť ide bokom, ak sa zápas nevyhrá. Som veľmi rada, že diváci prišli v hojnom počte. Naozaj nám to pomohlo v tých momentoch, kedy sme sa doťahovali na súpera. Ďakujeme za ich podporu.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „V prvom rade by som chcel zagratulovať obom tímom k výbornému zápasu. To som si aj želal, aby bolo vidno, že hrajú proti sebe dva eurocupové tímy. Veľmi dobre sme vstúpili do zápasu, koncentrovane. Udržali sme domáce, aby nám neušli hneď na začiatku a postupnou prácou sme si vybudovali mierny náskok, ktorý sme si stále dokázali udržať. Domáce stále doťahovali, ale trafili sme kôš, keď sme to najviac potrebovali. Dnes to bolo aj o šťastí, ale šťastie praje pripraveným, takže sa veľmi teším z tohto víťazstva.“

Radka Stašová, hráčka Piešťanských Čajok, 9 bodov: „Bol to posledný zápas v roku, bolo naším cieľom ho vyhrať a podržať si prvé miesto v tabuľke. To sa nám aj podarilo, takže ideme spokojné na sviatky. Bol to celkom vyrovnaný zápas. Bolo tam veľa úsekov, kedy sme sa striedali v tom, kto je na koni. Nám to vyšlo lepšie. Na začiatku druhého polčasu sme dominovali a nepustili sme ich do vyrovnania skóre, takže určite bolo rozhodujúce to, ako sme ho otvorili.“

Niké Extraliga žien – 12. kolo – nedeľa 17.12.2023, 18.00 h – ŠH Dukla – B. Bystrica

Slávia Banská Bystrica – Piešťanské Čajky 69:80 (16:16, 29:32, 50:58)

Štvrtiny: 16:16, 13:16, 21:26, 19:22. Rozhodovali: Tomašovič, Zubák, Karniš. Diváci: 551.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Brabencová 31/3 trojky, Bura 9, Mujović (C) 6, Pulliam 2, Holíková 0 (Martišková 17/3 trojky, Striešová 2, V. Kozáková 2, Bogićević 0).
Trénerka: Z. Žirková

Zostava Piešťanské Čajky a body: James 22, Herminjard 13, Jurčenková (C) 9, Stašová 9, Taušová 5 (Mandičová 16, Dinga-Mbomi 4, Moravčíková 2). Tréner: P. Jankovič.

TH: 21/13 – 21/17, trojky: 6/21 – 7/25, fauly: 21 – 21, doskoky: 35 – 28, asistencie: 13 – 13, zisky: 8 – 17, straty: 16 – 17, bloky: 5 – 3, streľba z poľa: 25/59 (42%) – 28/65 (43%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

8 BK AS Trenčín 466:1172 1/5 (16,67%) 0/6 (0,00%) 1/11 8,33%

Nasledujúci zápas odohrajú basketbalistky banskobystrickej Slávie v sobotu 6. januára na palubovke nováčika BK AS Trenčín.