Pumy v rozhodujúcom zápase o bronz v Košiciach neuspeli, obhájili tak 4. miesto

Basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica vycestovali v stredu 20. apríla do Košíc, kde o 19.00 h nastúpili na rozhodujúci tretí zápas série o bronz v Niké Extralige žien. Zo stretnutia, v ktorom bystrické pumy dobre rozbehnutý zápas kvôli zhoršeniu streleckej úspešnosti proti favorizovaným Young Angels do víťazného konca nedotiahli, vám prinášame aj pozápasové vyjadrenia.

Na úvodný kôš zápasu sa čakalo viac ako tri minúty a postarala sa oň Kyra Lambert. Po následnom vyrovnaní domácich vypracovala pumám vedenie 2:5 tromi bodmi Michaela Grigerová a hoci Young Angels aj vďaka trojke reprezentantky Emy Rodákovej otočili na 7:5, rovnakou mincou odpovedala kapitánka hostiek Lucia Striešová (7:8). Tesný jednobodový náskok si Bystričanky udržali aj do konca prvej štvrtiny. Do druhej 10-minútovky vstúpili pumy presnou strelou spoza perimetra v podaní Kyry Lambert. Košičanky síce znížili opäť na rozdiel jediného bodu, no hráčky BK ŠKP 08 následne predviedli výborný úsek, keď dali 6 bodov v rade a razom platil stav 14:21.

Vo zvyšných necelých siedmich minútach prvého polčasu sa však už hostky do koša netrafili a domáce basketbalistky do konca druhej štvrtiny otočili stav na polčasových 24:21. Trápenie v koncovke na strane púm pokračovalo aj v tretej štvrtine, keď v nej dali po trojke Striešovej a dvoch košoch Niny Janštovej len 7 bodov. Young Angels si naopak v tretej 10-minútovke schuti zastrieľali, vďaka čomu viedli po 30 minútach o 17 bodov (45:28). V 26. minúte sa navyše nepríjemne zranila opora púm Kyra Lambert. Štvrtú štvrtinu síce Bystričanky o dva body vyhrali, no zápas sa v tejto fáze už len dohrával a zo zisku bronzu sa tak radovali Young Angels Košice.

Napriek tomu, že sa hralo v stredu a až o 19.00 h, vycestovalo do ďalekých Košíc dvadsať až tridsať fanúšikov z Banskej Bystrice, ku ktorým sa s fandením pridali aj kamarátky a kamaráti púm z iných miest Slovenska. Na strane púm sa v útoku najviac darilo 10-bodovej Lucii Striešovej, ktorá sa spoza perimetra trafila dvakrát. O zvyšné dve trojky bystrického družstva sa postarala 7-bodová Lambert a Erika Holíková. Pivotka hostiek Shalaunda Burney-Robinson pridala k 4 bodom 10 doskokov a 5 ziskov. O dva doskoky menej nazbierala ďalšia podkošová hráčka Nina Janštová, ktorá si pripísala 8 bodov. Košičanky si rozdelili body medzi sebou pomerne rovnomerne. Na štyroch presných zakončeniach za tri body v podaní Young Angels sa rovným dielom podieľala Ema Rodáková a Emma Dulovičová.

Bystrické pumy s cenou za 4. miesto v sezóne 2021/2022 Niké Extraligy žien. Foto: autor článku

Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Škoda… Myslím si, že sme odviedli dobrú robotu, v tej obrane to naozaj fungovalo, dnes sa nám podarilo ubrániť Fluker aj Higgins. Trošku sme vybuchli v útoku, ale zrejme je to len o kúsku sebavedomia, možno lepšom nastavení hláv. V druhej štvrtine sa lámal chlieb. Prestalo sa nám dariť strelecky, aj keď obrana fungovala. Posledný kôš pred prestávkou sme nemuseli dostať, mohli sme zastaviť ich útok. V tretej štvrtine už na nás padla deka a pozície, ktoré sme mali voľné sme nepremenili. Keby sme premenili voľné strely, tak by sme možno dokázali zápas zdramatizovať. Zranenie Kyry svojím spôsobom ovplyvnilo zápas, ale v tom momente sa už lámal chlieb. Nechcem povedať, že už bolo rozhodnuté, Kyra by nám určite bodovo pomohla. Dostali však príležitosť iné hráčky, ktoré to možno nedokázali premeniť a momentálne neviem posúdiť, či by Kyra tie príležitosti premenila. Keď to mám zhodnotiť, pokusy s Košicami boli vyrovnané (61 – 61) a dnes vyhralo strelecky úspešnejšie družstvo. My sme dnes nemali strelecký deň, čo je škoda. To nás môže mrzieť, ale za to, akým spôsobom sme hrali a ako sme sa snažili v prvých dvoch, možno troch štvrtinách, môžem babám len pogratulovať a poďakovať im za výkon, ktorý odviedli.“

So záverečným klaksónom prišiel aj koniec sezóny 2021/2022 pre družstvo BK ŠKP 08 Banská Bystrica. Lodivoda púm sme sa tak opýtali na to, v čom urobil jeho tím počas sezóny najväčší progres. „Priblížili sme sa k basketbalu, aký chceme hrať, aj pokiaľ ide o spoluprácu s hráčkami zo zahraničia, respektíve skúsenejšími. Toto družstvo jednoducho potrebuje skúsenosť, potrebuje vzory, aby mohlo napredovať. Takže toto je asi ten najdôležitejší posun, že už aj mladé hráčky sa majú od koho učiť. Dáva sa to dohromady, nie je to jednoduché pre trénerov ani pre dievčatá, lebo kolektív sa formoval v januári odznova. Myslím si, že sme skúsenejší a do ďalšej sezóny môžeme informácie, ktoré sme získali, pretaviť do formovania tímu,“ odpovedal Michálik.

Lucia Striešová, kapitánka bystrických púm: „Začali sme dobre, išli sme do zápasu s tým, že ideme získať tretie miesto, ale od stavu 21:14 začalo veľké trápenie v útoku. S tak málo bodmi sa nedá vyhrať. Strely sme mali, v niektorých útokoch sme sa motali, ale nemyslím si, že sme hrali zle. Jednoducho tá streľba bola hlavne v druhom polčase zlá. Určite nie som spokojná, chceli sme byť tretí, to bol cieľ. Nikto nemá cieľ byť štvrtý, takže určite je to sklamanie. Som rada, že sme si dokázali vybojovať ten rozhodujúci tretí zápas, ale mrzí to. Dnes sme mohli pokojne vyhrať.“

Michaela Grigerová, rozohrávačka bystrických púm: „Do zápasu sme vstúpili dobre, ale v druhej štvrtine sa to zlomilo a veľmi ma mrzí to, že sme prehrali, lebo sme to mali dobre rozohrané a dali sme do toho všetko. Pokiaľ ide o zlom v zápase v druhej štvrtine, nepadli nám otvorené strely. Mali sme pozície, ale útok nám nevychádzal. Som rada, že tu bolo viac našich fanúšikov ako košických a určite sme cítili ich podporu.“

Radko Dvorščák, tréner Young Angels Košice: „Zápas bol vyrovnaný. Sezóna aj táto séria ukázala, že Bystrica išla hore, bola nám veľmi vyrovnaným súperom. Dokázali sme ju zdolať na domácej palubovke, čo je pre nás pozitívne, ale mrzí nás, že sme nedokázali ukončiť sezónu už na palubovke Banskej Bystrice. Zápas mal adekvátny priebeh vzhľadom na to, o čo sa hralo. Bol opatrný a nervózny. Žiaľ, Bystrici sa zranila Kyra Lambert, čo určite nie je pozitívne, lebo im chýbala do rotácie, ale aj takýto je šport. Aj nám musela z rodinných dôvodov odísť Keri Jewett-Giles, takže sme sa s tým museli vysporiadať. Mňa teší, že hráčky dnes predviedli bojovný a energický výkon, bolo ich naozaj plné ihrisko, a že za každého momentu sme išli za naším cieľom. Bystrica nás v tejto sérii najviac potrápila svojou bojovnosťou a odhodlaním. V podstate gro sporných lôpt – išli po nich, či už po doskoku, či po zemi a bolo vidieť, že to nám robilo veľký problém. Dokázali eliminovať naše dve kľúčové legionárky. Channon (Fluker) nemala tie pozície, na ktoré je zvyknutá a bolo to pre ňu náročné, takisto ako pre Val (Valerie-Ann Higgins). Teší ma, že sa dokázali pripojiť Slovenky, že trafili niečo aj zvonku a výkon v tomto zápase bol oveľa kolektívnejší.“

Niké Extraliga žien – play-off o 3. miesto – 3. zápas – streda 20.04.2022 – Košice

Young Angels Košice – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 54:39 (24:21)

Štvrtiny: 11:12, 13:9, 21:7, 9:11. Rozhodovali: Zubák, Karniš, Donovalová. Diváci: 150. Konečný stav série: 2:1 (na dva víťazné zápasy)

Zostava Young Angels Košice a body: Higgins 10, Fluker 9, Dulovičová 6, Blanárová 4, Urbanová 2 (Rodáková 10, Kristlová 9, Bohušová 2, Mikovčáková 2, Ošťádalová 0, Plavnická 0). Tréner: R. Dvorščák.

Zostava BK ŠKP 08 Banská Bystrica a body: Striešová 10, Lambert 7, Grigerová 5, Burney-Robinson 4, Vargová 2 (Janštová 8, Holíková 3, van Dalen 0, Kollárová 0, Neuschlová 0, Oborilová 0). Tréner: M. Michálik (asistenti: M. Špiner a M. Suriak).

TH: 4/4 – 1/2, trojky: 4 – 4, fauly: 10 – 11, doskoky: 45 – 37, asistencie: 12 – 11, zisky: 5 – 13, straty: 19 – 15, bloky: 3 – 4, streľba z poľa: 23/61 (37 %) – 17/61 (27 %). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.