Pumy už aj pred fanúšikmi len tesne podľahli košickým Young Angels

Basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica v nedeľu 16. januára privítali v prvom domácom zápase nadstavby Young Angels Košice, pričom sa už mohli oprieť aj o podporu fanúšikov, ktorí zaplnili maximálnu povolenú kapacitu 211 divákov. Zo stretnutia, v ktorom bystrické pumy po dobrom výkone prehrali s favoritom len tesne, vám prinášame aj fotogalériu a pozápasové vyjadrenia.

Pumy vstúpili do zápasu trojkou kapitánky Lucii Striešovej. Po tom, čo Košičanky vyrovnali na 5:5, sa presnou strelou za tri body prezentovala aj Petra Oborilová a krátko na to aj Zuzana Vargová (11:7). Pumám vyšiel aj záver prvej 10-minútovky, keď po sérii 7 bodov vyhrali prvú štvrtinu 24:14. Bystričanky pokračovali v dobrom výkone aj v úvode druhej štvrtiny, keď v 14. minúte viedli už o 15 bodov (34:19). Následne však mali navrch Young Angels, ktoré do polčasovej prestávky stiahli náskok domáceho tímu na 3 body.

Košičanky po zmene strán zavŕšili obrat, keďže hráčky BK ŠKP 08 sa nedokázali strelecky presadiť po necelé 4 minúty tretieho dejstva. Pumy držala v hre Striešová, ktorá svojimi ďalšími dvomi trojkami znížila na 46:47. Tretia štvrtina ale patrila hosťujúcemu družstvu, ktoré po polhodine hry viedlo 48:55. V záverečnej časti zápasu sa už tento náskok hostí nenavyšoval. Pumy sa snažili zvrátiť výsledok, začali sa opäť častejšie presadzovať a pozitívom pre ne môže byť, že dokázali o jeden bod vyhrať štvrtú štvrtinu. Napriek dobre rozbehnutému zápasu z pohľadu bystrických basketbalistiek sa tak z výhry radujú Young Angels Košice.

Na strane púm sa bodovo najviac darilo kapitánke Lucii Striešovej, ktorá si pripísala 18 bodov, pričom sa spoza trojkového oblúka presadila až štyrikrát. Necelých 36 minút odohrala rozohrávačka Michaela Grigerová, ktorá zaznamenala 10 bodov, 6 doskokov a jednu trojku. Tímu BK ŠKP 08 Banská Bystrica ešte chýbala nová posila, rozohrávačka Kyra Lambert, ktorá nezasiahla do zápasu pre administratívne záležitosti predchádzajúceho klubu. Na strane Young Angels už tradične vyčnievalo legionárske duo Fluker – Higgins, pričom tieto dve hráčky sa spolu postarali o 47 bodov.

Košičanky mali navrch v úspešnosti streľby za dva body (37% – 49%). Spoza perimetra sa zas viac presadzovali pumy, ktoré premenili 7 trojkových pokusov, zatiaľ čo Young Angels len dva. Bystričanky tak aj vzhľadom na tesný výsledok môže mrzieť výpadok zo záveru druhej a začiatku tretej štvrtiny.

Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Úprimne som sa na tento zápas tešil, aj keď som očakával, že by to mohlo byť trošku lepšie, ale musím pogratulovať babám k dobrému výkonu. Fakt sme sa snažili, urobili sme všetko pre to, aby sme potrápili Košice. V niektorých momentoch to naozaj vyzeralo dobre. Znova sme doplatili na tie isté chyby. Zastavenie rýchleho protiútoku a útočného doskoku súpera, to nám robilo veľké problémy a myslím si, že práve to rozhodlo o tom, že sme dnes neboli úspešní. Ale celkovo tá hra vyzerala celkom slušne, som za to rád a dúfam, že to tak bude pokračovať aj ďalej. Rozdiel oproti tímom, ktoré pravidelne vyhrávajú, tvoria detaily a v nich sme dnes boli možno o niečo horší. Možno aj preto sme nezastavili ten rýchly protiútok súpera. Vieme, ako to máme urobiť, ale v danom momente nie sme schopní to urobiť, a to nás potom stojí veľa síl. Je to už len o malých veciach, na ktorých musíme robiť, aby sme sa posunuli a vyrovnali družstvám pred nami.“

Trénera bystrických púm sme sa opýtali aj na to, ako vnímal prítomnosť fanúšikov. „Som rád, že sme konečne mohli hrať pred divákmi. Myslím si, že dievčatá sa im aj odplatili za to, že prišli. Dievčatá nechali na ihrisku srdiečko, bojovali, snažili sa a urobili maximum pre to, aby sme boli úspešní,“ odpovedal Michálik.

Lucia Striešová, kapitánka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Som trochu sklamaná, pretože si myslím, že dnes sme mali na to, aby sme vyhrali. V každom zápase príde nejaký výpadok, aj keď držíme so súperom krok. Neviem, čím to je. Určite sa snažíme hrať celých 40 minút naplno, ale musíme niečo zlepšiť. Prvý polčas bol až na jeho záver veľmi dobrý. Aj po výpadku na začiatku tretej štvrtiny sme sa až do konca zápasu veľmi snažili, aj sme stiahli náskok súpera, ale nestačilo to už na obrat. Dnes som sa cítila dobre, až na ten koniar, ktorý sa mi stal. Bola som prekvapená, že tu bolo dosť veľa divákov, čo ma určite teší, lebo si nemyslím, že na naše zápasy chodilo toľko ľudí. Dnes sme divákov počuli, povzbudzovali nás, takže to bolo super.“

Michaela Grigerová, rozohrávačka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Myslím si, že tento zápas bol pre nás dobrý, aj keď súperky mali pod košom prevahu, a tam nás to dobehlo. Bolo to dosť náročné, odohrať toľko minút. V stredu nám vypadli dve hráčky, takže som to musela na poste rozohrávačky v podstate utiahnuť sama. Keď sa hrá v takomto tempe, tak je tam veľký tlak na „rozohru“. Je to náročné, ale myslím si, že som to zvládla celkom dobre. Škoda, že sme to nedotiahli do víťazného konca. Som veľmi rada, že sa vrátili diváci, bolo to výborné. Cítili sme ich podporu, v takýchto zápasoch ju budeme potrebovať. Teším sa na ďalšie zápasy s divákmi.“

Shalaunda Burney-Robinson, pivotka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Dnes sme určite mohli vyhrať. Mohlo to byť lepšie, ale je to pre nás dobrá skúsenosť z hľadiska učenia, pretože prehrami sa učíme. Stále sa ešte len zohrávame a budujeme si tímovú chémiu.“

Radko Dvorščák, tréner Young Angels Košice: „Zápas bol veľmi vyrovnaný, hralo sa do samého záveru. Bystrica ukázala svoj progres a kvalitu, ktorá išla kúpou Američanky vyššie. Som presvedčený, že ďalšie zápasy budú o to zaujímavejšie. Dalo sa očakávať, že po dvoch náročných zápasoch, ktoré sme odohrali na turnaji EWBL, to bude náročné. Trvalo nám, kým sme sa rozbehli. Pomohli nám kľúčové legionárky, ktoré to potiahli v krízových situáciách. Sme radi, že sme dotiahli zápas do víťazného konca.“

Niké Extraliga žien – skupina o 1. až 4. miesto – 2. kolo – nedeľa 16.1.2022 – ŠH Dukla na Štiavničkách – B. Bystrica

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – Young Angels Košice 63:69 (40:37)

Zostava BK ŠKP 08 Banská Bystrica a body: Striešová (C) 18, Vargová 11, Grigerová 10, Burney-Robinson 6, Holíková 0 (Janštová 9, Oborilová 5, Neuschlová 4) Tréner: M. Michálik

Zostava Young Angels Košice a body: Fluker 24, Higgins 23, Ošťádlová 6, Rodáková 3, Dulovičová 2 (Bohušová 9, Kristlová 2, Urbanová (C) 0, Mikovčáková 0). Tréner: R. Dvorščák

Štvrtiny: 24:14, 16:23, 8:18, 15:14. TH: 8/13 – 3/6. Trojky: 7/19 – 2/15. Fauly: 11 – 13. Rozhodovali: Tomašovič, Bara, Donovalová. Diváci: 211

4 BK ŠKP 08 Banská Bystrica 413:576 0/4 (0,00%) 0/4 (0,00%) 0/8 0,00%

Basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica sa najbližšie predstavia v Piešťanoch, kde v sobotu 22. januára od 18.00 h odohrajú stretnutie 3. kola skupiny o 1. až 4. miesto proti domácim Čajkám.