Ružomberok sme porazili po tretíkrát v rade

Basketbalistky banskobystrickej Slávie v sobotňajšom stretnutí 4. kola nadstavbovej skupiny porazili Ružomberčanky o 13 bodov. Tento bodový rozdiel znamená, že v súčte vzájomných extraligových duelov má v skóre navrch Ružomberok, ktorý je tak k druhému miestu výrazne bližšie. Výhra nad Liptáčkami sa však počíta, navyše je, vrátane semifinále pohára, tretia v rade.

Skvelý obrat v druhej štvrtine

Zápas sprevádzala skvelá atmosféra tvorená fanúšikmi oboch družstiev. Do haly na Štiavničkách si opäť našlo cestu opäť zhruba 500 divákov. Zverenkyniam trénerky Zuzany Žirkovej sa v úvode vôbec nedarilo skórovať, keď dali za prvých 5 minút len jeden kôš a v polovici 7. minúty prehrávali už 4:15. Do konca prvej štvrtiny sa však našim pumám, najmä vďaka trestných hodom, podarilo stiahnuť stratu na 6 bodov (11:17).

Naše hráčky v úvode druhej štvrtiny pokračovali v sťahovaní straty a po 13-bodovej šnúre otočili na 28:22. V týchto momentoch dominovala pod košom Ruth Sherrill, ktorá dala 10 bodov v rade. „Ešte v prvej som rozmýšľala, kedy už budem mať loptu. Potom som sa chytila a nadviazala na to v druhej štvrtine, kedy sa mi darilo pod košom, mali sme tam výhodu, čo sme aj využívali,“ opísala Ruth Sherril. Tréner hostiek Juraj Suja na margo kritických momentov dodal: „Trošku nás rozhodilo, keď obe moje vysoké hráčky mali dva fauly a museli sme hrať tri minútky s nízkou zostavou. Vtedy sa začala presadzovať Sherrill, ktorá ťahala dobrú streleckú formu Banskej Bystrice. Keď sa naše vyššie hráčky vrátili do hry, už bola v laufe a myslím si, že práve ona bola jazýčkom na váhach.“ Prvý polčas uzavrela presnou trojkou Laura van Dalen a pumy napokon odchádzali do šatne s 9-bodovým náskokom (33:24).

Hráčky našej Slávie nadviazali na druhú štvrtinu aj v úvode druhého polčasu a zakrátko dostali svoj náskok na dve cifry. Potrebovali sme výhru aspoň o 22 bodov, aby sme mali v súčte vzájomných zápasov nad Ružomberkom navrch a predbehli ho tak na druhom mieste. Po tretej štvrtine sme napokon viedli o 15 bodov.

V záverečnej 10-minútovke sme odskočili po košoch Lindsey Pulliam dvakrát na 19-bodový rozdiel, ale bližšie k vytúženému 22-bodovému náskoku sme sa už nedostali. Ružomberčanky štvrtú štvrtinu tesne vyhrali, a tak bude, v prípade rovnosti bodov, patriť druhá priečka pred play-off práve Liptáčkam.

Sherrill s ďalším double-double: Rozhodla naša energia

Napriek nesplneniu čiastkového cieľa môže bystrické pumy tretia výhra v rade nad Ružomberkom určite tešiť. Banskobystrické basketbalistky navyše zdolali Ružomberčanky na domácej palubovke po vyše šiestich rokoch. O víťazstve v sobotnom derby cez kopec rozhodol najmä skvelý obrat v druhej štvrtine. Hráčky Slávie preskákali hostky 54 – 38 a navrch mali aj v úspešnosti streľby (35% – 27%). Ružomberčanky urobili o 7 strát menej a pripísali si až 9 blokov, no spoza oblúka sa trafili len 2-krát z 23 pokusov.

Najlepšou strelkyňou duelu bola 22-bodová pivotka Ruth Sherrill, ktorá nazbierala aj 11 doskokov, a zaznamenala tak double-double. S 18-timi bodmi jej sekundovala Lindsey Pulliam, ktorá taktiež pridala aj 11 doskokov, takže double-double má aj ona. Dvojcifernú bodovú hranicu pokorila aj Vanda Kozáková, ktorá odohrala zatiaľ možno svoj najlepší zápas v drese Slávie. V tíme Ružomberka sa to podarilo len Viktórii Havranovej a Andrei Andělovej, obe dali 11 bodov. „Ešte mám čo robiť, aby som bola v tej forme, v ktorej chcem byť. Dnes sa mi ale konečne podarilo odpichnúť od vnútorného stresu po zranení. Konečne som sa priblížila tam, kam by som chcela smerovať,“ povedala o svojom výkone Vanda Kozáková, ktorá si pripísala 10 bodov a 7 doskokov.

Povedali o zápase:

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: „Začiatok nás opäť stál nejaké body. Musíme to zmeniť, pracovať na tom, lebo potom nás to stojí veľa síl, vrátiť sa do zápasu. Chýbalo nám to, že by to ešte jedna hráčka z rotácie zobrala na seba. Nechali sme sa opäť zlomiť druhými šancami, dovolili sme súperkám ľahké doskoky, bolo to bez komunikácie. Hrali sme potom veľmi pomaly, a aj to nás stálo lepší výsledok, ktorý sme potrebovali. Musíme hrať rýchlejšie, ony sa už stihli vrátiť do obrany, a potom sa nám už ťažšie hralo.

Povedala som, že na náskok začneme myslieť, až keď budeme vyhrávať o nejakých pätnásť-sedemnásť bodov. Nedokázali sme to zlomiť, a to aj preto, že rotácia nebola taká, aká mala byť. Ceejay mala štyri fauly a jej tempo nie je také, aké by som si predstavovala. Na druhej strane, vyhrali sme a dva body sú naše. V prípadnom semifinále síce nebudeme mať výhodu domáceho prostredia, ale už sme v Ružomberku raz vyhrali. Dnes možno aj ružomberskí fanúšikovia pomohli tomu, aby sa chytili aj naši. Potom sme sa chytili aj my, a diváci si to naozaj užívali. To je dobré, lebo šport je pre ľudí a ja verím, že dnes sa im to páčilo.“

Ruth Sherrill, pivotka Slávie, 22 bodov a 11 doskokov: „Bol to skvelý zápas. Jasné, našim cieľom bolo vyhrať aspoň o 22 bodov, aby sme si zabezpečili druhú priečku, čo sa síce nepodarilo, ale výhra ma aj tak veľmi teší. Rozhodla naša energia. Nemali sme dobrý začiatok, ale akonáhle sme začali hrať s energiou, začalo sa nám dariť. Energiu nám dodali aj naši fanúšikovia, veľmi nám pomohli, a domáce prostredie sme tak využili ako našu výhodu.“

Vanda Kozáková, pivotka Slávie, 10 bodov v zápase: „Je super, že sme dokázali poraziť Ružomberok, ale interný cieľ – posunúť sa na druhé miesto – nám trochu ušiel. Do ďalších zápasov musíme vstúpiť lepšie ako do dnešného. Ak to splníme, môžeme poraziť kohokoľvek a útočiť na najvrchnejšie priečky. Na začiatku zápasu nám ušlo momentum, ony sa chytili, začali skórovať a my sme sa nevedeli presadiť. Potom sme dokázali priniesť energiu, prelomiť to, a už sme potom ťahali za dlhší koniec povrazu. Naši fanúšikovia boli dnes úžasní, aj keď prišla aj ružomberská Concordia. Dnes boli fanúšikovia naším šiestym hráčom.“

Soňa Svetlíková, pivotka MBK Ružomberok: „Vedeli sme, o čo hráme, chceli sme vyhrať. Mali sme veľmi dobrý úvod, kedy sme viedli o 11 bodov. Potom ku koncu polčasu sa to začalo lámať. Súperky začali hrať veľmi fyzicky, my sme urobili veľa strát za sebou, dali sme im veľa košov s faulom, a od toho sa zápas odvíjal. V druhom polčase sme sa to snažili otočiť, ale to sa nám nepodarilo. Až v štvrtej štvrtine sme na ne dokázali zatlačiť, tá už bola lepšia. Mysleli sme aj na bodový rozdiel, určite sme nechceli prísť o druhé miesto pred play-off.“

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Gratulujem Banskej Bystrici k víťazstvu o 13 bodov, zaslúžili si ho. Od druhej štvrtiny zobrali zápas do svojich rúk, pritlačili na nás, vytvorili si komfortný náskok, takže im treba pogratulovať za to. Na druhej strane, musím pochváliť moje dievčatá za to, že prišli dobre nastavené a maximálne koncentrované. Boli sme disciplinovaní, výborne sme bránili. Do druhého polčasu sme naopak vstúpili veľmi zle, Bystrica nám odišla na pätnásť bodov a mali sme kontrolu. Opäť však chcem pochváliť svoj tím, lebo keď sme prehrávali o devätnásť bodov, tak sme sa nezložili. Dievčatá hrali do konca, nechali tam všetko, takže za to im dávam kredit. Uhrali sme prehru, ktorá nám dáva šancu na druhé miesto po základnej časti. Samozrejme, ešte to musíme potvrdiť. Máme pred sebou veľa roboty. Atmosféra bola super. Chcem poďakovať nášmu fanklubu za to, že merali cestu a prispeli k dobrej atmosfére. Posledné zápasy sledujem, že v Bystrici ľudia chodia na basketbal, čo je perfektné. Takto by to malo vyzerať. Zápas možno nebol mega kvalitný, ale bol bojovný, stále sa hralo, nič sa nevypúšťalo, takže bol dobrý aj pre ľudí.“

Niké Extraliga žien – nadstavbová skupina o 1. až 4. miesto – 4. kolo – sobota 18.02.2023, 18.00 h – ŠH Dukla na Štiavničkách

Slávia Banská Bystrica – MBK Ružomberok 64:51 (11:17, 33:24, 53:38)

Štvrtiny: 11:17, 22:7, 20:14, 11:13. Rozhodovali: Zubák, Bara, Sirocký. Diváci: 496.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Sherrill 22, Pulliam 18, Nofuente 5, Holíková 0, Grigerová 0 (Kozáková 10, van Dalen (C) 6, Striešová 3, da Cruz 0). Trénerka: Z. Žirková, asistent: M. Suriak. Vyfaulovaná: 39. Sherrill.

Zostava MBK Ružomberok a body: Havranová 11, A. Andělová 11, Svetlíková 8, Hadačová 6, Buknová 4 (C) (Urbanová 7, Štefančová 2, Dovčíková 2, Uramová 0). Tréner: J. Suja. TCH: 25. Suja (tréner).

TH: 15/24 – 11/18, trojky: 3/14 – 2/23, fauly: 20 – 22, doskoky: 54 – 38, asistencie: 16 – 10, zisky: 10 – 10, straty: 24 – 17, bloky: 1 – 9, streľba z poľa: 23/64 (35%) – 19/68 (27%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.