Ružomberok sme zdolali po dráme do posledných minút

Basketbalistky banskobystrickej Slávie zvládli aj druhý zápas v extraligovej sezóne. V stredu na domácej palubovke zdolali MBK Ružomberok. Víťazstvo bystrických púm v šlágri druhého kola sa však vôbec nerodilo ľahko.

Stredoslovenské derby malo od úvodných sekúnd slušné tempo. Obe družstvá vstúpili do zápasu energicky, s dobrou defenzívou. Naše pumy v prvej 5-minútovke bodovo zaostávali, keď im do koša padla len jedna z desiatich striel z poľa. Zverenkyniam trénerky Zuzany Žirkovej sa však následne začalo dariť už aj v zakončení. Do konca prvej štvrtiny sme otočili na 17:16 najmä vďaka Natálii Martiškovej, ktorá nazbierala už v prvej časti 11 bodov.

V druhej štvrtine už mal navrch náš tím. Zásluhou Martiškovej a Snežany Bogićević nám padli prvé trojky a po polovici druhej časti sme po prvýkrát viedli dvojciferným rozdielom – 31:20. Vedenie o 11 bodov naše hráčky do polčasovej prestávky udržali – 40:29.

Pre družstvo Slávie bolo dôležité zachytiť úvod druhého polčasu a nedovoliť hostkám nakopnúť sa. To sa však nestalo. Hráčky Ružomberka v tretej štvrtine prevzali iniciatívu, výborne bránili, postupne ukrajovali zo straty a necelé dve minúty pred treťou prestávkou znížili na rozdiel jediného bodu – 45:44.

Do posledného dejstva sme napokon vstupovali s 3-bodovým náskokom. Štvrtú štvrtinu otvorila svojou druhou presnou strelou spoza perimetra Bogićević, ale hostky stále vzdorovali a opäť sa priblížili na bod. Súboj dvoch účastníkov FIBA EuroCupu tak priniesol drámu až do záverečných minút. Tréner MBK Juraj Suja si bral time-outy po dôležitých trojkách Snežany Boigćević (54:49) a Božice Mujović (57:51). Hostky sa ale potom opäť priblížili na jeden kôš. V posledných dvoch minútach duelu to zobrala na seba Božica Mujović, ktorá sa postarala o všetky naše zvyšné koše. Azda najdôležitejší bol ten 3-bodový 49 sekúnd pred záverečnou sirénou, ktorým reprezentantka Čiernej Hory zvýšila na 62:57. Napokon sme vyhrali o 9 bodov.

Povedali o zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Zachytili sme úvod, čo je jedno veľké pozitívum. Chvalabohu, súperky nedávali na začiatku body, lebo aj my sme sa v úvode trápili s našimi pozíciami a strelami. Potom sme už začali hrať našu hru. Robili sme to, čo sme mali, ono to fungovalo a natiahli sme náskok. V druhom polčase bolo naše rozhodovanie v útoku nejaké… neviem. Každý si chcel niečo vyskúšať, čo je škoda, lebo z voľných pozícií sme sa dostávali zbytočne do problémov. Útok nás ťahal v obrane, a malo by to byť naopak. Mali by sme sa chytiť v obrane, aj keď dostať 55 bodov je v poriadku, ale musíme sa dostať z obrany do útoku lepšie. My sme sa dnes necítili komfortne v útoku. Vedeli sme, ako bude Ružomberok hrať, nemá inú možnosť. Vďaka aj za takéto víťazstvo. Gratulujem súperovi k dnešnej hre, bolo to aspoň zaujímavé aj pre divákov. Aj my sme sa trošku spotili, čo je skvelé, takže spokojnosť.“

Božica Mujović, hráčka Slávie, 16 bodov, 8 asistencií a 7 ziskov: „Gratulujem môjmu tímu k víťazstvu. Bol to náročný zápas. V prvom polčase sme ukázali, že vieme hrať na vysokej úrovni, napravili sme nejaké chyby z predchádzajúcich zápasov. Na druhej strane, v druhom polčase, neviem čo sa stalo, ale v útoku aj v obrane sme vymýšľali bláznivé veci. Ale v poriadku, stále je len začiatok sezóny. Musíme pokračovať v práci, rozmýšľať nad našimi chybami a ísť krok za krokom. Áno, v poslednej štvrtine sa mi darilo, ale chcem pochváliť spoluhráčky, ktoré hrali dobre prvé tri štvrtiny a v poslednej mi vytvárali priestor na zakončenie. Ružomberčanky hrali tak, ako vždy, agresívne v obrane. Vždy je to proti nim náročné, ale boli sme na to pripravené. Dráma ako vždy, ale vyhrali sme, a to je najdôležitejšie.“

Natália Martišková, hráčka Slávie, 16 bodov: „Pocity sú pozitívne, lebo sme vyhrali, ale nerozumiem ani ja, z akého dôvodu sme dopustili takúto drámu. Začali sme dobre, v prvom polčase sme splnili to, čo sme chceli, ale takisto dobre musíme vstúpiť aj do druhého polčasu. Súperky v druhom polčase pridali na agresivite a naša koncentrácia sa rozpŕchla na rozhodcov a ostatné vplyvy, na ktoré sa ale sústrediť nemôžeme. Potom nám nepadli ľahké koše, a začalo to byť celé chaotické, čiže musíme do takýchto situácií priniesť viacej pokoja. Ale áno, súhlasím, že víťazstvo v takomto náročnom zápase nám pomôže po mentálnej stránke. Som rada, víťazstvo sa počíta.“

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Treba pogratulovať Bystrici, zvládli posledné dve minúty rutinérsky. Tie skúsenosti a individuality, ktoré v tíme majú, rozhodli zápas. So zápasom ale nie som spokojný, lebo 25 strát je veľa. S tým sa nedá vyhrať ťažký zápas s kvalitným súperom. Drina, bojovnosť a dobrá defenzíva v druhom polčase nás dostala do hry. Zápas sa podľa mňa zlomil za stavu 57:55, keď Holíková nedala dva trestné hody a nedoskočili sme loptu. Keby sme vtedy mali útok na vyrovnanie, tak sme mohli možno zobrať momentum a doraziť ich. Bohužiaľ, nestalo sa, dostali sme z toho trojku, a bolo to o päť bodov. V závere si to už skúsené hráčky Banskej Bystrice postrážili.“

Alexandra Buknová, kapitánka MBK Ružomberok, 16 bodov, 7 asistencií: „Gratulujem súperovi k výhre. My sme nezvládli prvý polčas, mali sme veľa stratených lôpt a ani koncovku zápasu sme nezvládli. Myslím, že nás preskákali v ich útočnej fáze, z čoho si vytvárali druhé šance a skórovali. To nás taktiež dorazilo. To, že sme vzdorovali Slávii, je určite pre nás povzbudzujúce. Vieme, že máme na to, hrať s takýmto súperom. Budeme pracovať na odstránení našich chýb, je to len o nás.“

Niké Extraliga žien – 2. kolo – streda 04.10.2023, 18.00 h – ŠH Dukla na Štiavničkách – B. Bystrica

Slávia Banská Bystrica – MBK Ružomberok 66:57 (17:16, 40:29, 47:44)

Štvrtiny: 17:16, 23:13, 7:15, 19:13. Rozhodovali: Šarišský, Sirocký, Turčin. Diváci: 257.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Mujović 16, Martišková 16, Bogićević 15/3 trojky, Hruščáková 8, Bura 3 (Šimonovičová (C) 6, Brabencová 2, Holíková 0, Kozáková 0). Trénerka: Z. Žirková. TCH: 37. Z. Žirková.

Zostava MBK Ružomberok a body: Buknová (C) 16, Yatskovets 14/10 doskokov, Havranová 9, Andělová 4, Hadačová 2 (Jarošová 5, Mikovčáková 3, Kaliuzhna 2, Štefančová 2). Tréner: J. Suja. TCH: 24. J. Suja.

TH: 14/19 – 23/30, trojky: 6/17 – 2/13, fauly: 23 – 23, doskoky: 36 – 41, asistencie: 14 – 14, zisky: 15 – 8, straty: 18 – 25, bloky: 1 – 4, streľba z poľa: 23/65 (35%) – 16/50 (32%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

8 BK ŠK UMB Banská Bystrica 85:179 0/1 (0,00%) 0/1 (0,00%) 0/2 0,00%

Nasledujúci zápas odohrajú basketbalistky banskobystrickej Slávie v sobotu 7. októbra od 18.00 h, keď sa v rámci 3. kola Niké Extraligy žien predstavia na palubovke CBK Košice.